Kapicka

Jaky je postup u tohoto prikladu?

Dobrej ,jsem zcela zaplnena matematikou a otrebovala bych kapanek poradit…Je to priklad: 46,25 : 3,7 moc dekuju potrebuju jen postup a jak to presne vypocitat DIKY…

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Napiš to na kalkulačku a stiskni rovnítko 🙂

Aby se ti to lépe počítalo, tak si to vynásob 10

vznikne ti číslo

myšleně si zatrneš první ve čísla, z dělence (to je to první číslo, to druhé, kterým dělíš se nazývá dělitel), protože to čísla 4 se dělitel nevejde

a odhadneš kolikrát se číslo 37 vejde do čísla 47 (o správnosti odhadu se později přesvědčíš násobením).

Vejde se jedou, jedničku zapíšeš za rovnítko

Teď vynásobíš podíl (výsledek dělení) (tu jedničku) dělitelem (číslo 37), vyjde ti 37.

od čísla 46 odečteš 37 a vyjde ti 9, ten zapíšeš pod 6 jako zbytek, dopíšeš další číslo od myšleného zatržítka to je číslo 2

vznikne ti číslo 92, opět odhadneš a pokračuješ stejně

Na konci, až dojdou čísla sepisuješ nuly

Na konci dělení posuneš desetinou čárku jedno místo dopředu, protože jsi si číslo zvětšila násobením deseti

Kup si knihu:

http://blug.cz/ka­talog/prehled-uciva-matematiky-na-zs.htm

Teď nevím, který, ale jeden z těchto programů, umí dělit písemně, tzv. s ocáskem http://smartcou­nter.euweb.cz/dow­nload.htm