bolak

Jaký byl uveden oficiální důvod, pro zavedení poplatků u lékaře?

Doplňuji:
lukas.zmizik: To je ale trochu krátkozrakej přístup, máš lidi co maj poruchy imunity, systémový onemocnění, autoimunitní onemocnění, chronický onemocnění, vzácný choroby, atd. a většina z nich musí pravidelně docházet k několika různým lékařům každé dva nebo tři měsíce na kontroly a i třeba kvůli blbý hypertenzi musíš nejméně 4× do roka navštívit PL kterej ti třikrát foukne balónkem do ruky a za minutu jsi o 30 korun lehčí. Prostě vopravdu nemocný lidi na to doplatěj nejvíc.

Teď jsem nedávno čet vyjádření nějakýho trotla, že přej lékaři po zrušení poplatků snížej kvalitu péče, čímž se jako snažil vyhrožovat a ovlivnit zákonodárce v případném rušení, přitom je to úplně naopak, protože budou mít víc časů na pacienta. Teď je to celý nastavený tak, že když uděláš dva pacienty za dobu co tvůj kolega ošetří jednoho, tak vyděláš za rok o 120.000 víc, takže celej ten systém spíš inklinuje k tomu vodfláknout to na úkor pacienta..

Prostě se akorát serou že budou mít míň prachů, pacient stranou. Teď byl navíc zrušenej ten poplatek za nemocnici, kterej jedinej dával smysl, protože tam je to za jídlo 3× denně. Navíc suaeda má pravdu v tom že každej PL dostává měsíčně rentu víc jak 50 Kč za všechny pacienty který jsou u něj zaregistrovaný, takže pokud má v kartotéce 2000 pacientů, tak i kdyby se tam celej měsíc jen koukal na televizi a drbal v rozkroku, tak aniž by přijmul jedinýho pacienta, vydělá si přes 100.000,–

Nejlepší odpověď
suaeda

To by mne také zajímalo. Vím, že v jiných státech (např. Německo, Rakousko, Švýcarsko ale třeba i Španělsko) je zaveden poplatek v nemocnici, ale nejsou žádné poplatky u lékaře. Beru poplatky v nemocnici. Je to tak trochu obdobné, jako když jsme někde na pobytu v penzionu. Zajišťují nám tam ubytování a stravování. Ale u nás je to zavedeno nyní přesně opačně než v uvedených státech. V nemocnici jsme nyní bez poplatků, ale u lékaře platíme stále. Přitom praktičtí lékaři mají za každého evidovaného pravidelný měsíční příjem i když k němu nejdeme třeba celý rok. Takže by mne opravdu zajímalo, kde naši představitelé vzali mustr na poplatky a jaký k tomu byl důvod.

Další odpovědi
Alesh

Ten oficiální důvod je jasný. Jak už název napovídá, má regulovat využívání lékařských služeb. Tedy jaksi, aby lidi nechodili s každým ho*nem k doktorovi. Dále se do toho přidaly poplatky za pobyt v nemocnici, to moc nechápu, co se tím reguluje, protože když se budu rozsekaný na mraky, tak asi v nemocnici ležet musím a myslím, že snad skoro nikdo není magor, aby si pobyt v nemocnici záměrně prodlužoval. Pokud je to poplatek za stravu, pak by se neměl jmenovat regulační a teď si úplně nejsem jist, jestli se teda fakt nejmenuje už jako poplatek za „pobyt v nemocnici“. Některé poplatky považuji za smysluplné, jiné nikoli a jsou na hlavu, třeba za recept, to mi přijde fakt nesmysl. Pokud se to má regulovat, tak na straně lékaře, nikoli pacienta.

lukas.zmizik

Oficielně to má odradit takový ten zvláštní typ lidí chodit k lékaři s každou blbostí. Dřív si člověk rýmu a kašel vyléčil doma v posteli o čaji, medu a slivovici, dnes se člověk přečte pár nesmyslů na netu a v bulváru a s tím, co si v pohodě může vyléčit doma, otravuje lékaře.
Doplňuji:
bolak: ale aj tomu rozumím, ono ale stačí zajít na sociálku a říct, že sem nemocnej, musím častěj chodit k lékaři a zdá se, že na to nemám kde vzít…oni pak daj papír s razítkem kulatým a poplatky u lékaře ani v nemocnici se mne netýkají…

anonym

Mají pravdu všichni co říkají jako regulační (aby lidi chodili méně k doktorovi), ale také aby doktor měl na lepší vybavení ordinace (takto to bylo také prezentováno, že doktor tyto polatky MÁ využít na vybavení ordinace lepšími přístroji).

Andre5000

Důvod byl zřejmě ten, že naši lékaři se už potáceli na hranici chudoby. Místo aut za milióny si už museli kupovat auta pouze za několik stotisíc apod.

novaky

důvodem jakékoliv daně je utvrdit moc vládce případně vládnoucího úředníka. Je jedno, že výběr daně bude mít negativní ekonomický výsledek a brzdí rozvoj. V jeden okamžik totiž vládce sedí na ohromném balíku peněz a lidé, kteří toto bohatství vytvořili, škemrají ať jim taky něco zbude, ó pane. Ale hovno jim! pravil vladař. Dám těm, kteří mažou med okolo huby mé. Úkolem diktátora je vymýšlet další daně, je to jeho práce. Nová daň zpravidla prochází úderem na veřejné pohoršení. Takto nám například bylo zdaněno počasí, prodejem obchodovatelných papírů na globální oteplování

pediatr

Důvody byly správné a bylo jich jistě více. Ten hlavní, podle kterého vznikl název, byl regulační ke snížení počtu návštěv u lékařů. Ten druhý rovněž podstatný byl zvýšit podíl privátních peněz v systému a tedy de facto forma spoluúčasti. Obojí je opodstněné a v západním světě normální.
K nesmyslům v odpovědích blíže v diskuzi.

bolak

lukas.zmizik: ve skutečnosti je to tak že si paní posune brejličky na nos, a poví ti: „ale dyť máte auto…a byt minimálně za 3/4 milionu…prodej a budeš mít“

pediatr

V těchto reakcích se objevují stejné nesmysly a neznalost, jako se projevuje v celé společnosti. Je s podivem, že už letitou diskuzi na toto téma neumí česká společnost vůbec pochopit. Samozřejmě tomu hlavně přispívají populisti všech barev, protože vědí, že budou bodovat.
Regulace – jednoznačný efekt. Návštěv u lékařů bylo před zavedením v ČR a SR nejvíce na světě. To není normální. Počet návštěv klesl. Regulace má dopad i při hospitalizaci i když si to diskutující odmítají připustit. Jasně ano. Neexistuje žádné s p r á v n é datum, kdy má jít pacient domů. Poplatek tlačí pacienty k tomu, že chtějí domů co nejdříve. Sám mohu potvrdit z chodu dětkého oddělení. Tlak rodičů je jasně cítit a peníze v tom mají efekt. Chtějí všechno co nejrychleji. Průměrná hospitalizační doba se jasně zkrátila.
Spoluúčast – jasně nutná. V Česku jsme měli jeden z nejnižších podílu soukromých vkladů mimo veřejné pojištění na péči. I nyní jsme pod průměrem EU. Peněz v systému je zcela jasně málo. Vyšší spoluúčast opět tlačí veřejnost k většímu zájmu. V EU samozřejmě jsou – kdo se nechal očetřovat v zahraničí tak ví, že mu 1EUR u doktora nebo EUR v nemocnici nestačí. POlatba je i v ambulancích různého typu – v Německu např. kvartální kupony atd., někde 10% spoluúčast. Žádný systém není dokonalý, ale všude vyžaduje peníze.
Ambulance – když se zavedly poplatky tak se lékařům snížilo ohodnocení bodu od pojišťovy. Nyní jsou všichni zvědaví, zda se to vrátí zpět. Asi naivita. Proto se mluví, že pokud klesne příjem, tak se to projeví ve vybavení ordinace, bude se šetřit. Toi je logické a stejně se reaguje v jiných službách. Vůbec nechápu pocit, že budou mít více času na pacienta. To nezní moc logicky.
Platba nemocnými – i to je logické a normální i když se to jeví divně. Ten kdo více konzumuje péči (a je jedno z jakého důvodu!) tak by se měl více nějakou částkou spolupodílet na nákladech. To není nic proti nemocným – to jsme obač všichni – toje nutnost. I tak je princip solidarity ve zdravotním pojištění vůbec nejvyšší. Platí převážně ti, co nic nekonzumují. Pojištění má sloužit tomu, aby výdaje za těžkou nemoc neudělali z někoho totálního chudáka, který musí prodat dům. Ale to neznamená, že to má mít zadarmoa nepodílet se „protože je nemocný“. Tak to prostě nepůjde, zvláště pokud budeme chtít další pokrok. Zdravotní péči je prostě nutno regulovat a to na všech stranách – pacient-lékař-pojišťovna.

anonym

pro pediatr
Jenže opět srovnáváte nesrovnatelné­.Západní země mají méně pracovních hodin než v Česku.Dělník tam odpracuje 1400 hodin za rok, u nás 2000 (vše je dohledatelné na netu).Tam mají 6 neděl dovolený, když svátek přijde na sobotu nebo neděli jsou v buď v pátek nebo v pondělí doma, doma jsou už v pátek před Velikonocemi a to hlavní…mají nejméně (v některých firmách více) 6 dní do roka, kdy mohou zaměstnavateli zavolat MĚ DNES BOLÍ HLAVA , NEPŘIJDU DO PRÁCE.
Pokud jste si nevšiml, tak Němci i Francouzi STÁVKOVALI když jim chtěli zvednout pracovní dobu z 35 hodin týdně na 37,5 hodiny.A U NÁS MUSÍME DĚLAT 40 HODIN TÝDNĚ.
Ono kdyby tohleto všechno bylo i u nás, tak by také méně lidí marodilo.
A nezapomeňte, že za komunistů více lidí dělalo manuálně, čili mají zhuntované klouby, záda a pod.Takže tito lidé jsou dnes více nemocní než v západních zemích.
Víte, já jsem naštvaný, když zase slyším argumenty jako třeba od Vás, že na Západě si to lidé platí.AŽ BUDEME MÍT SROVNATELNÉ PRACOVNÍ PODMÍNKY SE ZÁPADEM, tak také budu pro, aby byly stejné poplatky u doktora.
A jen tak na okraj.U manželky ve firmě dělají převážně ženy nad padesát let a dělají za 8500 Kč.Za sedm let jim nepřidali ani korunu.Když se před Vánocemi bouřily, tak od Nového roku jim přidali, ALE HODINY NAVÍC.Místo 8,5 hodin (8 hod.čistého času), dělají 9 hodin (8,5 hod čistého času).Vedení to obhajuje tím, že jin na výplatě přidali 500Kč, ale že to je na úkor pracovní doby to už nevidí.A hrozí, když si někdo bude stěžovat, že začnou propouštět.
A tím vlastně opět nahrávají tomu, aby lidi byli více nemocní.
Zkuste se také dívat na věc z pohledu dělníka, který manuálně pracuje a je denně stresován tím, že neví dne ani hodiny kdy ho propustí.
Baťa říkal, že nejvýkonnější dělník je ten, který je spokojený.Jenže tohleto dnešní podnikatelé nedodržují.Denně jste ve stresu, že pokud nesplníte normu, tak na konci měsíce letíte.

pediatr

Já myslím, že bychom měli především přestat brečet nad naší „chudobou“. Nejsme chudí, nevím, co je opravdová chudoba. V EU se nemůžeme pořád srovnávat s Německem. Já bych mohl říct – podívejte se do JV Asie, musí tam dělat více než my a platí na zdravotnictví jako mourovatí. Princip je v tom, že systém zdravotnictví musí mít zpětné vazby, jak jsem výše popsal. Nechcete se snad dohadovat, že 30 Kč ikdyby několikrát měsíčně někoho ožebračí. To je jen symbolický princip. Rozhodně tedy méně než v tom západním světě a to i relaci k životní úrovni. Rozhodně nevěřím na tvrzení – až budeme na tom tak dobře jako jinde, tak budeme klidně avesele platit. Tak to nefunguje. Ale hlavně a znovu – nejsme na tom tak špatně. Chtěl byste být třeba ve Španělsku a mít tam syna právě po škole?

anonym

pro pediatr
Je vidět, že nevíte co je být nezaměstnaný a obracet každou korunu.Je mi šedesát, jsem už rok nezaměstnaný a NIKDE MĚ NECHTĚJÍ, že jsem starý.Manželka brala 8500 (a jak jsem psal tak jim nyní přidali 500kč) z toho žijeme oba (opět..dávky mě nedají, mám autoŠ120 a barák, prý to mám prodat a zse budu mít z čeho žít).Takže u doktora 30 za recept 30 a doplatek na léky a jsme na několika stovkách.A teď co je přednější..jídlo nebo léky?
Víte stalo se mi, že mě jeden lék neudělal dobře, po dvou dnech jsem šel opět k dotoru.Na první lék doplatek 460 na druhý lék doplatek 550 + poplatky za doktora a recepty za dva dny.Z prvního léku jsem vybral pouze 3 tobolky a mohl jsem to vyhodit (peníze mě nikdo NEVRÁTÍ).Vy si možná můžete dovolit vyhodit 520 Kč jen tak, my to máme jídlo na týden pro oba.
Kdyby tak existovalo to, jak je to někde na západě..za vrácení léků dávají zpátky určitý obnos, ale toto u nás neexistuje.
A proč nás přirovnáváte ke Španělsku?Naši představitelé mají plnou pusu Německa, Rakouska apod.Takže když někoho porovnávat, tak porovnávám to, co nám neustále modří ptáci předhazují.
Klaus nám také po revoluci říkal, když si utáhneme opasky, tak za 5 let dohoníme Rakousko.Opasky si utahujeme už 24 let a kde jsme?
Víte, ono by se peníze do zdravotnictví našly, JEN BY JE NAŠI PŘEDSTAVITELÉ NESMĚLI ROZKRÁST a nebo promrhat zbytečně (viz. IZIP, který se zase bude rušit).
Nejdříve by měli všichni co zbytečně rozhazují peníze být za to zodpovědní a zaplatit škodu (dělník také musí každého zmetka zaplatit) a pak teprve chtít na lidech, aby platili poplatky.

pediatr

Já si nedovolím nijak zlehčovat situaci nezaměstnaného a zcela chápu Vaší životní rozmrzelost nad takovým stavem. Ale obecně musím stát za tím, že se u nás nežije o mnoho hůře než v Evropě, proti mnohým dokonce lépe a proti jiným státům světa podstatně lépe. Dovolím si třeba jednu tabulku o prosperitě: http://zpravy­.ihned.cz/c1-53537850-cesko-je-vyspelejsi-nez-italie-zjistili-experti-zebricku-prosperity-vevodi-norsko
To je k té Vaší otázce, kde jsme. O tom jak naše prosperita roste je třeba zde – všimněte si procent. zlepšení http://www.fi­nance.cz/zpra­vy/finance/318499-oecd-kde-je-zivotni-uroven-s-prumernou-mzdou-nejvyssi-/
Já chápu, že statistika neobráží individuální osudy, ale i jinde jsou nezaměstnaní a je jich převážně více.

Osobně by mne zajímalo, za jaké léky jste musel platit takový doplatek a nevěřím moc tomu, že by nebylo pro Vás přijatelnější řešení. Ve své praxi prostě léky s takovými doplatky psát nemusím.

pediatr

Píši v pološeru a tak se omlouvám za překlepy a hlavně za 1 hrubku na konci „neudělaly“ má byý samozřejmě správně. Soráč.

bolak

Zajímavé že průměrná hospitalizační doba se zkrátila, ale pokoje v nemocnicích jsou stále plné. Já byl předloni za kamarádem na návštěvě a byl sem svědkem toho tak jak se dva doktoři z ambulance bavili, že šéf jim nařídil „nahoru víc obsazovat“. Nejdřív sem netušil co to znamená, protože sem slyšel jen část rozhovoru, ale když sem se pak stavoval ještě párkrát na návštěvě, tak kámoš říkal jak je rád že si konečně má s kým pokecat, a podivoval se nad tím, že minulý týden jich bylo na celým patře jen 6 a teď jsou na každém pokoji 3 pacienti a je plně obsazeno.

Co se týče toho o čem mluvíš jako o logickém a normálním, s tím prostě nemůžu souhlasit :). To co sem popisoval jako příklad já, tak takových lidí je dejme tomu 10 z 1.000, a nechápu proč by každý z nich měl platit měsíčně na poplatcích 500Kč, když by stačilo aby se všem jednotně strhla z vejplaty pětikoruna kuprospěchu zdravotního pojištění. Mně to nepřipadá jako žádná extrémní solidarita, nikomu to neublíží 100.000 lidem to pomůže. Mně to přijde jako trestání lidí za to že maj nemoc..

A pozor, já nejsem populista, já si jen tak říkám co si myslím. :)

pediatr

Hospitalizační doba se zkrátila a počet lůžek celkově klesá. To je fakt a správný. Jednotlivá oddělení mají kolísavou obložnost, záleží na oboru. Např. na interně u starých lidí budou mít skoro permanentně plno. To, že se lékaři snaží to své oddělení naplnit je logické, protože chtějí přežít. Ale i to má své limity a proto počet lůžek pomalu klesá.

Pokud bychom zavedli letenky zdarma a ty náklady rozdělili na všechny obyvatele, tak by to bylo také jen komické navýšení a nikoho už by ta dovolená tak nezatěžovala, mohli bychom lítat k moři a byli bychom také zdravější. To je dobrá myšlenka,ne? Co by to udělalo s počtem letů? Asi by narostly,že. Musíme prostě připustit, že peníze jsou nejlepší regulativ a to i v péči o zdraví. To je realita, která funguje, utopie nefungují. Spoluúčast na léčbě není trest! Mimochodem za spoustu zdravotních problémů (ne-li většinu) si mohou dospělí pacienti sami. Řekněte mi prosím, proč platit 100% léčby chlapovi se 130 kg, který kouří, má cukrovku a vysoký TK?? Nenapadá mně jediný důvod.

anonym

pro pediatr
Ano, souhlasím s tím kdo si sám poškozuje zdraví, aby si to platil, ale co když mě ho poškozuje zaměstnavatel?Kam se mám obrátit a jak to udělat, aby mě po stížnosti nevyhodil?
Pracoval jsem ve na tři směny.Když ale někdo z další směny nepřišel do práce, tak jsme museli zůstávat o 4 hodiny déle (čili šesnáctku) a volali někomu z další směny, aby přišel o čtyři hodiny dříve (takže také šesnáctku).Ale mezi směnama jsme měli pouze 4 hodiny volna!!!!Ano, stěžovali jsme si, ale ono to nikoho nezajímá, protože podnikatel to vždycky uměl buď ohovořit nebo podplatit.
A pak postupně začal ty lidi propouštět pro nadbytečnost.Víte ono se to dělá tak, že člověka propustí, ostatní dělníci musí za něj dělat 3 měsíce přesčasy a pak se jako ukáže, že ten člověk tam chybí a z pracáku se přijme další (opět..podnikatel má peníze za přijmutí člověka z pracáku a za vytvoření nového pracovního místa).
Ale jak koukám, tohleto Vy asi nechápete a snažíte se obhajovat 30ti korunové příspěvky.A že sami podnikatelé přespívají k tomu, aby lidi byli nemocní, tak tohleto neřešíte.

pediatr

Je však samozřejmě nemožné, aby doktor poznal, jak dalece si pacient může sám za své problémy. Na to nejsou měřítka. Přitom se ví, že nazdravý styl života existuje a zhoršuje zdravotní stav. Proto nelze posuzovat míru zavinění, ale lze určitou výšku spoluúčasti přenést na všechny. Lidi by se měli např. uvědomit, že investovat peníze do zdravého způsobu života se jim bude vracet v nižších nákladech na péči. Není jiný způsob, jak zavést zpětnou vazbu ve svobodné společnosti. Proto opakuji – tento princip je správný a nakonec všem prospěšný.

Váš problém podle mne měly řešit odbory. To je jeich skutečná parketa a nikoli demonstrovat na Václavském náměstí. Mají se starat o konkrétní podmínky u konkrétního zaměstnavatele. Ale tak to v Česku taky nechápeme a to je smutné.