mrtvyhubar

Jak to, že máme stále dost kyslíku, i když stromy na podzim své listí ztrácejí?

Jakto, že máme stále dost kyslíka i když stromy na podzim své listy strácejí?

Nejlepší odpověď
RyuzakiKate

K Dochymu ještě jen doplním, že jehličnaté stromy také fotosyntetizují a hlavně také mořské a sladkovodní řasy.

Další odpovědi
Dochy

Máš nad sebou několik kilometrů zásobního prostoru, Spousta kyslíku je nad neobydlenými oceány. Oceány stále kyslík generují. S kyslíkem je to horší např. při různých inverzích, kde zkrátka údolí zůstane uzavřené s tím vzduchem který má a k míchání s okolím dochází jen minimálně.

aliendrone

K odpovědím doplním svoji trošku do mlýna. Existují něco jako „vegetační pásy“ a třeba v tropech v zimě listí stromům obvykle neopadá, to zaprvé. Zadruhé existuje i jižní polokoule, kde je naopak LÉTO, když je u nás zima. Nevím sice, jak moc se to podílí na celkové bilanci (myslím, že hlavní zdroj kyslíku je světový oceán), ale nějakou váhu to určitě má. ;) :D :D

da ny

Prospěje Vám/Ti, něco si o výskytu kyslíku přečíst. :)
Např.:
„Výskyt v přírodě
Na Zemi je kyslík velmi rozšířeným prvkem.
• V atmosféře tvoří plynný kyslík 21 objemových procent.
• Voda oceánů, které pokrývají 2/3 zemského povrchu, je hmotnostně z 90 % složena z kyslíku.
• V zemské kůře je kyslík majoritním prvkem, je přítomen téměř ve všech horninách. Jeho obsah je odhadován na 46 až 50 hmotnostních procent. V hlubších vrstvách zemského tělesa zastoupení kyslíku klesá a předpokládá se, že v zemském jádře je přítomen pouze ve stopách.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kysl%C3%ADk

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

da ny: Ten Tebou zmiňovaný kyslík kromě atmosféry je chemicky vázán, takže pro nás k dýchání nepoužitelný.
Kate: u jehličnatých by mně zajímalo v jaké míře zůstávají aktivní. K nějakému útlumu tam určitě dochází, ale nevím k jak velkému.
To že kyslík generují oceány, tím jsem právě myslel onen oceánský život 😉

RyuzakiKate

Tak jsem trošku hledala a útlum tam určitě je, ale fotosyntéza by měla probíhat stále. Navíc teda neopadávají, protože vytvoření jehlic stojí spoustu energie a zimu přežívají díky kryoprotektantům v buňkách. Oproti tomu jsou zas třeba borovice a sekvoje adaptované na požár díky silné borce… No, rostliny nejsou mou specializací :)) A ten oceán jsem asi přehlídla :)

da ny

Z citace vyplývají jako velký zdroj oceány…

Dochy

Ne. Těch 90% To není zdroj kyslíku, to je zkrátka složení vody. A rozklad z vody se běžně nedělá ani uměle ani přírodně. (dá se, ale běžně se nedělá)
Oceán zdrojem a zásobníkem kyslíku je, ale právě kvůli různým fotosyntetizujícím organismům (řasám) a schopnosti trochu plynů udržet ve vodě rozpuštěných (ale to rozhodně není 90 procent hmotnosti vody)
Stejně tak máš spoustu kyslíku ve skle, kde hlavní složkou je SiO2, ale nic moc pro dýchání…