Filip84

Jakou máte obvyklou velikost bot?

Nejčastější, já mám taky, tak 1/3, bot velikosti 39, jedny mám velikosti 40 a pár bot mám i velikosti 37. Je to dáno kopytem, nártem, atp.

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
da ny

39-40

Obvykle mi stačí velikost 39.
Sportovní a zimní obuv 40, Záleží na typu, výrobci.
Zda je špička úzká, oválná, kulatá (mám ráda, když mají prsty prostor
a nejsou, jako ve svěráku, už to pro mne není, pohodlí vede)-
U letní, otevřené obuvi a sandály, někdy stačí velikost38.
Kupuji boty od 2W . 3 výrobců, osvědčené.
U většiny běžně dostupné obuvi, postrádám možnost, vybrat také
šířku. Nohu mám úzkou a F je zřídka (samé široké láptě – G, K). 😉
Kdysi byl výběr F – G, výjimečně K (to už na zakázku, pro velmi širokou nohu).
Proto jdu většinou, do osvědčených značek/výrobců..

Další odpovědi
Disraeli

43 a více

45–46, výjimečně mi někdy byly 44 akorát (asi špatné značení), přestože normálně tam tu nohu většinou ani nedám.

paul1

43 a více

44 až 45,mám vysoký nárt.

iceT

Kdysi mi stačila velikost 37, to bylo ještě než zrušili poloviční značení. Teď mám letní boty, sandály, žabky velikost 38, to pečlivě měřím délku chodidla, nesnáším totiž, když je bota větší než chodidlo, víš jak někteří jedinci nosí žabky a vypadají přitom, jako by měli na nohách sněžnice. Zimní boty někdy velikost 38, jindy 39, záleží na tvaru, na výrobci, jestli mají zip.

elkon

41-42

Většinou mám 42 (nebo-li 8). Pokud je výrobci jedno co vyrobí, tak třeba Prestige, které většinou nosím, mám 43. Velikost bot je sice 42 (porovnáno s jinými botami), ale napsáno je 43. Jsou to pitomci. V létě ke kraťasům nosím sportovní Pumy, číslo také 42.

Rokio

41-42

Filip84

paul: Já mám taky 38 až 39, většinu bot mám ale 38.

Snad každý má většinu bot v jedné velikosti, arciť, snad, každý má doma boty v různých velikostech (kopyto: každý výrobce šije boty jinak).

Filip84

Disraeli: A netlačej Tě, jak ta hnáta naběhne, prsty, v tý velikosti 44? To já míval, občas, takový problém s velikostí 37.

Disraeli

Právěže ty 44 nenosím skoro vůbec. Jen výjimečně se někdy povedlo, že mi byly a to mi pak seděly dobře (takže asi špatné označení nebo nevím, za posledních pár let se mi to stalo asi 3×).
Zpravidla nosím 45, ale docela často i 46. Protože u některých 45 mě tlačí palec (někdy se ani nevleze – asi špatná, úzká špice) a občas mi nejsou na šířku. Taky někdy mi jsou 46 akorát, někdy jsou mi volnější. Příjde na značku bot, na obchod i na zemi/kulturu.
Čert aby se v tom vyznal. :D

Filip84

Disraeli: To je kopytem a typem bot.

Nebo ještě jinak: velikost boty udává délka stélky, Gringos ještě kalkulují šířku nohy (což není úplně od věci, jako! 👌😎), ale abychom to nekomplikovali, budeme se zabývat jenom délkou stélky.

No, a to je problém #1: co to je délka stélky? 😃

Protože, dejme tomu, velikosti 38 odpovídá délka stélky 240 mm. Dobře, délce stélky odpovídá nějaká typisovaná šířka boty, no a také výška nártu. Fajn.

Žádnej výrobce ti nebere délku stélky úplně od špičky po patu, vždycky tam nechává nějakou vůli. Ta by měla být něco kolem 15 – 20 mm, minimálně. No dobře, ale máš boty „hnusný boty“ barefoot, a tak 😅 (jak v tom přijde baba, tak naprosto přesně vím, co to bude zač! 😃 Naprosto přesně! 😅 Protože „normální“ holka by si to na sebe nikdy nevzala – to bude raději trpět! A já ji naprosto rozumím! 😂😎). Hnusný jsou, ale, teda co do šířky (neřešme, prosím, bezpodpatkovost, a tak podobně, ano? 😅) , jsou ideální – tam nebudeš mít s určením správné délky problém.

No jo, ale to jsou „kachny“, něco, jak se nosilo za renaissance, prostě boty ve špičce široký. Ale většina bot není ve špičce takto širokých. Můžeš mít špičku kulatou, můžeš ji mít hranatou (gringo „kovbojský“ boty), ale i úplně špičatou (ano, lodičky, ale taky gringo „kovbojský“ boty, a ty jsou androgenní!). Jasně, tak u lodiček, gringo bot do špičky, atp., tak tam je, asi, věc jasná. No jo, jenže i kecky a la Converse (nebo i Converse, to je úplně jedno) mají taky různý tvar špičky, a to to máš jeden typ obuvi!

No a teďka my nemáme všichni úplně stejný tvar „za prsty“, no prostě jako bys si obkreslil pomyslnou linku u konce prstů vepředu nohy. Někdo má delší palec, někdo ukazováček, atd.

Takže v tom, jak výrobce pojímá délku stélky, může být rozdíl i několik centimetrů.

No a potom ne každý správně chodí. No co ne každý, většina lidí chodí blbě. 😅 Civilisační „nemoc“. No, našlapovat by se mělo na chodidlo, ne na patu, prostě kecky a la Converserby se měly nejprve prošoupat na podrážce, ne na patě (a já je tak třeba zničím!). Pata by se měla „sešmatlávat“ ze strany od vnitřku nohy, ne naopak. Atd., atd. atd.

Proč to píšu: protože pokud chodíš „blbě“, blbě se ti i ta hnáta v botě hejbá, a pak ti může připadat, že máš botu malou, no ale ona malá není, ty jenom v botě „lyžuješ“. 🤦‍♀️😅 No, tak lyžuješ, ale musíš si koupit větší boty! Což je při hnátě 45–46 problém, že? 😅

Pak máš nárt. Jasně, u šněrovacích bot to až takový problém není (většinou!). Ale u klasických „kozaček“, prostě vysokých bot – po kolena, nad kolena, atd., je v tom velký rozdíl.

Ono to není „jenom“ výrobcem!

Filip84

Příspěvek smazán administrátorem.