kazisvět

Jaké v se píše ve slově Vánoce a proč?

Pokud si dobře vzpomínám, na škole nás učili, že se píše malé v. Teď se všude píše velké V. Může se psát ve slově Vánoce i nyní malé v nebo už jen velké V? Zajímal by mne i důvod, proč došlo ke změně.

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

I nám ve škole ještě tvrdili, že Velikonoce a Vánoce se píší s malým v, alenepamatuji si, že bychom dostali nějaké vysvětlení, snad jsem pak později někde zaslechla, že se jedná o obecné pojmenování, a proto malé.
Pak se začalo psát velké V stím,že jde o název svátku.
Jazyk se mění a jeho pravidla s ním, kdo a pročrozhodl o tomto mi není jasné, ale dle mého názoru jde o název, tudíž je velké V logičtější.

Další odpovědi
Krugerka

Píše se velké V a to i u Velikonoc atd.

Andreas

Psaní velkého písmena v názvech Vánoce, Velikonoce a Svatodušní svátky bylo – nově – kodifikováno v PČP 1993. Naproti tomu v PČP 1957 (školní vydání, s. 63; stejně tak dlouhá tradice normativních slovníků z let 1902–1957, tedy počínaje prvními PČP) se doporučovalo jenom psaní s malým počátečním písmenem: vánoce, velikonoce, svatodušní svátky. Zdá se však, že v současné jazykové praxi se projevuje potřeba větší pravopisné tolerance. Velká písmena u uvedených tří svátkových období se prosazují pomalu a ne zcela důsledně. Užívá se jak variant s velkým počátečním písmenem, tak i variant s počátečním písmenem malým. Domníváme se, že budeme-li uvažovat o svátkových obdobích Vánoc a Velikonoc v mezikulturních souvislostech, nemůžeme trvat bezpodmínečně na psaní velkého písmena, ale měli bychom připustit i psaní s písmenem malým.

Viz jazykova poradna ÚJČ

Zdroj: http://www.uj­c.cas.cz/porad­na/porfaq.htm

Lucka1985

píše se velké V, je to název svátku. ale ve slově vánoční už je malé v, je to přídavné jméno

Bibinka1111

jedná se o změnu v pravopisu .. momentálně tedy píšeme Vánoce, Velikonoce, …

Jivinho

Domnívám se, že se píše velké z důvodu, že je to mezinárodní svátek atd..

MargotkaK

velké V

Sima39

Píše se velké V protože je to svátek

Beatkaa

velké V se píše proto že je to jméno svátku

alenka901

je to tak ve slovníku spisovné čestiny a je to svátek

Wibinka

Ahojky, ve škole nám říkali, že když se jedná o období vanoce ( vanoc) , tak je malý a když o přímo den Vanoce, tak velký.