Jindrák

Jaké topení v starším RD

Dobrý den. Zdědili jsme starší rodinný domek. Topilo se zde akumulačními kamny. Nejdříve chceme zrekonstruovat topení a vyměnit okna. Na hranici pozemku je plyn, proto jsme se rozhodli pro plynový kotel s radiátory. Je lepší kondenzační kotel (musel by se postavit komín) nebo stačí turbokotel ? Jaké rozvody a radiátory se hodí do rodinného domu. Jaké jsou Vaše zkušenosti s tímto problémem ? Děkuji za Vaše rady a nápady, které mi určitě pomohou. Jindra
Doplňuji:
Jedná se o přízemní domek 4+1 + chodba, garáž a nezateplené podkroví. Obytná plocha cca 100 m2.Určitě bych šel do turbokotle, budeme topit na víc než 40°C. Utáhne to ale ten turbokotel ?
Jaký by měl mít asi výkon? Co se týče radiátorů, myslela terry asi radiátoty Korado ? Díval jsem se na ně vypadají dobře. Do koupelny bychom také chtěli otopný žebřík, v Koradu je také mají. Jenom nechápu, jak se dá k radiátorům připojit podlahové topení ? V koupelně by se nám také hodilo. Zateplovat budeme, až prodáme byt, ve kterám nyní bydlíme. Díky za rady Jindra.

Nejlepší odpověď
mosoj

Jenom upřesňuji. Turbokotel je kotel, který má pro odtah spalin ventilátor a nepotřebuje komín.
Turbokotel může být také kondenzační !! Takže rovnice kondenzační kotel = komín,neplatí.

Kondenzační kotel je ale při pořízení dražší. Aby jste využili vlastností kondenzačního kotle nesmíte mít teplotu topné vody více než 40 oC. Pokud to nedodržujete kotel se chová jako kdyby kondenzační kotel nebyl a není tak úsporný. Topí ale normálně. Neplést dohronady pojmy.

Komdenzační kotel je dobré použít tam, kde máte podlahové topení.
Doplňuji:
Kotel to utáhne , ale musíte si koupit s dostatečným výkonem, aby utáhl tepelné ztráty vašeho domku. Nelze kupovat jen ten který se mi podle tvaru líbí nebo je zrovna vyhovující cena !!
Musíte si nechat spočítat tepelnou ztrátu vašeho domku až na jednotlivé místnosti.
Podle toho koupíte kotel o vyhovujícím výkonu
( typuji 20 – 30 Kw) a taktéž výkonostně odpopvídající radiátory do jednotlivých místností. Pokud toto nedodržíte nebudou vám hrát teploty v jednotlivých místnostech a znemožní vám to uplatnit vhodnou regulaci teploty. Regulace teploty má podstatný vliv na náklady na topení. Nedávno se to tady řešilo.

Znovu podotýkám turbokotel se používá tam kde není možné použít klasicky vyvložkovaný komín !! a s kondenzačním kotlem to nemá nic společného.

Další odpovědi
terry

Byla jsem nedávno v podobné situaci.
Co se týče kond.kotle, záleží na velikosti vytápeného prostoru.
Topenáři mi doporučili turbo kotel, protože prý na ten můj menší prostor se investice do kond.kotle vracejí dlouhou dobu.
Takže já mám teď turbo kotel, radiátory Corado, v koupelně, WC a chodbičce mezi podl.topení napojené na okruh s radiátory a k koup.a WC žebříky.
Jsem spokojená.
Náklady ne extra vysoké, teplo je super.
Takže záleží jak moc se chcete investovat, jak dloho plánujete bydlet (50 nebo jen 15 let?), jak velké prostory budete vytápět, jaké radiátory se vám líbí atd.
Doplňuji:
Kotlů je jistě na výběr různé výkony, abyste si vybrali podle toho, který potřebujete.
Mám na kotel připojené radiátory, žebříky v koupelně a na WC a podlahové topení, jak jsem psala.
A k žebříkům mám i topné tyče na el.proud, když se v létě netopí, ale je potřeba třeba v koupelně přitopit nebo usušit ponožky :).

Myslím, že topenáři vám rádi poradí. jen opatrně vybrat správnou firmu.
Při rekonstrukci jsem měla potíže i se známými. Vzali např. zálohu a už jsem je neviděla.

Drap

Vše je odvislé od velikosti domu, materiálu, velikosti vytápěné plochy a podobně. V každém případě bych doporučoval nechat si udělat od specializované firmy / třeba i od více / nezávazný návrh s předběžnou cenovou kalkulací. A teprve potom se rozhodnout.

venkovan

Nejdřív bych zateplil a až potom dělal topení.
Doplňuji:
Proč nejdřív zateplit a potom se věnovat topení. te´d zafinancujete topení na současné ztráty domu. Po zateplení by se ztráty měly snížit o +20% (20= udělají kvalitní okna bez problému). takže po zateplení budete mít silně předimenzované topení. Svým způsobem vyhodíte i dost peněz.
Řešení může být, že ztráty a topení budete instalovat na současný obytný prostor a se zateplení „zabydlíte“ podkroví. To je na volbě strategie.
Podlahové topení bych dělal v případě, že chcete hýbat – přestavovat podlahy. Jedná o celkem velký zásah do podlahy, prakticky se musí celá vybourat, instalovat kvalitní tepelnou izolaci a až na ni instalovat topení a vše zase zalít betonem.
Pokud bych něco takové dělal, popřemýšlel bych i na protiradonovém opatření, pokud dům je v radanové oblasti stupně 2.
Podlahové topení v provozu udržuje oběhové čerpadlo, které bude stejně součástí plynového ústředního topení. A turbokotel – utáhne to na co je stavěn. Takže první co je zjistit tepelné ztráty domu. Na internetu se najdou orientační tabulka ztrát jednotlivých stavebních konstrukcí. Musí se vyhledat.
A nebo alespoň sečíst výkony akumulaček. I když to je velmi nepřesné.

Michálek1245

Hrozně rád bych vám doporučil klasický kotel na tuhá paliva, který vše vytopíte a přes směšovací ventily třeba od https://eshop­.afriso.cz/ven­tily-a-servopohony/sme­sovaci-ventily/c-221 si nastavíte různé tepelné okruhy. Za mě je to super věc. Jenže v současné době regulací nikdo moc neví, co bude. Vloni to ještě vypadalo na úplný konec kotlů na tuhá paliva, teď to zase vypadá tak, že budeme za dřevo a uhlí nakonec rádi. Ale zatím se toho moc neví. Pokud můžete, tak vyčkejte.

tyna.ryglova

My máme v domě krbová kamna, na která je napojené podlahové topení. K topení používáme topné pelety https://www.pelety-premium.cz/topne-pelety-2/ , které nestojí tolik jako klasické dříví, takže se nám za zimu povede ušetřit.

veselator1

Kotel na pelety je super věc, jeden známý má a pochvaluje si to. Dobrá jsou ale ještě tepelná čerpadla. Právě nad tím teď uvažuji já. Nedávno na mě vyskočila tato kalkulačka úspor za vytápění https://master­therm.cz/tepel­ne-cerpadlo/uspory/ a podle ní to vypadá, že bych díky tepelnému čerpadlu mohl dost ušetřit. Je tam sice docela vysoká pořizovací cena, ale tu by prý částečně mohla pokrýt dotace.

garwa

Vepište odpověď…My máme starý barák a topíme kotlem. Doporučuji zažádat o kotlíkovou dotaci http://dotace-jednoduse.cz/ko­tlikova-dotace/