dolakj

Kolik ušetříte při vytápění dřevem?

Máte někdo skušenosti s přechodem na vytápění krbem, nebo kotlem na TP? Kolik jste ušetřili oproti předcházejícímu typu vytápění?

Nejlepší odpověď
zzzzz

Já topím dřevem a topím zadarmo, mám vlastní zdroj.
Záleží na typu předchozího vytápění, třeba proti elektřině je úspora obrovská. Pokud by tím chtěl někdo nahradit tepelné čerpadlo, tak by asi neušetřil.

Další odpovědi
mosoj

A z jakého vytápění a prostoru to má být ?
Dcera má plynový kondenzační kotel v rodinném domku , podlahové vytápění + v patře radiátory.
V obýváku má krbovou teplovzdušnou vložku s rozvodem teplého vzduchu i do patra.
protopí za rok 800 m3 plynu + dřevo které si dělá zeť sám.
Je to nový rodinný domek.

Já mám v rodinném domku (30 let starý) jenom plynový obyčejný kotel a za rok protopím 2 000 – 2 200 m3 plynu. Mám bez starosti se zatápěním a sháněním dřeva. Neustále teplo.

Švagrová má v rodinném domku kotel na TP ( uhlí, dřevo) a za rok finančně protopí víc než já. Musí zatápět a občas je u nich zima.

anonym

Takto nelze odpovědět…
Jednak záleží na „předcházejícím typu vytápění“ a jednak na ceně, za jakou nakupuješ dřevo.
Nepodstatný pak není ani způsob topení dřevem – třeba krb (vložka) je vcelku efektní, ale pokud jde o větší objekty a nemáš vytápění ´klimou´, není příliš efektivní.

Pepa25

Při změně způsobu vytápění bych se snažil myslet co nejvíc dlouhodobě (viz zrovna výhodná elektřina nebo plyn – a jak to dopadlo. Uhlí může být také problém, pokud budou vyšší ekologické daně. Ideální je velmi rozšířený místní zdroj, spalovaný ale s dobrou účinnosti. Takže mi z totho vychází kotel na dřevoplyn nebo jinou biomasu. Také bych asi (podle místních podmínek) uvažoval o tepelném čerpadle.
Z výpočtem nemůžu sloužil, protože máme vlastní les a od dřevního odpadu jsme nikdy neodešli, takže se nemusíme vracet 🙂

rigormortis

40–60 tisíc uštříme ročně.
Dřevoplyn neexistuje…to jsou splynovací kotle na dřevo.
Letos vchází do platnosti vyhláška o třídách kotlů na tuhá paliva, již se nesmí prodávat 1. třídy kotlů, od určitého roku se nebudou moci používat.
Pokud chcete mít luxus plynu, ale ušetřit, je vhodný kotel na pelety s podavačem a čističem…jednou za týden půjdete dosypat pelety a vysypat popel ze zásobníku (navíc cca 60tis. oproti klasickým kotlům).
Celá investice za kvalitní kotel je cca 100tis. včetně montáže expanzky a kumalačních nádob, u krbů to nevím.
Mám atmos…je to svině náročná, ale ušetří dřeva.

honza19hk

u nás se odjakživa topí dřevem jelikož máme rozsáhlé lesy,takže ani dřevo nekupujeme. Takže nemůž porovnat.
Ale znám lidi co topí dřevem z demolic (trámy,prkna atd) a to je topení v podstatě zadarmo,platíš maximálně tu naftu abys to dřevo z tý stavby dovez domů.

Milan8911

Pokud se rozhodnete topit uhlím, tak doporučuji navštívit www.cena-uhli.cz, kde informují o aktuální ceně uhlí.

Jakub Tlapal

Záleží, kolik tě teď stojí topná sezóna a jak by s pak sháněl dřevo. Ono je rozdíl, domluvit si dřevo v lese, sám si pro něj dojet a nebo si nechal přivést naštípané dřevo až ke dveřím. My jezdíme do lesa, takže nás topení vyjde na nula nula nic. Akorát jsme museli koupit akumulační kamna , která samozřejmě nebyla zadarmo, ale vzhledem k tomu, že se v nich dřevo spaluje mnohem lépe než v běžných krbovkách a hlavně po dohoření ohně z kamen několik hodin sálá teplo, tak tady je další ušetření.

Pastorna

My teď v zimě toplili první rok v nové rbové vložce a jsme z finančního hlediska mnohem spokojenější než dřív – měli jsme elektrický kotel. Kupovali jsme z https://www.ro­lig.cz/krbove-vlozky/ , kdybyste o nich uvažovali :)

veselator1

Nad krbovou vložkou jsem z hlediska úspor také hodně přemýšlel. V menším domku to určitě má smysl. Náš dům by to ale asi úplně nevytopilo. V našem případě dávají spíše smysl tepelná čerpadla země-voda viz https://master­therm.cz/sorti­ment/tepelna-cerpadla-zeme-voda/ Právě do toho jsem tedy nakonec investoval. Stálo to hodně peněz, ale z dlouhodobého hlediska se to vyplatí. A taky je super, že člověk nemusí shánět dřevo. :)

Midoc

Topit suchým dřevem. Minimálně 2 roky starým. Úspora na palivu až 40%. Nezanáší se a nedehtuje kotel.

petrdostal

My srovnání topení nemáme, jelikož jsme nikdy jinak než v krbových kamnech netopili. Hrozně se mi to vždy líbilo. Krbová kamna máme v obýváku a kolikrát do nich koukáme místo do televize. Aby nám kamna dobře hořela, tak jsem si letos koupil digitální manometr z https://eshop­.afriso.cz/elek­tronicke-merici-pristroje/digitalni-manometry/c-35 a budu s ním komín pravidelně kontrolovat, abych nemusel řešit nějaký problém s kamny.

rigormortis

zzzz…a jak může být tepelné čerpadlo výhodnější než kotel na pevná paliva?
TČ stojí 300tisíc pouze zařízení s montáží bez zásahů do domu a projektu. Kotel s TUV na tuhá paliva 100tis a topení na rok 22tis…to znamená že za devšt let se teprve protopím k nákladům za tepelné čerpadlo…a tepelné čerpadlo stojí kolem 30tis ročně za topení a ohřev vody.

mosoj

No tak ono také existuje tepelné čerpadlo vzduch- vzduch a při kombinaci s ještě dalším typem topení to nevychází tak draho.
Bez konkrétního zadání jsou zde jenom bláboly.

zzzzz

Těch čerpadel je více druhů, dostane se na něj dotace.
Jde to kombinovat s kolektory a na ty je zase dotace, dá se k tomu přidat akumulační nádoba a na tu je zase dotace. 🙂

Ale to se musí umět čerpat:-))) Je to tak složité, že to umí jen opravdu odborníci. 🙂

Dotace jsou i na kotle na TP, ale věř, že se nevyplatí, ty pelety nebo mini uhlí jsou drahé a kotel má tak malý přikládací otvor, že do něj špalek nenarveš.

rigormortis

Teď už dotace nejsou na tyto druhy topení (pokud nemyslíte levnější dotovanou elektřinu…ale bez té dotované elektřiny to je na úrovni plynu), navíc se systémy, které jste vyjmenovali, si většina lidí pořídí topení na půlku života (300tis na TČ, 150 tis kolektory, kumulační plus systémy míchání a udržování 100tis)

zzzzz

A k těm emisím, tak ne že se nesmí prodávat 1. třída. To je blbost.

Od letošního roku se smí prodávat jen kotle na TP s emisní třídou minimálně 3, ty starší jsou jen doprodej.

Od roku 2017 bude platit nový zákon, který dá povinnost udělat si revizi kotelny, pokud bude kotelna pod emisní třídou 3, tak neprojde. Bude ta ale lhůta pro odstranění závad (závada je nízká emisní třída) do roku 2022. Na toto jsou v plánu evropské dotace. U nás je ovšem problém je čerpat. Administrativa je tak složitá, že ji sám člověk nezvládne a tím, že mu to někdo vyřídí, se vše prodraží ☹

Nedávno jsem to vysvětlovala Redy, talk můžeš zapátrat na jejím profilu.