steipavka

Topení a čím?

Plyn je u souseda v budníku asi 10m od domu.Kotel na TP je v přízemí domu,ale jsme již vyššího věku a do krbu,který v patře je, se nám nechce tahat dřevo.Na investice do solárních panelů si taky netroufáme.Četla jsem o infra panelech.Co mi poradíte?
Doplňuji:
Tak na koho se obrátit?Kdo mi s tímto problémem poradí?třeba prohlédne dům,přeměří něco.....Jsem bezradná.

Nejlepší odpověď
anonym

Pokud máte plyn ´na dosah´ – je to nejjednodušší a nejlevnější řešení (samozřejmě musí být splněny další podmínky ohledně umístění kotle a komína) – plynový kotel totiž stačí přidat do současné topné soustavy, nic zásadního se nemusí měnit.
Infra topení nebrat – jde o hlavně módní výstřelek (topí dobře – ale jen tam, kam směřují – nevytápí prostor – a mají poměrně drahý provoz) – zbytečná investice na jejich pořízení.
___
Na koho se obrátit? – nejlíp, když oslovíte několik projekčních firem z okolí a necháte si vypracovat jejich návrh (návrh, narozdíl od projektu, bývá zdarma) řešení a pak se pro nějaké rozhodnete podle jejich +/- .

Další odpovědi
Drap

Nikdo nedokáže přesně odpovědět. Musíte se rozhodnout v tomto případě sami. Neznáme vaše možnosti, co lze ze stávajícího topení použít, ani kolik jste ochotni za pohodlí platit. I infra panely jsou jistým řešením.
Doplňuji:
Obrať se na nějakého energetického poradce, nebo oslov několik firem ve tvém okolí, ať ti vypracují nabídku.

Mapel

Máme je v práci a nemohu si stěžovat, ale nevím jak je to se spotřebou.

mosoj

Infra panel není nic jiného než přímotop. Takže příkon bude podobný. Takovéto
topení se vyplatí pouze ve spojení s tarify pro elektřinu které jsou pro to určené. Pak lze náklady na vytápění srovnávat s plynem. Mám ale dojem že přiznání takového tarifu je možné až od určité velikosti příkonu. Informaci podají na ČEZU i přes internet.

Nevím jak máte velký byt, ale osobně bych volil akumulační vytápění elektřinou.

marci1

On-line kalkulačka pro topení infra panely : http://www.infra-shop.cz/kalkulace-infratopeni/o­desli2.php

veselator1

Krby a krbové vložky jsou super, také nad tím teď přemýšlím, ale jaký máte třeba názor na tepelná čerpadla vzduch-voda, viz https://master­therm.cz/sorti­ment/tepelna-cerpadla-vzduch-voda/ ? Jaký na to máte názor? Já si o tom teď četl docela dost článků a láká mě to, kolik by se díky tomu dalo ušetřit. To by se zvlášť v dnešní době dost hodilo.

stanislavrot

Zdravím, zrovna jsem před vaším dotazem narazil na tenhle článek https://www.lev­nekrby.cz/zaji­mavosti/krby-do-nizkoenergetickeho-domu-aneb-jak-setrime-za-vytapeni/, chci říct že už asi přejdu na biokrb a budu si přitápět biopalivem, myslím že to není špatné pro ušetření, navíc to vypadá skvěle. Nemáte s tím prosím někdo zkušenosti? Předem děkuji za odpověď.

majklhanz

Co vyzkoušet elektrický přímotop? https://www.super-bydleni.cz/vyplati-se-elektricky-primotop/

Lukin12

To je těžké, musíme zvážit pro a proti. Já jsem třeba stavěl podkroví a volil jsem krbovou vložku jako hlavní vytápění. http://www.fla­men.cz/cz/pro­dukty/krby/krby-teplovzdusne/ Výhřevnost skvělá. Pro dřevo chodíme ven a je to věčně po schodech ( ještě půdních) ale nevadí nám to.