Danarny

Jaký kotel vybrat?

Plánuji pořízení kotle a rozvodů pro starý rodinný dům se dvěma bytovými jednotkami. Doposud se topilo kamny klubkami.
Ráda bych něco do sklepa, odkud by se udělaly rozvody pro oba byty a ohřev vody ve společné koupelně. Ideálně automatiku, abych se o to nemusela moc starat.
Je nějak možnost dotací od státu? Je nějaké diskuzní fórum kam chodí i odborníci?
díky

Nejlepší odpověď
zzzzz

Doporučím vám, nechat si zpracovat podrobný rozpočtový návrh, alespoň od tří firem, všem zadejte stejné požadavky a podle toho se rozhodnete.

Dotace na kotle na TP lze čerpat jen na plně automatické kotle, je to docela složité a ne vždy se to vyplatí. Jsou tam zařazené i plynové kotle nebo zplynovací s akumulační nádobou atd. Kotel musí být pro dotaci schválen.

Mrkněte na stránky https://www.sfzp­.cz/ přes ně se dotace čerpá.

Odborník vám zadarmo neporadí, ten vám zpracuje projekt za takovou cenu, že se vám kotel z dotace moc nevyplatí:-)))

Doplňuji:
https://www.sfzp­.cz/sekce/697/spo­lecny-program-na-podporu-vymeny-kotlu/

Běží to pořád dokola, tak si o tom načti:-)) někdy i obce nebo kraje přidávají k dotaci nějakou tu korunu:-)))

Pozor na polské firmy a jejich kotle:-((

Další odpovědi
Pepa25

Než skončíte u možnosti dotací a konkrétního provedení je zapotřebí si vyjasnit 1) palivo a 2) výkon. Ad 1) kromě plynu je možnost dřevo resp. zplyňovací kotel na dřevo nebo uhlí, případně úplně jiné vytápění (např. tepelné čerpadlo). Ad 2) výkon je daný velikostí domu a způsobem ohřevu vody – chce to spočítat reálné kW.

anonym

Výborné fórum je v tomto ohledu http://forum.tzb-info.cz/vytapeni-obecne .
Ale budeš muset dodat spoustu informací, než ti bude někdo schopen rozumně odpovědět – pročti si nejprve starší diskuse na toto téma.
___
Obecně – jako lepší možnost vidím oslovení nějaké topenářské firmy v okolí a nechat si od ní udělat projekt (stejně jej budeš potřebovat) a ten pak, případně, zkonzultovat.