Elfka Andy

Jaké svačiny do školy?

Dnes jsem byla první den na nové škole, jdu do prváku. Už několik let mě na základní škole rozčilovalo, že jsem měla pořád stejné svačiny, tzn. pečivo, máslo a do toho sýr nebo salám, občas zelenina. Jelikož na mé škole nemají obědy a dojíždím zdaleka, potřebuju velkou svačinu a jakoby i „náhradu“ za oběd, jeden den dokonce o svačinu víc na odpoledne. Fakt netuším, jaké svačiny si mám dělat, aby mi chutnaly a byly zdravé, pestré ale zase praktické do tašky a do školy. Neporadíte mi prosím něco?

Nejlepší odpověď
Agneta

Nejlepší by byl den předem vařený oběd, nějak to termoskovat:DDD
Pauzu na oběd vám asi takovou nedají, abyste mohli jít do restaurace?

Další odpovědi
da ny

Dbrá rada drahá, zejména v teplých měsících a topné sezoně při absenci chladničky.
Mezi 9 – 11h ZČ, 10 – 12h LČ se nemusíš vyhýbat zdravějšímu typu sladkostí.
V této době je slinivka aktivní = nepřibereš a dopoledne (po noční pauze) potřebuje mozek palivo a tělo dostatek tekutin. Ovoce spíše dopoledne.
Maso dušené, vařené, šunku místo uzenin (občas také a vydrží).
Pomazánky a mléčné výrobky (kys. smetana, jogurt, dezerty) mají bez lednice kratší dobu „trvanlivosti“… :(
Opravdu není možné docházet na jinou školu, do nějaké jídelny, třeba i při ZŠ.
U nás nemělo gymnázium několik let jídelnu, ale žáci docházeli do SOU, kde vařila a obsluhovala učňovská mládež. Docházeli i zaměstnanci z okolních úřadů, podniků, důchodc, žáci 2 škol.

lejdy.můn

Já už delší dobu ujíždím na pohance a aby ta jídla nebyla pořád na jedno kopyto, dost často si teď dělám pseudo muffiny. Jsou hotový do půl hodiny, jsou syty, skladný, esteticky pohledný, výživný a úžasně variabilní. Pohanku minimálně na pár hodin namočím, aby aspoň částečně změkla, a další ingredience už pak přidávám podle aktuální chuti a zásob v ledničce: na kostičky nakrájené tofu, kousky kuřecího masa nebo tuňáka z konzervy, uvařenou cizrnu, pórek, jarní cibulku, šunku, rajčata čerstvá i sušená, olivy…opravdu cokoliv, co ti bude chuťove pasovat k sobě. Všechno to spoj vajíčkem, dochuť solí, pepřem, bylinkami, popř. jakýmkoliv kořením dle chuti (já dávám skoro do všeho čistě bylinkovou směsku „pizza koření“, mňam!), naláduj to do formiček na muffiny (zhruba do 2/3) a dej zapéct na nějakých 170st 15–20 minut. Vůbec není potřeba přidávat mouku ani prášek do pečiva, a i tak muffiny krásně vyběhnou! Jsou výborný teplý i studený, samotný i se zeleninovým salátem atd.
Pohanku používám spíš tu tmavou, protože zůstává sypká a nepouští takový ten blé blé sliz, ale zdravější je samozřejmě světlá pohanka, takže zálež na každým, čemu dá přednost. Místo pohanky lze použít i bulgur, quinou, kuskus atd, na sladké variace jsou zase perfektní jáhly v kombinaci s ovocem, tvarohem, mákem, oříšky atd.
Není problém míchat třeba půl na půl pohanku s bulgurem, bulgur s kuskusem,..i prá­vě proto se mi tato bašta zatím neomrzela, protože pokaždý se mi podaří vykouzlit zase něco zbrusu novýho. 🙂

Perfektní jsou i ty toasty, jak psala „dáma z ČR“, nebo si můžeš vzít do krabičky instantní pohankové nebo rýžové vločky (balení 250g u nás stojí asi 30 Kč), přidat sušené ovoce a oříšky dle chuti, a ve škole už jen zalij horkou vodou z kohoutku a nechej chvilku nabobtnat. Super rychlá a dobrá svačinka je na světě raz dva. 😉

Na netu teď frčí nevařené ovesné kaše ve sklenici – šikovná vychytávka, která citelně šetří čas. http://caruje­me.cz/12-zdravych-ovesnych-kasi-ktere-nemusite-varit/

lexx

taky můžeš na oběd do blízké větší fabriky, závodu…běžně tam zaměstnancům vyvařujou, zeptej se v kuchyni, bude levněji než v restauraci s obsluhou a kde se hulí

Adulo, nepřeháněj…škola není kasárna ani kriminál, říká Ti něco obědová pauza ?

Adula.57

Během výuky se nesmí ze školy odcházet! Do žádné restaurace, hospody, atpod. nechod. Mohla bys mít malér. Být tebou si koupím nějaké sušenky a ty si nechávám ve skřínce. Alespoň s s tím nebudeš muset pořád tahat a budeš mít jistotu, že kdyby byla krizovka, nějaký jídlo přece jen budeš mít. Můžeš si vzít i něco jinýho (sušenky nejsou moc výživný :D), ale ať je to zabalený a nevyprší tomu brzy trvanlivost. Většinou ve školách bývá bufet, ten tam nemáte? Jinak bych doporučila si prostě dělat těch housek víc, nebo si každé ráno běž prostě něco koupit.

O obědové pauze, o přestavce, nebo volné hodině se prostě NESMÍ opouštět areál školy. V žádném případě. Koukněte se do jakéhokoliv školního řádu. Je to protiopatření, aby se žákům nic nestalo. Také je to protiopatření, aby si starší studenti nedávali žádný alkohol. Z těchto důvodů bývají ve školách bufety, nebo automaty.

dáma z ČR

Možností je celkem dost . Můžeš střídat různé pečivo.Nemusíš jíst pořád housky se sýrem a salámem. Můžeš zkusit různě náplně do housky. Například paštiku, různé pomazánky,vajíčko na tvrdo džemy, nutelu, jestli máte med tak i med s máslem. Můžeš zkusit si vzít do mističky nějaký salát například těstovinový, nebo kuskusový…nebo ovocný…Pokud máš ráda sýr a salám, ale pokud už tě nebaví jíst housky se salámem, tak si můžeš udělat tousty, i tam se dají střídat náplně nebo také udělat na sladko.
Taky jsou pracnější a náročnější možnosti. Můžeš si zkusit upéct buchty sladké či slané-možností je spousta nebo zkus poprosit mamku určitě ti vyjde vstříc. Můžeš také zkusit občas tortillu. Nebo nějaký burger-možností je mnoho celkem i zdravých. Akorát to dá práci. Můžeš zkusit opéct plátek sekané a dát do housky a potřít hořčicí nebo zkusit řízek s chlebem, nebo taková květáková placka mezi housku je taky dobrota-jen to dá práci no:( možností je opravdu mnoho stačí se poohlédnout se na internetu.
Hlavně nejez jedno a to samé pořád-to se ti přejí-důležité je svačiny střídat
hodně štěstí při přípravě svačin

Luxx

moje svačiny na střední byly převážně typu rohlík nebo chleba se salámem nebo sýrem (např. hermelínem), jogurt nebo kefír s rohlíkem, rohlík nebo chleba s pomazánkou (rybí, vajíčkovou, hermelínovou, krabí) a párkrát i chleba s klobásou nebo řízkem :D
dobrá je taky celozrnná bageta, obložit ji šunkou, sýrem, listovým salátem, rajčetem, okurkem, paprikou, vařeným vajíčkem atd. (nemusí být vše naráz, může se to různě kombinovat)
taky mi chutnalo, když jsem měla náplň bagety pokydanou trochou hořčice ;)

a ještě mě napadly tousty.. ale s těma je tolik práce, že jsem si je na svačiny moc nedělala :) http://www.ab­clinuxu.cz/ima­ges/screenshot­s/7/4/81147-date-si-nekdo-toust--32945.jpg

samicek333

Dělej si větší svaciny nebo si nos jídlo z domova. Ze školy se opravdu odcházet dokud neskončí výuka nesmí, ani o obedove pauze. Škola má za žáky zodpovědnost a asi by nebyla nadšená, kdyby se někde někomu něco stalo nebo by se někdo vrátil do školy opilý, to by se rodičům vysvětlovalo špatně. Jinak pokud si někam na to jídlo dojdes a tím porusis školní řád, když se ti něco stane, škola ti nic hradit nebude.

Elfka Andy

Skříňky nemáme, jídelna ve městě je, ale na druhé straně, absolutně bych to nestíhala. Bufet taky nemáme, automat jen na kafe. Je to těžký.. Proto jsem vás poprosila o radu. Teď jsem si nachystala svačinu nazítra – chleba s uvařeným vajíčkem, houska se salámem a zeleninou, do jedné mističky (velikost zhruba 5×5 cm) ořechy a rozinky, do druhé čerstvé hrozny, bokem sýrové copánky. Fakt lepší nápady nemám. Sepsala jsem si seznam na nákup trvanlivých potravin, jako jsou bebe, müsli do ruky atd. :/

Elfka Andy

Ne, oběd budu muset jíst na cestě na autobus nebo v autobuse, pouze jeden den je volná hodina, po které jsou další dvě. Je dost nepraktické tahat do školy termosku, ale děkuji za nápad, alespoň někdo :) A navíc rodiče by mi restauraci nezaplatili a peněz moc nemám. Jde o to, aby to mohlo být v menší krabičce, sáčku nebo celofánu.

da ny

Pořídit šikovné krabičky, místo celofánu raději potravinovou folii.
Vše do extra igelitové tašky (oddělit, protože bude všeasi pohromdě s učením, ať to nemáš příliš těžké. V pytlíkách se svačina, ovoce a zelenina rozmačká :)
Měkteré batohy mají kapsu s vypevněnou „krabičkou“ na svačinu.