Miky7

Jaké jsou věcné významy slova proč?

Jaké jsou v bodě 2.3. věcné významy proč?
Stačí hlavní, úvodní věcný význam, když ostatní významy jsou jiné než věcné?
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=pro%C4%8D

1. Tázací příslovce: věcný význam, ptáme se jím po příčině, důvodu, smyslu, účelu.
Proč ti to včera neřekl?

2. Vztažné příslovce, syntaktický význam: připojuje vedl. větu vzt., zvl. přívlastkovou.
Je přívlastková věta, vlastnost důvodová?
Důvody, proč to nemůžu pochopit.

3. Zpodstatnělé příslovce: pouze slovní druh.
Je část, fráze, vlastnost důvodová?
Dětské proč mě vyvádí z míry.
Proč bohatí jsou stále bohatší a chudí stále chudší.

Děkuji za vysvětlení.

Nejlepší odpověď
annas

Opakuji, nevím, zda chodíte na ZŠ nebo SŠ. Věcný význam Proč je příslovce, tedy zájmenné příslvoce. To jsem vám psala minule.

Neuvědomujete sii, že jde o pohled jazykový. U slova rozlišujeme významy věcné (lexkální) a mluvnické. To si musíte uvědomit, význam se může rovněž přenášet, ale to je už jiná kapitola.

Pozorně si vysvětlení prřeště, co je lexikální význam, tedy věcný je stále stejný, (základní, ale můžee být i přenesený), jenže to, čím může být ve větě, jde o jiný význam. Je vidět, že stále tyto významy nerozlišujete, nebo nechápete.

Mluvnický (gramatický) význam – tento význam vyjadřuje slovo svým tvarem, tj. je určen mluvnickými kategoriemi (mluvnické kategorie = mluvnické významy).

Proč je zájmenné příslovce – jeho význam je uvedený v odkazu . Není to “čisté” příslovce,. Takže má nejen významy věcné, ale vztažmé jako spojka, tedy gramatické.

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=pro%C4%8D.

  1. tázací . (expr. pročpak) vyj. otázku po příčině, důvodu, smyslu, účelu: proč to neřekl?; proč to děláš?
  2. vzt. připojuje vedl. větu vzt., zvl. přívlastkovou: příčina, proč to udělal!

Z jiného pohledu rozdělujeme slova

  1. Lexikální slova mají jen význam slovní – příslovce a citoslovce
  2. Lexikálně gramatická mají význam slovní a ve větě různé významy grrarmatické – jde o ohebná slova
  3. Gramatická – jsou významově závislá, plný význam získávají s jiným slovem – předložky, spojkly, částice.

Minule jsem vám psala, že musíte rozlišit významy mluvnické, čím může být slovo ve větě – jde o syntaktický význam.

Zájmenné příslovce vztažní má character spojky, ale už jde o jiný význam., spojuje věty.

K bodu 2. uvádí přívlastkovou větu.
“ Důvody, proč to nemůžu pochopit”. Jaké, které důvody? Mohu zkrátit důvody pro nepochopení.

Věděla dobře, proč to udělala. . zde je o větu předmětnou. Co věděla dobře (jakou věc věděla dobře). proč to udělala.

"Proč jsou bohatí stále bohatší a (proč) chudí stále chudší? .Jde o dvě otázky., k nimž není odpověď. Proč jako tázací záum. příslvoce.

3. Dětské "proč " mě vyvádí z míry.. Opět už se dostáváme do významu mluvnického, , proč je ve větě podmětem – význam synteaktický. – proč je zpodstatnělé podstatné jméno.

Je třeba, abyste rozlišoval významy slov z pohledu mluvnice.