Martinoska

Jak se ptáme na přívlastkovou větu?

Na přívlastkovou větu se ptáme: Jaký? Který? Čí?
Jak je to v případě, že se rozvíjí podstatné jméno pomocí tázacího příslovce?
Zda se ptát současně jaký, proč, jak…?

Například:
Obrátil se na nás s prosbou, abychom mu pomohli.
Jakou prosbou? Abychom mu pomohli.
Proč prosbou? Abychom mu pomohli.
Obrátil se na nás s prosbou (proč?), abychom mu pomohli.

Nejlepší odpověď
annas

U věty přívlastkové platí, že rozvíjí podstatné jméno na konci věty hlavní/řídící, tedy nahrazuje přívlastek v těchto větách Pk.

Je to jedna z nejsnazších VV, pokud jde o její určení. Můžete si VV nahradit přívlastkem, jak jsem uvedla v přékaldech.

Obrátil se na nás s PROSBOU, abychom mu pomohli.

S jakou prosbou se na nás obrátil? – abychom mu pomohli = s prosbou o pomoc.

Obrátil se na nás s prosbou o pomoc – přívlastekl neshodný,. který je vyjádřený celou větou.

--
Promluvila ŽENA,VH jež měla bohaté zkušenosti s tématem.VV ← Jaká žena? Žena s bohatými zkušenostmi.

Vyslovila jsem PŘÁNÍ,VH aby všichni zmizeli.VV ← Jaké přání? Zmizení všech.

Vidíte, že na konci VH je podstatné jméno. Víte, že přívlastek shodný nebo neshodný rozvíjí podstatné jméno, tak je to i s větou vedlejší.

Doplnění

Uvědomte si, že VV přívlastková může být spojená různými spojkami či vztažnými zájmeny či příslovci.

co, čí, jaký, jenž, kdo, který, kde, kudy, kam, kdy, odkud, aby, zda, že

Ptejte se na VV Pk zájmeny jaký, který, čí a řídící větou. Opakuji, VV Pk rozvíjí podstatné jméno VH /VŘ. . blíže určuje jeho význam

Jinak se může stát, že druh VV určíte chybně.