Miky7

Příslovce a jeho okolnostní, věcný význam?

Například náhodou je příslovce příčiny, ale slovníkový význam je jiný. Ve slovníkovém výkladu není slovo příčina, důvod.
Jak mám tedy chápat význam slova, zda okolnost a věcný význam spojit do definice? Děkuji za vysvětlení.

Nejlepší odpověď
annas

Nevím, zda chodíte na základní nebo střední školu.

Otázka je nepřesná. V kontextu může příslovce vyjadřovat čas, místo atd. Tedy okolnosti děje, děj, který se řídí okolnostmi. Význam základní i přenesený.

Je třeba, abyste si uvědomil,. že slovo má má význam věcný a mluvnický = (morfologický a syntaktický).

1. Ve slovníku je význam věcný (lexikální) , tedy definice příslovce, věcný význam, zní

"Příslovce je neohebný slovní druh, který vyjadřuje různé bližší okolnosti (místo, čas, způsob, míru, příčinu aj.) dějů, někdy i předmětů, anebo stupeň vlastnosti nebo míru věcí.

2. Podle toho je dělíme na místa, času atd., to vplývá z kontextu, tedy se vztahuje ke konkrétnímu sdělení. Dostanete se tedy k morfologickému rozboru.

Tedy při slovním rozboru určíte jeho druh, U příslovce příčiny se ptáme – PROČ se tak stálo. Stále se náhodou,. mimo očekávání,. neočekáváně atd.

3. Rozbor syntaktický. Ve větě může být příslovce příslovečným určením, neshodným přívlastkem, nebo součástí přísudku, někdy i podmětem.. Neurčujeme u něj gramatické kategorie nižšího řádu.

Ještě může zastávat funkci spojky, takže uvádět vedlejší větu, proto má význam gramatický.

Z jiného pohledu příslovce mají jen význam lexikální, slovní, mají význam jen sama o sobě – často, včera, zítra, venku, náhodu atd.
Ale ve větě mají jiné významy.

Nerozlišujete mezi lexikální významy a mluvnickými, mezi slovy lexikálními, lexikálně gramatickými a gramatickými.

Taklže z toho poheldu je otázka nepřesná, nechápu, čemu nerozumíte.

K čemu slouží, co vyjadřuje proč ve větě zjistíte z významu mluvnického.