Yavin

Jaké jsou spojky podřadící a souřadící?

Nejlepší odpověď
annas

Ještě je umím zpaměti a je to let? Abych je nemusela vyjmenovávat, vložím odkaz.
Podřadicí:
aby, ač, ačkoli, ačkoliv, aniž, ať, ať již, ať už, až, byť, co, dokud, i kdyby, i když, jak, jakkoli, jakkoliv, jakmile, jako, jakož, jelikož, jen co, jestli, jestliže, kdežto, kdyby, kdykoli, kdykoliv, když, leda, ledaže, ledva, ledvaže, – li, mezitímco, nechť, než, nežli, pakli, pakliže, pokud, poněvadž, potéco, protože, přestože, sotva, sotvaže, takže, třeba, třebas, třebaže, zatímco, zda, zdali, že.

http://ufal.mff­.cuni.cz/pdt2­.0/doc/manual­s/cz/a-layer/html/ch04­s02s04.html

Souřadicí:

a, a proto, a přesto, a tak, a tedy, a tím, a tudíž, ale, ale proto, ale přesto, ale zato, aneb, anebo, ani, ani – ani, aniž, avšak, až, ba, buď – a nebo, buď – anebo, buď – nebo, či, eventuálně, i, i – i, jak – tak, jednak – jednak, jenomže, jenže, krát, leč, neb, nebo, neboť, ni, nicméně, nýbrž, ovšem, plus, popřípadě, proto, přece, přesto, případně, respektive, sice – ale, sice – avšak, sice – nicméně, však, vždyť, zato.

a proto a tím jednak … jednak
a přesto ale zato jak … tak
proto ale sice … ale buď … nebo
přesto ale sice … avšak buď … anebo
a tak sice … nicméně buď … a nebo.
a tedy ani … ani
a tudíž i … i

http://ufal.mff­.cuni.cz/pdt2­.0/doc/manual­s/cz/a-layer/html/ch04­s02s02.html
Doplňuji:
Ad LůcaDůcaPůca

Copak jsou v souvětí jen dvě věty? Souvětí může mít několik vět hlavních, vedlejších, věta vedlejší může být vložená mezi větu hlavní, vedlejší věty mohou být souřadně spojené atd.

Důležité je rozlišit, o jaké souvětí jde. Spojky pomáhají určit, zda jde o věty hlavní nebo o věty vedlejší.

Další odpovědi
LůcaDůcaPůca

Spojka podřadící ( SP ) je třeba protože. Když je nějaké souvětí o dvou větách a ta druhá věta začíná na protože, znamená to že je to věta vedlejší a ta první věta je VH=věta hlavní. Spojky souřadící ( SS ) je neboť. Když jě opět nějaké souvětí o dvou větách a ta druhá věta v tom souvětí začíná na neboť, tak to znamená že je ta věta VH=věta hlavní.
Doplňuji:
že ty spojky podřadící připojují vedlejší věty a ty spojky souřadící připojují hlavní věty. A ty spojky už tu vypsala annas.