LucinkaLLL

Věta hlavní nebo věta vedlejší

Jak poznám, jestli je věta v souvětí hlavní nebo vedlejší?

Nejlepší odpověď
annas

Projděte si archiv Odpovědí, podobné otázky se objevily několikrát.

Moje odpověď.

Věta hlavní je věta, která je mluvnicky nezávislá a může stát samostatně . Nelze se na ni zeptat jinou větou.

Věta vedlejší je věta, která závisí na jiné větě jako její větný člen (zastupuje větný člen věty řídící).

Věta řídící může být věta hlavní nebo i věta vedlejší – řídí větu závislou.

Přijde čas, že se zima zeptá, cos dělal v létě.
VH Přijde čas (věta hlavní i věta řídící pro další větu), 1. VV že se zima zeptá (věta vedeljší závislá na 1. VH a řídící pro 3. VV), cos dělal v létě.

Vedlejší věty se připojují spojkou podřadicí – např. proto , že, poněvadž, aby…
vztažným zájmenem – kdo, co, který, jaký …

vztažným příslovcem – kdy, kde

Opakuji:
Hlavní věta je e věta v souvětí, která není závislá na jiné větě a může tedy stát i samostatně mimo souvětí jako věta jednoduchá.
Každé souvětí musí obsahovat alespoň jednu hlavní větu.
Na hlavní větu se nelze zeptat!

Vedlejší věta
Je to věta v souvětí, která je závislá na jiné řídící větě. Vedlejší věty jsou závislé na větě hlavní nebo jiné větě vedlejší.
Poznáme ji podle toho, že nemůže stát samostatně bez své řídící věty.
Na vedlejší větu se můžeme zeptat – viz nahoře. . Můžeme ji transformovat na větný člen.

Bála se (VH,) aby se jí nevysmáli.(VV) Proč se bála?Aby se jí nevysmáli.
Bála se jejich smíchu – z VV se stal větný člen.

Další odpovědi
leporela22

Na vedlejší věta se dá zeptat např. přívlastoká – jaký

http://www.cesky-jazyk.cz/slovnicek-pojmu/druhy-vedlejsich-vet/