mezara

Spojka ale, věta hlavní?

Chtěla bych se jen ujistit. Když mám souřadící spojku ale a bude ve větě, tak se jedná o větu hlavní, myslím si to správně? Mně totiž přijde divné, že třeba aby je věta vedlejší, ale ale je věta hlavní.

Nejlepší odpověď
annas

Spojka ale uvádí větu hlavní, poměr mezi větami je odporovací.

Mladý muž se podíval z okna, aby lépe mohl pozorovat okolí.

Za jakým účelem se podíval? Aby lépe mohl … spojka účelová, uvádí větu vedlejší. Informace nedostačujicí. Věta nemůže stát samostatně.

ale – spojka odporovací, souřadicí.
Bolí mě v krku, ale horečku nemám. Každá věta může stát samostatně
.
Spojka ale vyjadřuje něco neočekávaného: omezuje neb opravuje, co předchází.

Při bolesti může někdo mít i horečku, ale nemusí. Obsah věty druhý je v rozporu s obsahem věty první.

Jen pozor na spojení nejen – ale, kdy nejde o vztah odporovací, ale stupňovací. Druhá věta zesiluje obsah věty první. Bolí mě nejen v krku, ale mám i horečku

Jinak nevím, co bych víc dodala.