tomy smyk

Jak se daji poznat slovni druhy?

ahoj ja poznam slovni druhy(1–10)

Nejlepší odpověď
annas

Neznám věk, takže nevím, jak vysvětlit. Slovní druhy se učí na nižším stupni ZŠ. Musíte znát základní pravidla, jinak nelze .Existuje několik hledisek.

1. Ohebnost slova – schopnost měnit tvar nebo koncovku podle jeho postavení ve větě
neohebná slova tuto schopnost nemají, ohebná ano.
ohebná slova- jména – a)podstatná, přídavná, zájmena, číslovky – ohýbají se = skloňují se

  1. slovesa – další typ ohýbání je časování

k ohýbání používáme nástroje např. – pád, rod, vzor… osoba, čísla …

2. Definice a 3. nejčastější užití slovních druhů ve větě
slovní druhy ohebné:

1. Podstatná jména (Substantiva)

  • názvy osob, zvířat a věcí, vlastností, dějů a vztahů (sova, rychlost) – pomůcka ten, ta, to
  • ve větě: zpravidla podmět nebo předmět

2. Přídavná jména (Adjektiva)

  • vlastnosti osob, zvířat, věcí a jevů (krásný, cizí) – jaký, který, čí
  • ve větě: shodný přívlastek

3. Zájmena (Pronomina)

  • zastupují substantiva a adjektiva (ta, to, můj, tvůj, náš, váš, .)
  • ve větě: stejný druh jako podstatná n. přídavná jména, která zastupují

4. Číslovky (Numerália)

  • slova významu číselného, vyjadřují počet, pořadí apod. (tři, sto, pátý, trojnásobný)
  • ve větě: jako podstatná n. přídavná jména, někdy jako příslovce (třikrát)

5. Slovesa (Verba)

  • vyjadřují děj, a to činnost nebo stav (psát, vidět, ležet) podstatných jmen
  • ve větě: slovesný přísudek (tvary určité)

-----Neohebné slovní druhy:
6. Příslovce (Adverbia)
vyjadřují bližší okolnosti dějů: místo (zde), čas (brzy), způsob (dobře), příčinu (proto) míru (dosti, velice)
ve větách závislá na:

  • slovesech: příslovečné určení (žijeme zdravě)
  • podstatných jménech: přívlastek neshodný (návrat domů, cesta pešky)

7. Předložky (Prepozice)

  • vyjadřují bližší okolnosti
  • patří ke jménům, jejichž pády řídí (z, do, pod, s)
  • teprve ve spojení se jmény nabývají věcný význam
  • ve větě: součást příslovečného určení, (přívlastku, doplňku, předmětu)
  • vyjadřují místo, čas, způsob, příčinu, důvod

jejich význam se projeví ve spojení se jmény, nevyskytují se samostatně
8. Spojky (Konjunkce)

  • slouží ke spojování vět a větných členů; teprve ve spojení s nimi nabývají svého významu
  • nejsou větným členem; neplnovýznamový slovní druh
  • některé spojky mohou mít platnost částic

souřadicí – a, i, ani, nebo, anebo, ale, avšak, neboť, ať, buď – nebo..
podřadicí – když, jakmile, protože, že, aby, -li, kdyby, ač, třebaže..
9. Částice (Partikule)

  • uvozují věty a vyjadřují postoj mluvčího k větě nebo i ke slovům
  • ve větě: žádný větný člen
  • nejsou větným členem; neplnovýznamový slovní druh
  • 10.Citoslovce (Interjekce)
  • vyjadřují city, nálady a vůli mluvícího anebo označují hlasy a zvuky (kokodá, hej, bum)
  • zpravidla stojí samostatně a nespojují se s jinými slovy do vět (mimo zvuků)
  • ve větě: nejsou větným členem, i když mohou zastupovat přísudek n. podmět)
  • nebo hlasy a zvuky (zvukomalebná) – od těchto citoslovcí se tvoří slovesa (břink – břinkat)
  • významově nesamostatná

--
Opakuji, neuvedl jste věk, takže nevím. Jsou to jen základní informace ..

Procvičovat, zamyslet se nad významem … musíte mít cit, pomůže i definice … opravdu to chce prakticky procvičovat … je třeba kontrola správnosti.

Ještě odkazy na cvičení, kde si můžete prověřit slovní druhy …- jedině praxe, cvičit, přemýšlet

https://www.go­ogle.cz/search?q=tes­ty+na+slovn%C3%AD+dru­hy&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=or­g.mozilla:cs:of­ficial&client=fi­refox-a

Další odpovědi
Kapicka

Jednotlivé slovní druhy mají svá pravidla podle kterých je můžeš poznat.Např. podstatná jména-ukazujeme si na ně TEN,TA,TO
slovesa-vyjadřují pohyb (plavání,psaní…)
spojky-spojují věty (a,i,nebo…)
citoslovce-vyjadřují se hlavně jako výkřiky a různé zvuky(kykyryký,bú­úú,žbluňk…)
Vybrala jsem jenom příklady,snad aspoň trošku pomůže