kwisty

Jaké jídlo jíst při rovnátkách???

Dobrý den budu mít asi za měsíc rovnátka(zámečky) a chtěla bych se zeptat co mohu a nemohu jíst za odpovědi samozdřejmě děkuji :D

Nejlepší odpověď
Drap

Se snímatelnými rovnátkami se nejí. Rovnátka na pevno neomezují příjem stravy. Takže s nimi můžeš jíst vše , jako normálně.

Další odpovědi

Nedoporučuje se jíst „tvrdá“ jídla, jako topinky, nebo jablka. Jde jen o to, že se tím zvyšuje riziko odlepení zámečku. Takže hodně záleží na tom, jak dobře je přilepený. Někomu se uvolní i sám od sebe, někdo zase jí klidně s rovnátky ta jablka a nic se nestane.
Po návštěvě ortodoncie a utažení rovnátek budou zuby asi tři dny bolet a bude se Ti špatně kousat. V takové situaci je lepší jíst například polévky a podobná jídla, která se nemusí moc kousat.
Je vhodné vyhýbat se sladkostem, zvlášť pokud si po takovém jídle nemůžeš zuby hned vyčistit. Mezi drátky se zachytí hodně zbytků jídla, které se bez potřebných pomůcek špatně odstraňuje. Čistění zubů zabere dost času a je potřeba používat kromě běžného měkkého kartáčku ještě jednosvazkový kartáček, mezizubní kartáček i zubní nit. Člověk má mnohdy pocit, že už zuby vyčistil dokonale a pak se nestačí divit, co se tam ještě schovávalo. A protože je to čištění tak nejisté, je vhodné si ještě nakonec vypláchnout zuby ústní vodou Elmex, která dobře pomáhá proti zubnímu kazu.