ZdedekZ

Jaké elektrody mám použít při elektrolýze vody?

Vyrábím si vodíkovou svářečku podle časopisu Udělej si sám z 80. let min. století. Elektrolyzér jsem si postavil podle internetu, ale nikde jsem neobjevil, jaký materiál na elektrody. Vše ostatní mám vyřešeno. Jako zdroj mám nabíječku na baterie nebo triodynku. Jak bych měl zapojit fotovoltaické panely, kdybych je chtěl použít jako zdroj stejnosměrného proudu (paralelně, či sériově)? Díky.

Nejlepší odpověď
Kepler

V laboratorní praxi se voda okyseluje kyselinou sírovou pro zajištění dobré vodivosti. Elektrody bývají platinové, tedy odolné kyselému prostředí. Taky se používají uhlíkové elektrody. V případě použití fotovoltaiky je nutno znát jaké napětí a proud panely dávají a zapojení přizpůsobit požadavkům na elektrolýzu.

Další odpovědi
aliendrone

Jak napsal Kepler – nejlepší jsou odolné, ideálně inertní elektrody. V praxi to můžeš pominout, stačí prostě vodivé (jako best bych použil k nastříhání elektrod starý antikorový dřez, buben pračky apod.). ;) :)

Místo kyseliny ke zvýšení vodivosti stačí obyčejná kuch. sůl (lacinější), ale s tou fotovolatikou… pokud nemáš alespoň několik velkých panelů, tak na to zapomeň. Vývin plynů (množství) je totiž závislý na procházejícím proudu (výkonu). Slušný zdroj je stará trafosvářečka (s usměrňovačem), ta dá i 100A při několika desítkách voltů. Cokoliv menšího je spíš hračka demonstrující „také to jde“, v praxi ale nepoužitelná.

Fotovoltaika je jako zdroj spíš úsměvnou záležitostí (pokud nemáš k dispozici na zahradě/střeše solární elektrárnu). Navíc kvalita svaru u kyslíkovodíkového sváření je DOST mizerná, díky redukčním vlastnostem vodíku, což se sice dá nějakým způsobem ošolíchat, ale v praxi je to spíš jen na řezání materiálů, než na sváření.

dr.luha

Používají se běžné železné plechy. Elektrolytem je roztok hydroxidu draselného nebo sodného. Jako zdroj se používá usměrněné síťové napětí, které se na 120 sériových článcích samo rovnoměrně rozdělí. Z nabíječky vygeneruješ plamen rovnající se výkonu zapalovače.