tony2412

Jaké doklady musím mít při silniční kontrole?

Jde mi o to jestli ,když mě zastaví dopravní policie kvůli kontrole, musím mít občanský průkaz. Ostatní doklady jsou jasný, řidičák a techničák. Tak musím předožit občanku nebo nemusím? A např při běžné kontrole jako chodec, jakým dokladem se mohu prokázat, a musím mít vůbec nějaký doklad, vždyť když policii nahlásím nacionále, tak si to můžou ověřit. Můžu být za to když nemám doklad pokutován?

Nejlepší odpověď
Edison

Zákon č. 361/2000 Sb. Zákon o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů

ČÁST PRVNÍ
ZÁKON O PROVOZU NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH

HLAVA II
PROVOZ NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH

Díl 1
Účastníci provozu na pozemních komunikacích

§ 6

(7) Řidič motorového vozidla musí mít při řízení u sebe

  1. řidičský průkaz,
  2. osvědčení o registraci vozidla podle zvláštního právního předpisu2),
  3. průkaz profesní způsobilosti řidiče nebo obdobný doklad vydaný jiným členským státem nebo Švýcarskou konfederací, vztahuje-li se na něj § 3 odst. 4; to neplatí, má-li záznam o profesní způsobilosti v řidičském průkazu,
  4. doklad o zdravotní způsobilosti, pokud jde o řidiče podle § 87 odst. 3 a
  5. v případě vozidla kategorie M2, M3, N2, N3, O3 nebo O4 nebo vozidla kategorie T2) s konstrukční rychlostí převyšující 40 km.h-1
  1. doklad o poslední technické silniční kontrole, byla-li provedena na území jiného členského státu, a
  2. doklad o poslední pravidelné technické prohlídce, jde-li o vozidlo registrované v jiném členském státě.

HLAVA VI
STÁTNÍ SPRÁVA

Přestupky

§ 125c
Přestupky fyzických osob

(1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích

  1. jiným jednáním, než které je uvedeno pod písmeny a) až j), nesplní nebo poruší povinnost stanovenou v hlavě II tohoto zákona.

(5) Za přestupek se uloží pokuta

  1. od 1500 Kč do 2500 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. f) bodů 1 a 4 a písm. k).

(7) Příkazem na místě lze uložit pokutu do

  1. 2000 Kč za přestupek podle odstavce 1 písm. k),

(9) Za přestupek podle odstavců 1 až 4 nelze uložit napomenutí.

OP předložit nemusíš. Musíš ovšem prokázat svoji totožnost v případech stanovených zákonem. Jinak bych počítal s tím, že PČR může v zákonem stanovených případech totožnost ověřit. Prostředky k tomu má.

Z vlastní zkušenosti při běžné dopravní kontrole OP vůbec nechtěli.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-361/zneni-20190101

Další odpovědi
JájsemRaibek

Nemusíš mít občanský průkaz, stačí ti cestovní pas, prostě doklad k prokázání totožnosti. Co se týče dopravní policie, jedná se o Policii České republiky a ta je oprávněna kontrolovat občanský průkaz, takže ke kontrole předkládáš občanský průkaz, řidičský průkaz (ten neprokazuje totožnost, ale oprávněník řízení vozidel), ORV (malý techničák), který identifikuje vozidlo a zelenou kartu, která prokazuje povinné ručení.
Jako chodec jsi povinen prokázat svou totožnost. Tu můžeš prokázat občanským průkazem nebo svědectvím osoby, která tě zná (ale ta by zase měla prokázat svou totožnost). V případě, že nejsi schopen prokázat svou totožnost, může tě policista předvést ke zjištění totožnosti a ty jsi povinen strpět úkony k prokázání totožnosti (např. sejmutí otisků, DNA nebo jiných úkonů).

EKSOT123

Kromě toho, co tady píšete, po mě chtěli i zelenou kartu, nebo doklad o zaplacení povinného ručení.

cukrar

Musíte mít občanku, abyste prokázal, že jste to Vy.
K řízení ale občanku nepotřebujete, ale k prokázání totožnosti ano.

Edison

Já jsem Raibek… nevykládej nesmysly, joooo???

JájsemRaibek

https://www.e­pravo.cz/top/clan­ky/obcansky-prukaz-a-prokazovani-totoznosti-32411.html

Edison

Většinou chtějí „doklady stanovené k řízení vozidla“. A ty jsou v zákoně jasně stanoveny.