lemur

jaké doklady/oprávnění musím mít pro řízení minibusu (17míst) pro soukromé účely?

Doplňuji:
díky. právě profesní průkaz mě zajímá. je tedy potřebný pouze pro výkon zaměstnání řidiče? a pro nájemní placené cesty? řídil-li bych jen svůj bus (např. se svými známými) bez nároku na jízdné, pak stačí jen řidičák D?

Nejlepší odpověď
venkovan

Skupinu „D“ – není o čem přemýšlet.
Pokud by byla jízda za peníze (od přepravujících), tak zřejmě by to již nebyly soukromé účely, takže + profesní průkaz a živnost na dopravu.
Ono lecos se normálně schová, ale jen do chvíle dopravní nehody, případně přísnější silnější kontroly.

Další odpovědi
cukrar

lemure,
pokud si koupíte miniautobus, asi za účelem výdělku. Pokud je to ale oprvdu tak jak píšete, že chcete jen kamarády svést na prohlídku zámku, tak profesák opravdu nepotřebujete.
Doporučuji, až pojede po silnici a uvidíte hlídku CELNÍKŮ zastavte a začněte s nimi diskutovat. Uvidíte jakou musíte mít argumentaci pro případ kontroly.