Malvína

Jaká vůně ve vás vyvolává zvláštní pocity a něco vám připomíná?

Vůně čehokoliv. Například já si zakoupila v retro týdnu v Lidlu jelení lůj. Jeho vůně mi připomíná dětství. Zřejmě se ten samý tehdy také prodával. Mám doma parfém, který již nepoužívám, ale je mi líto jej vyhodit. Při přičichnutí po delší době si vzpomenu na osobu, se kterou jsem měla nádherné zážitky, doteď krásné vzpomínky. Spousta věcí mi něco nebo někoho připomíná. Většinou jde o příjemné vybavení si různých situací. Někdy je tomu naopak a ta nostalgie ve mně nevyvolává fajn pocity.
Máte to stejně?

P.S.: Kategorii neumím zcela správně určit.

Nejlepší odpověď
annas

Jsem v poslední době příliš citlivá, až alergická na různě vůně či pachy.

Než jsem začala pít zrnkovou kávu, vždy jsem čichala k sáčku, milovala jsem její vůni. Stejně některé vůně jídla vyvolávají vzpomínky na dětství.

Vůně parfémů i různých parfemovaných vod či sprejů atd. mě dráží ke kašli., když se za některou ženou či mužem vůně táhnou …

Ještě si vzpomínám, když se začalo jezdit k moři do Bulharska, občas jsem od někoho dostala dárek olej nebo voňavku růžové květy. Také mě dráždila. Neměla jsem ráda sladké květinové vůně – živé květy. Nevadily samozřejmě na zahradě.

Vyhovoval mně polský parfém Być może… byl v malém flakonku. Známá mně ho vozila z Polska. Byla to pro mě „ženská vůně“. Vyhlášené parfémy ze Západu byly u nás nedostupné, polský parfem se stal jakýmsi fenomémem. Teď u mě vyvolal vzpomínky na mé rané mládí.

Kdeže loňské sněhy jsou …

Další odpovědi
Drap

Když se pálí šalvěj s pelyňkem ve mě připomíná nezapomenutelné okamžiky

pkarasek

Zrovna nedávno… manželka koupila nějaké nové mýdlo a když jsem si k němu čichnul, ihned se mi vybavila vůně Kéz balzámu, to bylo kolem roku 1983, dovážel se z Maďarska a používala ho moje první láska. Moc hezká vzpomínka. No a z trochu jiného soudku: Máme doma knihu asi z roku 1860 „Dějiny národa českého“ od Jana Dolanského (?) a když si přičichnu k rozevřeným stránkám, vzpomenu si na dětství, kdy jsem si v ní četl a vdechoval tu „vůni dějin“, jak jsem tomu říkal.

ahold

Vůně mokrých topolů mi hned připomene dětství kousek od Prahy u Labe.