Sonia

Jaká projímadla nejsou návyková a neškodí střevům?

Ahoj,
Už asi týden a půl trpím zácpou. Jím jídla bohatá na vlákninu, ale pořád „to nejde ven“. Přemýšlím o nějakém nenávykovém a neškodném projímadle. Neznáte nějaké, které je k dostání v obyčejných lékárnách? Děkuji všem za odpovědi :)

Nejlepší odpověď
annas

Silnější než voda Šaratice je Zaječická. Vprazdňování urychluje marmeláda ze sušených švestek a datlí. Pokrájíte je na malé kousíčky, zalijete vodou a rozvaříte. Berete pravdidelně. Chce vyzkoušet množství.

Jinak babské rady.
Ricinový olej je zdaleka nejrychlejším a nejlepším působícím projímadlem přírodního původu. Přírodní ricinový olej má velmi nepříjemný zápach a je slizký. V obchodech je tento olej nabízen zcela bez zápachu, ale o stejné konzistenci. Proto je vhodné jej míchat s pomerančovým džusem nebo mléčnými koktejly, které zamaskují slizkou konzistenci. Poté by mělo být všech spláchnuto horkým nápojem (čajem). Ricinový olej jako projímadlo se používá také pro klystýr. Pokud trpíte občasnou zácpou, tak by vám měla postačit pouhá lžíce ricinového oleje.

Nejlepší přírodním projímadlem je také voda. Pokud pijete během dne jen velmi malé množství vody, tak vám žádný z uvedených prostředků nepomůže. Proto se ujistěte, zda pijete alespoň 8 až 10 sklenic denně. Také je důležité zvýšit příjem tekutin ve formě ovocných šťáv. Jedení čerstvého ovoce a zeleniny vždy vede k dobrému zdraví tlustého střeva. Kromě toho snižte příjem bílé mouky v potravinách, konzumaci nezdravých potravin, které zpomalují pohyb střev. Pokud si dáváte pozor, aby vaše strava byla zdravá, budete jen zřídka potřebovat přírodní projímadlo.

http://www.ces­kaordinace.cz/do­maci-projimadla-ckr-1059-7304-0qdom%C3%A1c%­C3%AD+proj%C3%AD­madlo.html

Další odpovědi
Drap

Šaratice

Alesh

Sport. I když i ten je návykový, každopádně pravidelný pohyb (naklepávání střev) je dobrá prevence zácpy.

briketka10

stačí koupit v marketu toto lněné semínko
a denně večer si dát dvě malé kávové lžičky
po vyzkoušení přidávat, ale semínka se musí
pořádně rozkousat, nebo se mohou přidat do
jogurtu apod.
http://bylinky­.zdrave.cz/lne­ne-seminko-proti-zacpe/

Luciet

Při stravě bohaté na vlákninu je nutné dodržovat zvýšený pitný režim, jinak si způsobíte ještě větší zácpu. Mimo lněného semínka se doporučují také mandle, které obsahují nejvíce vlákniny ze všech druhů ořechů. Vhodné je jíst mléčné výrobky s probiotickou kulturou (Activia).
Projímadla používejte pouze v případě, že nezabere úprava jídelníčku a dostatek tekutin. Důležitá je rovněž pravidelnost v jídle.
Doplňuji:
Jinak bych doporučila glycerinové čípky.

mosoj

Všechna jsou návyková. Protože usnadňují peristaltiku střev a střeva zleniví .

anonym

Všechno ´nepřirozené´ může škodit (zřejmě i to co jíš – pokud máš úpornou zácpu).
Zkus namísto „projímadla z lékárny“ něco kysaného (kvašeného) – zelí, kvašáky, kyšku, kefír, podmáslí…
😉

marci1

Zkus pít co nejvíce tekutin, nejlépe vodu nebo bylinkové čaje. Projímadla jsou návyková. Zkus se také více hýbat. Poraď se s maminkou, jistě Ti poradí.

pusinka50

No, čípek do nacpaného střeva asi nedostaneš. Já, když už je zle, používám čaj z listů senny. Dostaneš v každé lékárně. Je spolehlivý. Když ani Gutalax nezabral (projímadlo kapičky), tak čaj zabere vždy. Uvaříš klasicky čaj z jednoho pytlíku a čekáš… mně „to“ trvá asi 12 hod, až po 12-ti hodinách začne působit, pocítíš snesitelné křeče v břiše. Takže buď ho vypij na noc anebo ráno a vyjde ti to na půlnoc. Počítej, že „půjdeš“ tak 2× za sebou

da ny

V zásadě dobrá rada od Luciet, ALE:
z jogurtů raději NE Activii, spíše nějaký klasický český bílý jogurt (případně si jej ochuť sama).
Lněné semínko je dobré rozetřít v třecí misce či hmoždíři (špatně se rozmělňuje pouhým kousáním, pak zatěžuje střeva a to dobré co v nich je se hůř vstřebává).
Někomu vyhovuje Psylium (raději bez příchutí, jen přírodní), které je třeba vydatně zapíjet. Je k dostání i v tobolkách.