Zbynas

Jaká může být maximální rychlost kamionu bez omezovače?

Každý kamion má omezovač na 90 km/h, kolik by mohl jet, kdybychom mu dali motor třeba s 700 HP a vyndali omezovač?

Jen by mě zajímalo, jak je Euro truck simulator v tomto 2 reálný :)
Doplňuji:
mojitek: myslím čistě hypoteticky, na rovině za sucha. Kam až by vyšplhala ručička tachometru při zařazeném nejvyšším rychlostním stupni?

Nejlepší odpověď
lukas.zmizik

kamion s motorem kolem 700 HP existuje, volvo FH 16 dělá verzi 750 koní, scania R730 má 730 koní, atd…

ovšem maximální rychlost není závislá od výkonu motoru, ale od převodovky a od toho, kolik zvládne otáček…všechny tyto motory jsou nízkootáčkové, kde je zelené pásmo v rozmezí cca 1100 – 1500 (podle typu)… červené pásmo začíná nad cca 2400 otáček…

převodovky jsou 12 a 16 rychlostní a jsou dělané pro optimální rozvržení stupňů do rychlosti 90 km/h

pokud bys odpojil omezovač (anebo třeba z kopce omezovač není aktivní a auto se dá rozjet rychleji), tak se dá s kamionem reálně jet 110 – 120 km/h tak, aby byl ještě ovladatelný a pod kontrolou…mi se povedl man nedopatřením rozjet na 110 km/h z kopce, a i když to bylo auto úplně nové, šlo z toho kvůli dalším vlivům strach (boční vítr, rovnoměrnost naložení nákladu, brzdy, atd)…
Doplňuji:
jinak ručička tachometru ti nikdy nevyšplhá na více jak 125 km/h, protože každý kamion má tachograf a budík na přístrojovce maximálně do této rychlosti…

Další odpovědi
mojitek

no záleží jak by to bylo spřevodovaný.Ale velkou slabinou by byly pneumatiky..
Doplňuji:
napsal jsem snad nejaky nesmysl?

mobenobel

záleží na tom podle toho kolik by celý kamion vážil a jak těžký naklad by vezl… od toho by byla odezva kolik by utáhnul a kolik by vydal maximální rychlost a tah motoru

anonym

Nejsem si jist, na co se ptáš – běžné tahače po vypnutí omezovače umí tak něco okolo 120 km/h (mají převodovku stavěnou za jiným účelem, než je trhání rychlostních rekordů).
Když se koukneš na speciál – např.: http://www.bug­gyra.com/?page=tym&sec­tion=zavodni-vuz , zjistíš, že má omezovač na 160. Lopraisova Queen ´umí´ cca 180.
Postavit lze cokoli…
😉

honza19hk

Může jet ,proč by nejel,otázka je jaké by měl jízdní vlastnosti.ne nadarmo jsou závodní tahače upraveny. Další otázka je zda s návěsem nebo bez.Jinak ne všechny kamiony mají omezovač.Ty americký ho nemají tedy aspoň některý. Jenže u kamionů nejde o rychlost ale o sílu,proto mají třeba 700koní.
Já mám původem dakarskou tatru 815 4×4,ta omezovač nemá,motor je 350koní a lítá bez problémů i 170km/h. A třeba takový ot 64 skot ten jezdí i při 190koních co má, klidně 120km/h.Tam je tzv rychloběh.

T tam ani tak nezáleží na tom jak silný motor tam je,ale jak je dělaná převodovka.Silný motory v kamionech tam nejsou kvůli rychlosti.
když si vezmu mou Vt55 tak tam je motor co má 1120koní a jede to pouze 60km/h a je to stejný jako utěch nákla´dáků. Kamion potřebuje sílu aby vyjel kopce,atd.

Takže možné to je že by jel i více,ovšem nezáleží to až tak na tom motoru. Omezovač tam dávají hlavně proto že kdyby s kamionem každý jezdil třeba 120 což by mohl klidně vytáhnout,tak by akorát přibylo nehod,proto nejspíš ten omezovač.

petrdostal

Ty omezovače tam mají nějaký smysl. Kamion je velké auto a nějakou závratnou rychlost od nich nemůžeme očekávat. Já jsem kolikrát rád, když s kamionem vyjedu kopec 😁 Hlavně teď přes zimu, když je to namrzlé, tak je to kolikrát opravdu zážitek. Letos to bude ale lepší, protože jsme si pronajal kamion od https://www.tir­centrum.cz/ a to se s těmi, které jsme měli v práci, nedá srovnávat. Kamiony jdou strašně dopředu, proto jsem si kamion nechtěl koupit a radši si každý rok pronajmu novější kus.

Zbynas

mojitek: nenapsal jsi nesmysl, ale odpověď je nekompletní. Chybí alespon přibližný údaj o rychlosti, které by šlo dosáhnout.

mojitek

jak ti můžu dát ""přibližný údaj"" když ani ty jsi nenapsal -jestli jde jen o tahač nebo o tahač i s návěsem nebo jestli je ti jedno že bude pomalejš zrychlovat nebo ne…Proto jsem psal „záleží jak to bude zpřevodovaný“. Zpřevodováním i z obyčejnýho fichtla bez úprav motoru vytáhneš i přes kilo.Ovšem na rozjetí bude potřebovat víc času