Quimby

Jaká je úroveň finanční gramotnosti u vás a ve vašem okolí?

Na otázku mi přivedl následující rozhovor: http://www.ty­den.cz/chat-s-osobnosti/proc-cnb-provadi-intervence-a-kdy-oslabeni-koruny-skonci-odpovidal-expert-petr-musil_878/
Kde mě zarazily některé otázky, nechci řešit otázku správnosti intervencí, spíše by mě zajímaly základní znalosti o ekonomii.
Bohužel mi totiž přijde, že lidé v mém okolí jsou na tom celkem špatně. Mají často zafixováno: inflace=zdražování, deflace=zlevňo­vání,banky=zlo a tím to končí. Popřípadě také tvrdí(jako pán v rozhovoru), že utracené miliardy v intervencích zaplatíme z našim daní, což je prostě základní neznalost fungování ČNB a pěnez.
Bohužel hřebíček do rakve tomu pro mě dodala diskuze pod tímto článkem: http://www.eu­ro.cz/politika/os­mdesat-procent-naroda-zije-ve-zlatem-standardu-rozhovor-s-lubomirem-lizalem-z-cnb-1325748 . Kde se neznalosti mění ve zlobu úplně neoprávněně a zbytečně.

Mně to přijde strašně zvláštní a velmi smutné, vždyť jak se může takový člověk orientovat ve světě peněz, nedejbože pokud si musí zařídit nějakou půjčku. Neřikám, že všichni musíme být ekonomové, to je nesmysl. Ale alespoň základní znalosti neškodí. Navíc když tomu rozumím, tak mi nemůže nikdo nalhat „výhodnou“ půjčku nebo cokoliv. A pokud to(neznalost) ten člověk o sobě ví, tak proč to nezmění?

Takže jak jste na tom vy a vaše okolí? Je to aspoň trochu lepší? Pokud ne, tak kde se stala chyba? A jde vůbec mít ekonomicky vzdělanou společnost, popřípadě je to žádoucí?

Děkuji za odpovědi.

Jiří Bohumil: „Hlavně z pohodlnosti a neochoty se něco naučit a dovědět.“ jejich věc, ale z mých zkušeností jsou to právě ti kdo si pak na všechno stěžují.

Kryšpín: No, takové půjčky přesně myslím. Jinak raději bych nenálepkoval, všechny systémy jsou špatné, když je vedou špatní lidé.
Ale nemohu souhlasit, dokud do půjček nejsou lidé fyzicky nuceni, tak je to dle mého jen a jen jejich vina, když si je vemou. Ale souhlasil bych, že nemalá část jiných lidí si na tom postavila živnost.

Odpovědi
Rokio

Vzhledem k tomu, že jsem vystudoval OA a umístil jsem se na druhém místě v okresním kole ve Finanční gramotnosti, tak si myslím, že jsem nadprůměrně finančně gramotný.

Pokud jde o moje okolí, tak mamka si myslí, že nejlepší je mít všechny peníze hezky v peněžence a maximálně schvaluje běžný účet a moje sestra moc nešetří. Jediný můj otec je kromě mě také docela finančně gramotný, ale myslí si, že finance nejsou rodinnou záležitostí.

poznámka: Tímto nechci moji rodinu nijak shazovat. Jinými slovy chci říct, že moje rodina zase ovládá jiné věci lépe než já.

dubraro

Vzhledem k tomu, že moje partnerka je mj. finančním poradcem, aspoň se mám koho zeptat 🙂
A znalosti jako „inflace=zdra­žování, deflace=zlevňování, banky=zlo“ považuji pro běžného člověka za docela užitečné a empiricky ověřené. Na rozdíl od propracovaných teorií profesionálních ekonomů, které v reálném světě většinou jaksi nefungují.

Drap

Myslí, že jsem gramotný přiměřeně. Okolí moc nesleduji. Někdo je na tom lépe, někdo hůře.

Kepler

Minimálně vím, že inflace = zdražování, to je základní průvodní jev. Nemusí to ale automaticky znamenat snižování životní úrovně. To, že téměř žádná půjčka nebývá výhodná, to snad každý v okolí ví, přesto si v případě potřeby půjčuje. Občas se najde i půjčka skutečně výhodná (dokonce i bezúročná), ale tam číhá zase jiné nebezpečí. O tom zase mnoho lidí neví. Obecně bych řekl, že to s tou finanční gramotností nevypadá moc růžově, ale člověk je často donucen okolnostmi dělat i nevýhodná rozhodnutí, i když si je toho vědom. Někdo třeba vezme zboží na splátky, že něco přeplatí – nad tím mávne rukou, hlavně že to má hned doma. Pokud si jedinec uvědomuje nebezpečí dluhové pasti, pokládám to za dostatečnou gramotnost.

Jiří Bohumil

Co se mne týče, tak mám asi ekonomickou povědomost „mírně“ průměrnou. Ale v mém okolí je to asi poněkud horší. Lidé dnes mají poměrně hodně jiných existenčních starostí, takže ekonomické povědomí jde poněkud stranou. O tom svědčí i množství exekucí a úpadků, způsobených ekonomickou negramotností a čerpáním nevýhodných a kolikrát úplně zlodějských půjček. To se pak člověk diví, co někdo může podepsat. A bohužel i v dnešní době, kdy je možnost dobré informovanosti pomocí internetu, mnoho lidí tohoto nevyužívá. Hlavně z pohodlnosti a neochoty se něco naučit a dovědět.

Kryšpín

Mám šikovného souseda, vzal si půjčku na 300 tisíc, splatil šikulům 600 tisíc, měl to na opravu chaloupky to ještě chápu, kolega v zaměstnání půjčků na plechového sluhu, oškubanej, přetočenej tacháč a.p. 80 tisíc, když jsem mu spočítal, že splatí 140 tisíc odpověděl, ale můžu jezdit hned. Výsoké schopnosti, dle mého názoru. Můj děda má názor, kapitalisti si národ podmanili ekonomicky pujčkami, hypotéky a další vymoženosti na věčné časy.

dudu

K finanční gramotnosti okolí se nevyjadřuji. Osobně pak, díky dlouhé pozici, kterou mám otevřenu u akcií ČEZ očekávám, že dividenda moji investici do této firmy letos zhodnotí téměř o 8 % p.a.