kurec

Proč je deflace špatná?

Nejlepší odpověď
Dochy

Můj názor: Je „špatná“ jen proto, že se ji většina ekonomů bojí. Někdy si říkám, že je škoda, že zkrátka neplatíme zlatem a stříbrem. Některé problémy by odpadly.

Další odpovědi
anonym

Je to nevýhodné pro výrobce a prodejce, protože během deflace se za jejich služby a zboží platí méně.

Deflace má v sobě ale samoopravný mechanismus. Přirozeně vede k růstu cen dováženého zboží zatímco exportované zboží lze nabízet za konkurenceschop­nější ceny, což může místní ekonomiku výrazně oživit.

Krátkodobá deflace není problém, problémem je spíš dlouhodobá deflační spirála. Deflační spirála ovlivňuje už nejen výrobce a prodejce ale i jejich zaměstnance, protože tito výrobci v důsledku nižších tržeb musí dříve či později přejít do úspornějšího režimu a začínají obvykle propouštěním. Nezaměstnaní mají samozřejmě nižší příjmy takže se podnikatelům tržby dále snižují a v tom je právě ta deflační past, ze které se těžko uniká, naopak se do ní padá stále rychleji a rychleji.

Centrální banky se proto deflaci snaží obvykle různými nástroji bránít už v zárodku.

df

Tak, jako při inflaci zboží zdražuje a lide i firmy nakupují, protože nechtějí kupovat později dražší zboží a služby, při deflaci lidé i firmy vyčkávají s nákupem s nadějí, že v budoucnu nakoupí levněji. Vy výsledku se to projeví tak, že se prodává málo a ekonomika se postupně dusí.

aliendrone

Na to nejde jednoduše odpovědět, už jen proto, že různé ekonomické školy na to mají různé pohledy/názory. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Deflace

BTW – ge0rge si to plete s inflací, při deflaci ceny klesají (to neznamená, že si můžeš REÁLNĚ koupit víc , protože obvykle klesají i příjmy a to ještě více [nominálně za jednotku měny ovšem ANO, nakoupíš to samé zboží levněji]), exportní zboží je méně konkurenceschopné (je na cizím trhu pochopitelně dražší, když tvá měna posílí díky deflaci) Proto také ČNB v každý možný (i nemožný) okamžik intervenuje k oslabení české koruny. :)

Lgee

zNÁM JEN IFNlacy

anonym

optimální je tedy udržovat nízkou, a stabilní hladinu inflace. To se zatím osvědčilo nejlépe. S postupným znehodnocováním měny je pak třeba automaticky počítat v dlouhodobém horizontu u všech investic či spoření.