Avatar uživatele
anonym

Jak vznikla pověra?

že když rozbijete zrcadlo máte 7 let neštěstí?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, annas, Miroslavst, aramah před 4254 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

http://matama.blog.cz/…

Pověra, že rozbití zrcadla přináší smůlu, vychází z dlouhé historie strachu primitivních lidí z reflexních zobrazení. Lidé se domnívali, že obraz v zrcadle sdílí s odráženou osobou její podstatu, že s ní má společnou duši, která se ztratí nebo poškodí, pokud se zrcadlo rozbije. Báseň lorda Alfreda Tennysona - Paní ze Shalottu (1832) je založena na symbolice starších legend, v nichž rozbití kouzelného zrcadla předpovídá smrt.
V mnohých dalších příbězích vystupují kouzelníci nebo čarodějnice, v jejichž zrcadlech se objevuje blížící se neštěstí. Jedním z nejznámějších je Merlin. Pověry o smůle se vážou i k jiným rozbitým objektům, například k přetrženým náhrdelníkům z perel. V tomto případě vychází symbolika z podobnosti perel a slz. Proto je také prsten s perlami tradičně považován za nešťastný svatební šperk.

Sedmička je magické číslo.

Zdroj: http://matama.blog.cz/0709/roz bite-zrcadlo

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Vicki

Asi někdo rozbil zrcadlo a co čert nechtěl-zrovna-jak to někdy bývá-se mu pár let nevedlo-no a pověra byla na světě.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

.. a jak vznikla pověra,že když se koza nažere čerstvého sena,chcípne ? Co já už rozflákal zrcadel a bez pohromy.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mili @

No tak já jsem rozbila asi tak 5-6 zrcadel,
tak to bych z té smůly asi nevylezla!
:-D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Miroslavst

Je pravda, že se nad některou pověrou pozastavím, ale že bych ji bral smrtelně vážně, to ne. Černá kočka přes cestu, jeptiška, zrcadlo. No tak budu sedět doma a nic nedělat, abych náhodou někoho neviděl, nepotkal nic nerozbil.
Je pravda, že smůlu mívám, ale zrcadlu bych to určitě nepřisuzoval.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Tata

Pokud se vám něco přihodí, začnete přemýšlet čím to je. Pokud se vám podobná situace přibližně opakuje pak si začnete dávat souvislosti dohromady a při omezených znalostech pak dojdete k určitému přesvědčení.
Když vidíte že z patra stodoly spadl sedlák, tak je určitě mrtví. Ale přece jste už několikrát viděl z patra spadnout kočku a ta se vždy po chvilce otřepala a byla v pořádku. Potom musí mít taková kočka více životů než člověk, tedy aspoň devět. a tak je to se všemi pověrami.
Rozhodně vznik pověr je dán velkou pozorovací schopností našich předků a schopnosti si předávát tyto informace mezi sebou.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost