Avatar uživatele
Zlatý

Symbolika náhrdelníku...

Náhrdelník není jen ozdoba na šíji ženy.Nedávno jsem koukala na film,nevím jak se jmenoval ani kdo tam hrál,vím jen že to byla komedie.Jedná to o to,že hlavní hrdinka proflámovala noc na nějakém karnevalu a vrátila se na hotel ověšená několika jednuchými náhrdelníky,byly to jen barevné korále navlečené na šňůře,kterými muži obdarovávali ženy.Hrdinka s korálky byla za velkou hvězdu a muži si jí velmi všímali a korále obdivovali.Teď koukám na jeden díl Myšlenek zločince,a taky se tam na nějakém karnevalu vyskytla žena s hodně náhrdelníky.
Jaký význam tyto korále mají?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Náhrdelník je šperk, býval tvořen korálky. Něco o historii různých druhů šperků včetně náhrdelníků a dalších ozdob.


Za nejstarší šperky jsou považovány korálky a jiné různé ozdoby vyrobené z korálků, které se objevovaly již před více než padesáti tisíci lety . Již tehdy sloužily šperky zejména jako symboly moci a bohatství, také jako forma komunikace, taktéž se jim přisuzovala magická a ochranná moc. Korálky si pro šperky vyráběli lidé už v době kamenné a to z různých semínek, lastur, kostí, kamínků a drápů. V Anglii byly dokonce nalezeny drobné zkamenělé kousky mořské houby s přirozenými průduchy, které byly seřazeny dle velikosti do tvaru náhrdelníku. Až když lidé vynalezli nástroje, začali se vyrábět korálky i z materiálů, které nebyly přirozeným způsobem proděravělé.


Červená = symbol života, souvislost s láskou, utrpení Krista, mučednická smrt
Bílá = symbol nevinnosti, čistoty, pannenství, nosily ji mladé dívky a světice
Zelená = barva naděje, nesmrtelnosti, vítězství = triumfu života nad smrtí, jara nad zimou
Modrá = barva nebes, věčnosti, Panna Marie (= královna nebes) chodila v modrém. Stálost, věrnost - ledňáček je modrý, trpělivost
Žlutá = ze šafránu, velice drahá - používaly ji jen vyšší vrstvy, ale postupně se stala barvou lidí na okraji společnosti (prodejné ženy, Židé), symbol podvodu, zrady
Černá = symbol smrti, hladu, smutku, neštěstí, pekla => stávala se moderní jako reakce na přemrštěnou barevnost

http://www.bijoux-trend.cz/…
Doplňuji:
Korálky u žen měly nejen zdobnou funkci, ale muži jimi často "platili" ženám za přízeň. Byla to ijistá forma komunikace. Tím se také projevovalo postavení ženy ve společnosti, rovněž šlo i o symbol moci a bohatství. Třeba i v širším slova smyslu ..

Z dalších zdrojů

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Levná cetka - příslušnost k nižší vrstvě ... Korále při návratu do hotelu nesundala ale naopak ukázala zájem mužů jako účastníků nebo hostů karnevalu. Možná mnozí litovali, že hlavní hrdinka z flámu nenosí právě jejich korále. Pozdě se jí dvořili, ona vyšla dobře, oni odešli s prázdnou. Neznám význam z akce karnevalu, může to být podobné jako v kavárně kde si hosté/klienti vyberou brčko s barvou která popisuje důvod návštěvy..


Avatar uživatele
Bronzový

pravděpodobně to byl karneval Mardi Gras v New Orleans a ty korále dostala odměnou za to, že hodně často ukazovala prsa :)
ale myslím, že v současné době stačí ukázat i jen podprsenku... nevím, nikdy jsem tam nebyla ;)

http://www.ceskatelevize.cz/…

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3830
Zlatý Drap 2291
Zlatý led 1654
Zlatý marci1 1277
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 876
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.