paul1

Jak vzniká násilí?

Jak vzniká násilí? Deset stádií genocidy podle profesora Gregoryho H. Stantona:
Jak se projevuje? A co je možné proti tomu dělat?

  1. Klasifikace – dělení společnosti na „my“ a „oni“. Podpora institucí, které

    překračují etnické či rasové hranice, a propagují toleranci a vzájemné pochopení.

  2. symbolizace. Používání hanlivých jmen pro ohroženou skupinu, (např. Cikáni

    namísto Romové). Vytváření a používání symbolů, které odlišují ohroženou skupinu

    (např. Davidova hvězda). Hanlivé U- krajina (nezajímavá, vedlejší, podružná)

    Právní zákaz používání hanlivých symbolů a pojmenování.

Odpor státních institucí a občanské společnosti. (Např. V Bulharsku státní
orgány odmítly poskytnout dostatek Davidových hvězd, a tak se označení vyhnulo
až 80 procent Židů.)
3. Diskriminace majority – obyvatelstvo obírá ohroženou skupinu o její plná
občanská práva, nebo jí ztěžuje přístup ke spravedlnosti a rovným příležitostem.
Je proto nutné trvat na rovnosti všech lidí před zákonem, bez ohledu na rasu,
náboženství, politické přesvědčení, sexuální orientaci, věk atd. Bránit právo
jednotlivce žalovat stát.
4. dehumanizace (odlidšťování) majoritné obyvatelstvo popírá lidskost ohrožené
skupiny. (nazývá ji například zvěří, hmyzem či chorobou.) Dehumanizace pomáhá
překonat přirozený lidský odpor k vraždě. Představitelé politické moci a významné
autority ve státě musí důrazně protestovat proti dehumanizácii. Média,
která šíří takto nenávistné projevy, by měly být zakázány.
5. Organizace – tvoří se oficiálně či neformální ozbrojené skupiny. Vytvářejí
se plány vraždění. Zakázat členství v neformálních ozbrojených skupinách.
Bránit těmto skupinám v přístupu ke zbraním.
6. Polarizace – extremisté působí v rámci vlastní skupiny a vyhrocují její
ideologii. Zaměřují se na umírněné z vlastních řad, kteří se mohou stát prvními
oběťmi vraždění. Podporovat umírněné křídlo ve skupině, podporovat lidskoprávní
organizace. Stíhat extremistické vůdce.
7. Příprava – vytvářejí se plány vraždění, které obvykle dostává eufemistický
název, např. konečné řešení, očištění či protiteroristické opatření. Distribuují
se zbraně, budují a trénují se armády.
Zbrojní embargo. Stíhání vůdců za podněcování ke genocidě.
8. Pronásledování – oběti jsou odděleny a identifikovány na základě jejich etnika
nebo náboženství, vytvářejí se seznamy smrti. Majetek obětí propadává útočníkům,
ony samotné jsou odváženy do táborů či get. Mezinárodní společenství má jasně
pojmenovat, že bezprostředně hrozí genocida. Mezinárodní vojenská intervence se
stává oprávněnou.
9. Vyhlazení – vraždění začíná a rychle se stává masovým. OSN nebo jiná vojenská
zahraniční vojenská síla musí zasáhnout , vytvořit únikové koridory a bezpečné
zóny pro oběti.
10.Popření – po vražděni vždy následuje popření činu. Zahlazují se stopy, kopou
se masové hroby, zastrašují se svědci. Pokud popření trvá, je jedním z nejjistějších
ukazatelů, že masakry se budou opakovat. Důkladné vyšetření genocidy, postavení její
viníky před vnitrostátní či mezinárodní soud.
Nacionalismus je podle slovníka cizích slov: politický směr a ideologie vycházející
z přesvědčení o výjimečnosti a zpravidla i o nadřazenosti vlastního národa. Tento
pojem vznikal v 19. století, pravděpodobně jako důsledek průmyslového rozvoje

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Gregory_Stan­ton

Nejlepší odpověď
annas

Jak jste uvedl, příčin vzniku násili je mnohem víc.Vše záleží na morálce lidí a poctu ublíženosti., umění odpouštět atd., nikoliv oko za oko, zub za zub, ale metaforicky jde o spravedlivé rozhodnutí a potrestání soudním rozhodnutím, tedy podle zákonných pravidel..
https://karel­sykora.blog.id­nes.cz/blog.as­px?c=234267

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-porad-mnoho-lidi-nechape-pravy-smysl-oko-za-oko-zub-za-zub

Není to tak jednoduché.

„Oko za oko“ je zásada známá již z Chamurappiho zákoníku, nejstaršího dochovaného zákoníku světa vzniklého v Babylónii před téměř 3800 lety.

Stejně tak ji převzal hebrejský starý zákon. Židé brali tato slova, jako příměr, princip přiměřenosti. Nemělo by jít o „krevní mstu“, ale o spravedlivý trest vyměřený veřejně.

Pokud budeme brát doslova a utratíme někomu oko za to, co vám udělal , jde o jakousi krevní mstu. Mohla by pokračovat donekonečna. Kdy by se trestání zastavilo? Slepí by přicházeli o oči? Pachatel nemá zůstat bez potrestání.,

Takže o vině by měl rozhodnout nestranný soud. Zvolit trest tak, že přihlédne k přímé škodě či újmě, bolesti, léčení, trvalým následkům atd. .

Spravedlnost je jen jedna, nelze ji podplatit na rozdíl od soudce. Bohužel. . Pachatel se nebojí vlastního svědomí, ale soudu, takže často dělá vše pro to, aby nebyl. dopaden.

Lidská nevědomost a její rodné sestry hloupost a zaujatost jsou sice nesmrtelné, ale záleží na všech, zda je nechají mluvit. Jenže jaký je morální obraz naší současné společnosti ?
Doplňuji:
Upraveno dle http://m.rozhlas­.cz/

Další odpovědi
hard work

Myslím, že násilí ve velkém měřítku – početné vraždy, genocida apod. páchají pouze psychicky silně narušení jedinci. Normální člověk něco takového prostě nikdy neudělá. Nepočítám třeba vojáky, ale myslím případy, kdy člověk páchá násilí ve velkém měřítku zcela dobrovolně bez příkazů, nátlaku apod.

Drap

Nemohu souhlasit s bodem dvě. To že Cikán je nesprávně a Rom je správné, vymysleli zmatená media a poplatní zpravodajové. Všichni jsou Cikáni a jen někteří z nich jsou Romové. Takto začíná genocida. Proč nutí Cikánům, že všichni jsou Romové? Někteří z těch soudnějších a mající přehled, ti samotní potvrdí, že Romové jsou jen jedna skupina Cikánů. Žijeme v Česku. Jsme všichni Češi? Já se mezi ně nepočítám, jsem Moravák a co Slezané, Valaši a celá řada dalších. Myslíš si snad že mně uráží, když mně někdo nazývá Moravákem? Naopak uráží mně, když mně nazývá Čechem.

Kepler

To označení Romové si nevymyslela média, ale Cikáni sami.