Avatar uživatele

Proč pořád mnoho lidí nechápe pravý smysl - OKO za oko, zub za zub?

Zde není myšleno ,abychom ihned oplatili zlo,protože nemáme právo nikoho soudit ani trestat.Zde je pravda taková,že pokud bytost spáchá negativní čin, duchovní ůroven mu přidělí trest,většinou mnohonásobně větší, než jaký spáchal.Např. v Koránu není myšleno trestat bezvěrce tak, aby je arabové zabíjeli,ale aby jim dali víru.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Není to tak jednoduché.

"Oko za oko" je zásada známá již z Chamurappiho zákoníku, nejstaršího dochovaného zákoníku světa vzniklého v Babylónii před téměř 3800 lety.

Stejně tak ji převzal hebrejský starý zákon. Židé brali tato slova, jako příměr, prioncip přiměřenosti. Nemělo by jít o "krevní mstu", ale o spravedlivý trest vyměřený veřejně.

Pokud budeme brát doslava a utratíme někomu oko za to, co vám udělal , jde o jakousi krevní mstu. Mohla by pokračovat donekonečna. Kdy by se trestání zastavilo? Slepí by přicházeli o oči? Pachatel nemá zůstat bez potrestání.,

Takže o vině by měl rozhodnout nestranný soud. Zvolit trest tak, že přihlédne k přímé škodě či újmě, bolesti, léčení, trvalým následkům atd. .

Spravedlnost je jen jedna, nelze ji podplait na rozdíl od soudce. Bohužel. . Pachatel se nebojí vlastního svědomí, ale soudu, takže často dělá vše pro to, aby nebyl. dopaden.

Lidská nevědomost a její rodné sestry hloupost a zaujatost jsou sice nesmrtelné, ale záleží na všech, zda je nechají mluvit. Jenže jaký je morální obraz naší současné společnosti ?
Doplňuji:
Upraveno dle http://m.rozhlas.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Biblické nařízení „Oko za oko, zub za zub“ je zákonem milosrdenství. Zákonem milosrdenství od Všemohoucího Boha, který se tímto způsobem snaží uspořádat vztahy mezi lidmi.
Hebrejsky „Oko za oko, zub za zub“ zní "Oko pod okem, zub pod zubem.“ Už staří židovští rabíni tady to nařízení interpretovali v tomto duchu. „Oko pod okem, zub pod zubem“ mělo podle nich znamenat, že tvé oko je stejně vzácné jako oko tvého souseda. Člověk si měl uvědomit při čtení Mojžíšova zákona, že všichni lidé mají před Všemohoucím Bohem stejnou hodnotu. Nikdo není upřednostňován. Ten, kdo si na sobě zakládá, tak si má uvědomit, že není lepší než ostatní lidé okolo něj. Naopak ten, který se cítí nedoceněný, tak takový člověk si má uvědomit, že není horší než jiní lidé.
„Oko pod okem, zub pod zubem“ lze chápat jako akt Božího milosrdenství. Milosrdenství, kdy si my lidé máme uvědomit, že před Bohem jsme si rovni. Což by nás mělo vést k pokoře a možná tak můžeme předejít jakémukoliv zločinu, který bychom chtěli spáchat vůči jiné lidské bytosti. Nejenom proti jejich oku, nebo zubu, ale proti celé lidské bytosti.
- See more at: http://blisty.cz/…


Avatar uživatele
Zlatý

Zřejmě v tom máš trošičku zmatek. A vysvětlení jakéhokoliv textu mohou být rozdílná.


Avatar uživatele
Bronzový

Ty to taky, ale nechápeš.
Když oko za oko tak oko za oko a ne oko za hlavu. Žádný mnohonásobně větší trest, ale úplně stejný.


Avatar uživatele

Neodporuješ si kapánek http://www.odpovedi.cz/…


Avatar uživatele
Bronzový

Dovolte otazku.
Zda v Koránu není trestat bezvěrce, proč tak činí pomocí atentátu na lidech, kteří jim nikdy neublížili, jen si šli například nakoupit na tržiště?
A vykonavatelé jsou pokládáni za hrdiny.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele

anonym

Devátá súra se pak zabývá tématikou boje s nevěřícími ještě o něco zevrubněji. Tato súra motivuje k boji slibem nebeské odměny (9:38) a před odmítnutím boje varuje Božími tresty (9:39). Korán kritizuje vlažnost a nezájem o boj (9:43-47) a nabádá, aby muslim investoval do boje svou osobu a majetek
(9:41; 61:11), neúčastnit se je hříchem mimo chromé, nemocné a slepé
(48:17). Korán dále mluví o tom, že ten, kdo zemře při džihádu získá nesmírnou odměnu (4:74) a vyzývá k dosažení celosvětové nadvlády islámu:
zdroj: http://www.getsemany.cz/…
-
Myšlen je trest, ale adekvátní činu.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3925
Zlatý Drap 2394
Zlatý led 1693
Zlatý marci1 1320
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1190
Zlatý Kepler 989
Zlatý mosoj 866
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.