FlAsh_7

Jak vyrobit film?

Dobrý den, jde si nějak jednoduše vytvořit fotografický film? Pokud ano, jak?

Odpovědi
Kepler

Jednoduše to určitě nejde. Než se vyráběly použitelné fotografické filmy, trvalo to století vývoje, u Kodaku to dobře vědí. Myslím, že jednodušší je koupit si film v obchodě.

aliendrone

Pokud myslíš něco s rozumnou kvalitou/užitností, tak nijak. Jestli ti jde „o princip“ (tedy něco jako videa na YT „Jak vyrobit soustruh z překližky“ aneb také to jde), tož alespoň obecný přehled > https://www.fo­toaparat.cz/cla­nek/150/jak-se-vyrabeji-filmy-3339/

Edison

Naopak je to velmi jednoduché. Chemikálie koupitelné v chemických potřebách. V dnešní době to ovšem není dostatečně efektivní. Mnohem zajímavější svou technikou i výsledky je kolodiová fotografie. U nás se tím několik fajnšmekrů zabývá. Popisovat zde procesy jak výroby filmu, tak kolodiového procesu nebudu, neb je to na hooooodně rozsáhlé čtení, které najdeš na netu, jakož i v několika FB skupinách, kde ti, kteří se tím zabývají velmi ochotně poradí. Jen podotýkám, že dělat to na slušné úrovni znamená načíst několik knih.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kolodiov%C3%BD_pro­ces

Kepler

Edison: slyšel jsi to pořekadlo o Hurvínkovi a válce?

Edison

Ono by to chtělo o tom něc o vědět.

Edison

A dělal jsi to někdy?

Kepler

Netvrdím, že to nejde, ale myslím že výsledek je asi dost tristní.

Edison

Ba naopak. Stuteční umělci, kteří se tím zabývají na to nedají dopustit. Problém je opačný: je to pomalé. Těžko udělat víc, než fotografii řekjněme… za několik hodin. Další věc je, že na tyto ruční techniky se fotografuje prakticky výgradně lelkoformátově. Tím to dostane podstatně+ větší rozlišení, než jakýkoli digi.. A nakonec… všimni si, že ještě velmi nedávo se fotografovalo, hlavně technicky na skleněné desky… A to se dělalo ručně. Mj. totiž získáš podstatně větší dynamiku. Fak o tomhle něco málo vím. Já sám to neprovozuju a do prakticky využitelné hloubky to neznám, bo mě to nrbaví. Znám ale dost těch, kteří to provozují. Jejich fotografie jsou teprve drahé.

aliendrone

Proč se dohadovat, i tak je jasné, že při pokusu o syntézu celuloidu by v podstatě skončil u jeho reaktantu a následně by téměř jistě došlo k odklonu od původního záměru.

Venkoncem i mně v mládí přišel mnohem zajímavější „výzkumů účinků nitrocelulózy“, než nějaké filmování či fotografování. (s pochopitelnou vyjímkou aktů) ;) :D