Standaa

Jak vypadá úspěšný státní převrat?

Co musí být splněno? Může se stávající vláda v demokratickém státě pokusit o státní převrat? A pokud někdo cizí nastolí státní převrat v jiném státu násilně, tamní armáda, vojenské síly a policie se pak přidá na jejich stranu?

Nejlepší odpověď
setapouch

Pro pučisty je úspěšný každý převrat, po kterém nevisí.
Pučisté by hlavně měli mít plán jak pokračovat (viz např. ČSSD a vyslovení nedůvěry Vládě, když sama neměla plán co dál). A získat na svou stranu ozbrojené složky nebo jim alespoň znemožnit zasáhnout (např. odvelením, rozpuštěním, přerušením komunikace) je základ každého puče, bez toho je malá šance na úspěch.

Další odpovědi
MK44

„Jak vypadá úspěšný státní převrat?“ – Úspěšný pro ty, kteří se v něm angažují? Ten vypadá tak, že stávající mocenská garnitura je od moci odstavena a k moci se dostanou aktéři převratu. Bez toho, aby získali na svou stranu ozbrojené složky nebo je zpacifikovali, to nepůjde. Taky je důležité, aby se pak neumlátili mezi sebou, jak to můžeme vidět v současnosti v různých islámských státech. Neúspěšný převrat je takový, který se nepodaří, ti u moci se u ní udrží a organizátoři pokusu o převrat končí v emigraci, ve vězení a mnohdy na popravišti. Zda je zdařilý nebo potlačený převrat úspěšný pro obyvatelstvo, závisí na tom, kdo proti komu převrat vede.

„Může se stávající vláda v demokratickém státě pokusit o státní převrat?“ – Jak NSDAP tak KSČ byly demokraticky zvoleny. Další volby už ovšem nepřipustily.

„pokud někdo cizí nastolí státní převrat v jiném státu“ – Aby se dalo mluvit o státním převratu, musí při něm konat příslušníci daného státu. To zda je podporovala, podplatila, přinutila nebo vyprovokovala zahraniční moc, je jiná otázka. Opět záleží na tom, kdo koho svrhnul či nesvrhnul, zda se taková zahraniční moc bude ke své aktivitě hrdě hlásit nebo bude dělat, že já nic já muzikant. Svrhne-li dosavadní vládu jiného státu pomocí vlastní armády, jde o agresi a okupaci a nastolení vlády v režii okupanta. Je ovšem otázka, zda domácí obyvatelstvo takový zásah uvítá nebo ne. Porovnejte sám případy:
Intervence vojsk Varšavské smlouvy a odstavení dubčekovců v Československu.
Dobytí Itálie spojenci a svržení fašistů.
Dobytí Baghdádu a svržení Husseina.
Pomoc libyjským vzbouřencům proti diktátoru Kaddáfímu.
Zahraniční podpora Republikánům nebo Frankovi ve španělské občan. válce.
Další si dohledáte sám, že?