arygnoc

Byl Ctirad Mašín vrah, nebo hrdina?

Podle mne vrah.
Se samopalem v rokách proti bezbranným stáli i nacisté, a ty za vrahy považujeme.

Podle vás?
Doplňuji:
Mašínové svými činy režimu nenapáchali celkem žádné škody, které by staly za řeč. Jejich oběti byly samé malé ryby. Útěk přes východní Německo byl určitě slušný výkon, ale ono Mašínům nic jiného ani nezbývalo.
Bohužel platí, že k jejich obětem mohl patřit kdokoli, dokonce třeba i někdo, kdo sám mohl být odpůrce komunistů. Stačilo, aby byl na špatném místě. Ostatně jejich skupina při přepadení pokladníka vezoucího výplaty byla převlečena do uniforem Lidových milicí. Taky je mohl někdo odrovnat. Vystřelili oko hasičovi, který zasahoval u hašení stohů, které zapálili. Chtěli dávat výbušniny do tendrů lokomotiv. Na lidi z těch vlaků zřejmě moc nemysleli. Ostatně nezdá se, že by někdy dali najevo nějakou lítost nad mrtvými, kteří za nimi zůstali.
Mašínové se chovali, jako kdyby byla válka, přinejmenším občanská, ale žádná válka nebyla.

Hrdinové?

Nejlepší odpověď
baghira

Ano, každý si vybíráme tu svoji stranu. Někdo je na straně nacistů a komunistů a někdo zas na té opačné. Je to každého volba.

O Mašínech jsem přečetl a nastudoval snad všechny informace, co jsou o nich dostupné (takže např. vím, že při odbojové činnosti nikdy nepoužívali samopal, jen pistole). Pro mě jsou hrdinové. Ale respektuju i opačné názory.

Ano, Mašínové režimu nenadělali velké škody, ale… kdo udělal větší? A pokud to tedy byli jen „malé ryby“, proč stálo za to postavit proti nim 25000 vojáků a policistů?
Zabití pokladníka ani zranění hasiče nebylo úmyslné, cílem byli vždycky represivní složky. A ano, byla válka. Pro 270 popravených, 5000 usmrcených v koncentrácích a desetitisíce zničených životů mě nenapadá jiné označení. Ale jak říkám, každý si volíme svou stranu.

Další odpovědi
dudu

Každý kdo použije zbraň proti bezbrannému je vrah nebo terorista.

anonym

Tady není co polemizovat. Já bych ho popravil in memoriam!

mosoj

Mně se nelíbí tento zlodějský a lidi ožebracující režim. Mám vzít pistoli a jít střílet nevinné lidi v době míru . Jaký by v tom byl rozdíl ?
Nezapomeňte, že změnu režimu si tenkrát zvolili lidé ve své většině, tak jako současnou. O žádný převrat se nejednalo. Vláda podala demisi sama.
Pro mně jsou jednoznačně vrazi.
Doplňuji:
Jenom dodatek.
Uspat chloroformem a potom podříznout. Tomuto člověku někteří říkají hrdina ???

led

Záleží od uhlu pohľadu.
Ich činnosť poškodiť vtedajšiemu režimu, teda aj obyvateľom štátu, bola úmyselná a vedomá. Neboli to žiadni nerozmýšľajúci… To znamená, ak vystrelím, strieľam s úmyslom zneškoniť, zlikvidovať. Je to úmyselný čin. Aká náhoda? Nepoužívanie samopalu, dovoľte sa mi zasmiať. Pištol v prípade „ilegálnej činnosti“ je vhodnejšia, neviditeľná, zákernejšia, nebezpečnejšia.
Hrdinovia by boli v prípade otvorenej činnosti, nie zákernej.
Doplňuji:
Neodolala som. Trochu polemiky (ak máte záujem, pokračujme v diskusii):
pre Fcoop,
„Prostě někdo, zahnaný do rohu“

  • kto, ako a hlavne prečo ho zahnal do rohu?

„tak jaké ohledy?“

  • Týmito slovami len potvrdzujete vašu vieru vo vraždenie nevinných ľudí (nie všetci boli „bolševici“)

„Mimochodem – některé názory vypadají jako převzaté z Rudého Práva.“

  • názory, pokiaľ sú pravdivé rada prevezmem aj z Blesku.

pre P.T.
„Snad nikdo z nás ten režim v době, kdy se oni k něčemu odhodlali, nezažil.“

  • nie, nezažili. My starší sme ten režim každodenne prežívali (ešte,že ste použili slovo „snad“).

mojitek

Byli to sprostí vrazi.Popravili nevinne lidi.Duvody jsou uplne vedlejsi,prece­.Kazdej hajzl si to nejak oduvodní- budto ve jmenu boha nebo Alaha nebo z duvodu nejakeho jineho.Poliva me vztek kdyz se tady ONI oslavují.Brrr

fcoop

Ani hrdina,ani vrah. Prostě někdo, zahnaný do rohu.Bolševik se s nikým nemazlil(je na to daleko přiléhavější slovo),tak jaké ohledy?
Mimochodem – některé názory vypadají jako převzaté z Rudého Práva.

SINGO

datum, místo: 13.9. 1951, Chlumec nad Cidlinou
oběť: příslušník SNB Oldřich Kašík
akce: přepad stanice SNB za účelem získání zbraní
plán: nechat se taxíkem zavést na místo, omámit a svázat taxikáře, vylákat příslušníka SNB ze stanice, venku ho udeřit železnou tyčí a tím zneškodnit (konkrétní postup nebyl přesně stanoven, mělo se postupovat dle situace na místě)
provedení: když se příslušník otočil zády, aby si zašel pro cosi zpět do stanice, Ctirad Mašín vytáhl z rukávu ocel a praštil ho po zátylku. Příslušník se otřesen pomalu otočil zpět a pokusil se vytáhnout pistoli. Josef Mašín ho okamžitě dvěma výstřely zastřelil.
výsledek: Přepad se nezdařil, střelba mohla vyburcovat celou stanici a proto bratři Mašínové okamžitě rychle ujeli.

datum, místo: 28.9. 1951, Čelákovice
oběť: příslušník SNB četař Jaroslav Honzátko
akce: přepad stanice SNB za účelem získání zbraní
plán: přivolat sanitku k fingované nehodě, zmocnit se jí (taxík nepřipadal po přechozím nezdaru v úvahu), řidiče a zdravotníka omámit a přivázat ke stromu (běžná praxe Mašínů), sanitkou se dopravit k policejní stanici v Čelákovicích, vylákat příslušníka, omámit ho a svázat, sebrat mu klíče a zmocnit se zbraní
provedení: podle plánu, příslušník vylákán k fingované nehodě, odzbrojen a spoután, zavezen zpět na stanici, přinucen vydat klíče a ukázat ukryté zbraně, následně omámen a po vyhodnocení nebezpečí (příslušník byl evidentně velmi zkušený a celou dobu si bratry Mašínovy pozorně prohlížel), rozhodnuto že musí být zabit, aby nemohl vypovídat a podat popis pachatelů, jež si zjevně velmi dobře zapamatoval. Ctirad Mašín ho tedy podřezal.
výsledek: Přepad byl úspěšný, zbraně byly získány.

datum, místo:2.8. 1952, mezi Čáslaví a Hedvíkovem
oběť: pokladník Kovolisu Josef Rošický
akce: přepad vozu vezoucí výplaty do Hedvíkova za účelem získání většího finančního obnosu na úplatky pro akci na osvobození Ctirada Mašína, který byl toho času ve věznici v Jýchymově
plán: zastavit vůz převážející hotovost v stejnokroji lidových milicí, předstírat vyšetřování, posádku vylákat z auta, omámit a svázat
provedení: V autě cestovaly čtyři osoby – řidič, bezpečák, pokladní a vedoucí závodní kuchyně, která zde byla shodou okolností (požádala kolegy o svezení). Proti nim stáli Josef Mašín a Václav Švéda. Václav zastavil vůz, vyzval řidiče aby se legitimoval, když bezpečák protestoval, přistoupil z druhé strany Josef Mašín a s namířenou pistolí jim oběma přikázal vydat zbraně a vystoupit, což se také stalo. Josef Mašín si sedl za volant, zatímco Václav vedl oba zajatce pěšky. Josef s autem odbočil k lesíku, když se pokladník pokusil zezadu zasáhnout do řízení. Josef zastavil a přikázal oběma vystoupit, aby je odvedl k lesíku, kde je chtěli svázat, taktéž pěšky. Během cesty pokladník vytáhl pistoli, kterou měl dosud ukrytou, a namířil na Josefa. Ten zjistil, že jeho vlastní pistole mu vypadla v autě, a tak se chladnokrevně vrhl na pokladníka, který stál asi 2m od něj, sebral mu pistoli a, poněvadž pokladník stále kladl odpor, během potyčky ho zastřelil jeho vlastní zbraní. Zbylí tři byli zavedeni do lesíka a tam ponecháni.
výsledek: Přepad byl úspěšný, peníze byly získány.

Pro mě vrazi (zkur****)

Zdroj: http://www.no­vinky.cz/disku­se?id=247410&ar­ticleId=/doma­ci/241738-zemrel-ctirad-masin.html&sec­tionId=8

P.T.

Snad nikdo z nás ten režim v době, kdy se oni k něčemu odhodlali, nezažil. Nikdo si zřejmě neumí představit, k čemu všemu byl obyčejný člověk nucený a k čemu všemu jej tehdejší režim a jeho vůdci a přisluhovači dohnali.

Pro mě to jsou Hrdinové.

Když vás zavřou do pokoje s jiným člověkem a ten vám vezme jídlo, skrčíte se v koutě a budete čekat na smrt? Tak jak řekli ve zprávách: kdyby bylo víc lidi, jako bratři Mašínové a jejich banda, určitě by režim netrval 40 let.

Hrdinové. Všichni, kteří nějakým způsobem bojovali a bojkotovali totalitní režim. A ten si bohužel žádal oběti na životech. Ale to už není chyba těch, co proti němu bojovali, že?!

led

Baghíra,
píšete:
„O Mašínech jsem přečetl a nastudoval snad všechny informace, co jsou o nich dostupné“
Ale prečítal ste si a naštudoval aj informácie o dobe, o politicko-ekonomickej situácii vo svete?
Hovorí vám niečo Dullesova doktrína?
„Direktiva Allana Dullese, ředitele CIA a šéfa politické rozvědky USA, takzvaná "Doktrína boje proti Rusku a jeho satelitům.“
Vypracovaná už po roce 1945.

  • Vše se nějak uspořádá, ale my použijeme všechno co máme, veškeré zlato, celou materiální moc na obelhávání a ohlupování lidí. Lidský mozek, lidské vědomí jsou přizpůsobené změnám.
  • Pokud do něj zasejeme chaos, nepozorovaně lidem zaměníme jejich hodnoty za falešné a donutíme je těmto hodnotám věřit. Jak?
  • Najdeme stejně smýšlející lidi, spojence a pomocníky v samotném Rusku a jeho satelitům. Krok za krokem rozehrajeme svým rozsahem grandiózní tragédii záhuby nejvzpurnějšího národa na zemi. Definitivně a nezvratně uhasíme jeho sebevědomí.
  • V literatuře, divadle a ve filmu budeme zobrazovat a velebit ty nejnižší lidské pudy. Budeme všemocně podporovat všechny, kteří budou do lidského vědomí vštěpovat kult sexu, násilí, sadizmu a zrady, zkrátka veškerou mravní zpustlost.
  • Ve státní správě vyvoláme chaos a zmatek. Nenápadně, ale aktivně a ustavičně budeme podporovat panovačnost a aroganci úředníků, korupci a bezzádasadovost.. Poctivost a smysl pro pořádek budou zesměšňovány a jakoby nikomu nepotřebné, prohlásí se za přežitek minulosti. Hrubost a drzost, lež a podvod, alkoholismus narkomanie, zrada, nacionalismus a vyvražďování národů – to všechno budeme pěstovat v lidském vědomí.
  • Jen málo, velmi málo lidí bude tušit, co se děje. Ale my je zesměšníme, najdeme způsob, jak je obelhat a prohlásit je za vyvrhele společnosti.
  • Budeme vytrhávat jejich duchovní kořeny, vulgarizovat a ničit zásady národní morálky. Takovým způsobem podlomíme jejich pokolení za pokolením. Zaměříme se na děti a mládež, kterou začneme demoralizovat, rozvracet a rozkládat. Takto budeme postupovat."

led

Aj toto je názor na Ctirada Mašina:
http://kucharo­vic.blog.idnes­.cz/c/205523/Ma­sine-tva-maminka-byla-v-KSC-proc-si-ji-nezabil.html

mojitek

Myslim,ze výstižněji by se to ani nedalo napsat.
Za prvé: nechapu jakym zpusobem ti zbabělci „bojovali proti režimu“..
Za druhé: proč se oslavují sprostí vrazi
Za třetí: popravili nevinné kluky co si zrovna odpykávali povinnou vojenskou službu.

led

Sú to len mená, ktorými niekto iný hýbe vo svoj prospech, rozostvávať ľudí.