Rokio

Jak velkou váhu má slovo blázna?

Co když daný duševně nemocný člověk drtivou většinu slibů splnil, dodržuje termíny a je prostě na něj spolehnutí? Má pak slovo takového člověku váhu?

Odpovědi
Ametyst

Slovo blázen asi není to pravé. Zní to jak ze středověku. To je jen takový rychlý odsudek povrchních lidí. Pokud je člověk svéprávný, za svá slova i činy zodpovídá. Nesvéprávnost je pak jiná kategorie.
Doporučuji vynikající seriál Homeland- Ve jménu vlasti. Agentka Carrie trpí bipolární poruchou. V práci má výsledky a je dobrá v terénu. Bohužel se o její psychické poruše dozvěděli šéfové. Když se to hodí, zaměstnavatelé její slova i činy zdiskreditují. Když se situace změní, zaměstnavatelé ji využijí na špinavou práci, protože ty výsledky měla skvělé.

Bobek 2

Mezi „duševní nemoci“ nebo „duševní poruchy“ se řadí ohromné množství nejrůznějších stavů a vlastností, kterou spolu navzájem nemají vůbec nic společného. Spolehlivost (schopnost plnit sliby, dodržovat termíny apod.) ovlivňuje jen malá část z nich, a samozřejmě každá tu spolehlivost ovlivňuje úplně jiným způsobem. Třeba takový obsedantně-kompulzivní člověk jistě bude sliby a termíny dodržovat velmi, velmi pečlivě, a pětkrát si to ještě zkontroluje, jestli na něco nezapomněl. Maniak si určitě taky dá záležet na tom, aby sliby splnil, a to ne jen tak ledajak, ale jedinečným a velkolepým způsobem. Neurotik nebo člověk se sklony k depresím se sice možná pod tíhou úkolů sesype, ale obecně nebudou mít sklon brát povinnosti na lehkou váhu, i když ten s depresí možná někdy bude mít nad méně důležitými věcmi větší nadhled a vypustí je. A psychotik se sice může někdy může propadat do nějakého imaginárního světa, ale celkově vztato, psychóza taky neznamená nějakou lehkomyslnost nebo nezodpovědnost.