ivosek2

Jak to zvládají ve škole cizinci, kteří neumí česky?

Třeba nejaky Brazilec přijde do česka a bude chodit do 8.tridy ale vubec neumí česky … Jak to tedy zvládá ? To ma jako tlumočníka?

Odpovědi
gecco

Pokud chce žák navštěvovat českou ZŠ (má na to právo, ale není to povinné)

  1. vyučovacím jazykem je čeština (z ní je žák i klasifikován), česky se učit musí
  2. škola může uspořádat (nemusí – a už vůbec ne bezplatně)
  1. jazykový kurz (zejména, pokud by žáků bylo více)
  2. doučování (kroužek…)

3. žák si může

  1. ´pořídit´ asistenta (tlumočníka)
  2. najít školu, v níž se vyučuje nejen česky

___
Jinou variantou je, že žák absolvuje základní vzdělání v jiné zemi (kde se domluví)

  1. internátní formou
  2. soukromým vzděláváním, kdy v dané škole jen periodicky skládá zkoušky

😉
Drsný, Ivošku, co?

Kelt

A jak by se tady dostal Brazilec? Pokud je jeden z rodičů Brazilec a druhý Čech, tak umí mluvit oběma jazyky. Nebo si myslíš, že se tady nastěhují dva Brazilci s malým klukem a dají ho do školy, aby tady studoval, když neumí jazyk? Tak se ten jazyk bude muset naučit, udělá příslušné zkoušky a pak půjde třeba do té osmé třídy.

ptáč

V jaké škole? U soukromnici Hrdličkové, která trpělivě vysvětluje jedno slovo celou dobu a chová se k lidem jako k dobytku?

malinak812

Jak už tu někdo psal, většinou je nejlepší když si prvně projdou nějakým jazykovým kurzem. Dnes je ale například v českých školách spousta žáků ukrajinské národnosti a ti to prý zvládají dobře. Alespoň podle toho co jsem slyšel. A nebo pak je pro takové žáky řešením třeba nějaká škola pro cizince Těch je u nás dnes už také spousta.