CTTON

Jak to bylo s politickými vězni po r. 1989?

Pokud byl v minulém režimu nějaký člověk odsouzený jako politický vězeň (například v roce 1987) na 10 let, zůstal ve vězení do roku 1997, nebo ačkoliv to bylo kvůli politickým důvodům tak pri začátku nového režimu byl propuštěn ačkoliv trest nebyl vykonán?

Odpovědi
Drap

Ano, většinou byli soudy rehabilitování a zbytek dostal amnestii, aby se aktivně mohli zapojit do budování nových pořádků.

Edison

Ddefinuj politického vězě. Je třeba si uvědomit, že existovaly jisté zákony, a kdž to nešlo těmi, tak to šlo jinými. Jediní političtí prý byli souzeni podle zákona č. 231/1948 Sb. Jenže mnohem víc jich bylo souzeno za jiné paragrafy TrZáku. Takže ono rozpoznat politického vězně od kdejakého vagabunda zase není tak ednoduché. Navíc se taky kdejaký vagabund za politického vězně klidně prohlásil.

paul1

V r. 1990 proběhly tzv. Havlovy amnestie

https://www.id­nes.cz/zpravy/do­maci/vaclav-havel-pred-30-lety-vyhlasil-velkou-amnestii.A190429_122­850_domaci_chtl

Kryšpín

V dobovém tisku je m.j. uvedeno, Václav Havel provedl unáhlenou velkoplošnou amnestii a do půl roku bylo 50% zpět za katrem.