quentos

Jak správně sedět u notebooku?

Mám takový pocit, že u noťasu zkrátka nejde „správně“ sedět. Buď se člověk musí hrbit, nebo mít ruce ve vzduchu. Ani jedno není pohodlné – z jednoho bolí záda, z druhého ruce. Zkoušel jsem i sklopení obrazovky. Jak to řešíte vy? Dík.

Nejlepší odpověď
marci1

Jak správně sedět u NB:
Nejdůležitější je správně sedět, a to ve vzpřímené poloze nebo v poloze s opřenými zády. Tak jako tak byste měli mít záda podepřená jak ve spodní, tak v horní části. Ruce mají být položeny volně a neměli byste mít potřebu je vytahovat dopředu za klávesnicí. Lokty jsou ve správné poloze podél těla a předloktí ve vodorovné poloze. Ramena mějte uvolněná, zápěstí opřená.
Brát si notebook na klín nebo do postele byste měli opravdu jen ve výjimečných situacích.
Nejlepší je sedět s notebookem při každodenním používání u stolu, stejně jako kdybyste pracovali na klasickém stolním počítači. Nejvhodnější je tudíž sedět na polohovatelné židli, jejímuž správnému nastavení byste také měli věnovat nějaký ten čas.
Správná vzdálenost displeje od obličeje je zhruba na délku jedné ruky. Je však pravda, že některé menší displeje budete potřebovat mít blíž a naopak větší displej vám bude stačit i o kousek dál. Zkrátka si nastavte displej tak daleko, abyste neměli potřebu se kvůli špatně nastavené vzdálenosti hrbit či předklánět a uchylovat se tak k nepřirozené poloze.
Správnou výšku displeje poznáte tak, že jeho horní hrana bude zhruba tak vysoko, jako vaše oči. Víko si ohněte tak, aby byla plocha obrazovky mírně zakloněná.
Rovněž je ale pro vaše oči důležité nastavit si správně jas, kontrast a vyvážení barev. Vhodné nastavení poznáte tak, že pohled na obrazovku pro vás bude přirozený, nebudete cítit nepříjemný tlak v očích, nebudete muset oči přivírat či se snažit doostřovat. Pravidelně měňte jas obrazovky v závislosti na množství světla – v úplné tmě vás budou oči z plného jasu bolet a po chvíli se dostaví i bolest hlavy.
https://bydle­ni.instory.cz/techni­ka/1304-jak-spravne-sedet-pri-praci-s-notebookem-a-jak-si-nastavit-display.html
🙂

Další odpovědi
led

z praxe:
Pokiaľ používate NB doma, alebo na nejakom stabilnom pracovisku doporučujem:
1 – externú klávesnicu a myš na pracovnej ploche vo výške tak aby ste sa nemuseli hrbiť, alebo dvíhať ruky do výšky (optimálne je mať ju vo výške svojej! „pupočnej šnúry“)
2 – umiestniť NB do výšky tak, aby monitor bol vo výške očí, bez sklonenia hlavy a aby ste mohli pri ňom striedať 3 základné pracovné polohy:
a/ práca postojačky bez opierania, s prípadným prešľapovaním na mieste
b/ sedenie na „barovej“ stoličke s pevným operadlom a opierkou na nohy
c/ práca postojačky s polosedom
iný variant: kľakátko s polosedom https://www.go­ogle.com/imgres?im­gurl=https%3A%2­F%2Fim9.cz%2Fsk%2Fi­R%2Fimportpro­dukt-orig%2F3c6%2F­3c6b3efd55f64d2a03b­d805b505c7e9c--mmf100x100.jpg&im­grefurl=https%3A%2­F%2Fwww.heure­ka.sk%2F%3Fh%2­55Bfraze%255D%3Dk%­25C4%25BEaka%25C4%258D­ka%26min%3D%26max%3D%26o­%3D3%26m%3Df&do­cid=lih3S5ZJ9LuC­kM&tbnid=fhmO55SrkwX2UM%­3A&vet=1&w=100&h=100&it­g=1&client=avas­t&bih=500&biw=1093&ved=2­ahUKEwjwpf-5xtrnAhXQ_aQKHRdpBboQ­xiAoAXoECAEQGg&i­act=c&ictx=1
3 – dobré je aj použitie nafukovacej gule (Kepler), kedy vlastne počas práce pri udržovaní stability aj trochu cvičíte.

Nikdy nepracujte dlhodobo bez zmeny polohy tela!

Kepler

Pokud je vše na stole, nejvíc se doporučuje taková ta nafukovací koule, která tě nutí sedět vzpřímeně, protože nemáš oporu zad. To kvůli páteři. Ale nemám to dlouhodobě vyzkoušené a pohodlné to není. Já teda noťas už nepoužívám, jen stolní PC. Jako displej používám TV 32" na který koukám z 1,5 m. Stůl jsem úplně zavrhl. Sedím pohodlně v křesle, myš mám vedle na nízkém stolku a klávesnici na klíně.

Jiří Bohumil

Odborné zdroje to uvádí shodně, jako marci.
Moje zkušenost je ale podstatně jiná. Já mám NB na nižším konferenčním stolku, před gaučem, sedím na měkčím gauči a sedím tak, že se opírám ruce lokty o kolena a ruky mám pak natažené nad klávesnici NB. Obrazovka 15", mírně skloněná dozadu, je tak 50 –60 cm od očí.
Nepoužívám žádný další monitor ani myš. Docela jsem si zvykl na touchpad. Kdysi jsem na kresleni (technické) používal, u stolního PC, také trackball, ale to už je historie a už kreslím pouze málo, takže i to zvládám celkem bez problémů tím touchpadem.
Mám ještě i pracoviště s kancelářským stolem a židlí, ale přišel jsem na to, že zde, i za všech doporučení o správném sezení u NB/PC, mne za chvíli začnou bolet jak záda, tak ruce a nakonec i pr.el .
A v případě v úvodu popsaném, takto vydržím pracovat na NB i mnoho hodin a bez problémů.;-)

nyjono

Podle mně podobně jako u stolního PC s klávesnicí zvlášť.
Sedím hlavně pohodlně :)

Edison

Je to stejné, jako u PC. A na to tu již je dostatek odpovědí.

Jiří Bohumil

Keplere a na tu cigaretku v ruce jsi ale asi zapmněl, ne? 🙂

cochee

Edison, no právěže to není stejné jak u PC, vzhledem k tomu že u normálních ntb bez další výbavy máš klávesnici a display v těsném sousedství.

Edison

Pokud to stejné není, tak by být mělo. A zajistit to pochopitelně lze. Např. dokovacími stanicemi, externí monitor, klávesnici a myš snad připojit problém není, nebo jo????