Avatar uživatele
Dochy

Jak správně na epoxidové lepidlo?

Nějak nemám úplně dobré zkušenosti. Připadá mi to jak sázka do loterie. Mám cosi, na čem píšou epoxidové lepidlo. Dvojitá dávkovací stříkačka. Doufal jsem, že udělám náhradní hlavu na klíč, zároveň jsem lepil něco dalšího. Tak jsem udělal formu ze sádry a vymazal voskem (možná jeden ze zádrhelů?) Zbytek v kelímku se bez problémů zahřál a vytvrdnul, to z čeho měl být klíč zůstalo ve žvýkačkové kondici (mělo to mít dobu tuhnutí 20 minut, vytvrzení 30 minut, nechal jsem to kolem hodiny). To v kelímku bylo ve větší hmotě tvrdé, tam kde zůstaly nějaké menší zbytky tak to za moc nestojí, nechá se to bez problémů promáčknout nehtem. Je to normální? Jak to udělat správně, aby to vytvrdlo?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 247 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Lepidlo je od slova lepit. To znamená, že je k lepení a ne k vyplňování nějaké formy. To co potřebujete vy je epoxydová pryskyřice. Pryskyřice + tvrdidlo, např. P11. Postup práce a vzájemný poměr je uveden na obalu.

Upravil/a: elkon

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
magorvkleci

Mohlo by to být tím voskem, on to totiž byl parafín a ne vosk, žejo. Ale jestli dobře nevytvrdl ani ten zbytek v kelímku, tak to bude špatné dávkování nebo nedostatečné rozmíchání.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Lepidlo neni k tomuto účelu zřejmě nejvhodnější. Pryskyřice by byla lepší. Kdysi už před mnoha léty mě to z epoxidem také vždy nevyšlo přesně podle představ. Potom jsem se rozhod a postavil jsem si epoxydovou loď. Myslím, že mně to poměrně dobře vyškolilo a nemám od té doby s epoxidem žádný závažnější problém.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Není epoxid jako epoxid, lepidlo je jedna věc, výplňová pryskyřice jiná. To už ti psali, takže se omezím na ZKUSILS PLNIVO? 😉

Dosti se osvědčuje vmíchat PRACH (dřevěný, kovový, kamenný). Dřevěný mám od podlaháře (zamete ho, když brousí parkety), ocelový/kamenný od nástrojaře (totéž udělá u brusky, tam je ale potřeba k separaci použít magnet (pokud možno neodymový či jiný silný). 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Epoxidové lepidlo může být pro jeho uživatele trošku nepředvídatelné, ovšem pokud budete následovat správný postup, mělo by být použití hladké a jednoduché.

  1. Poměr Složek: Nejdříve se ujistěte, že máte správný poměr složek, který je nejčastěji 1:1. Nedodržení správného poměru může lepidlo způsobit, že nebude správně tvrdnout.
  2. Důkladné Smíchání: Důkladně smíchejte obě složky dohromady, dokud nedosáhnete konzistence a barvy, která je zcela jednotná. Pokud není směs rovnoměrná, lepidlo nebude správně vytvrzovat.
  3. Čas a Teplota: Čas vytvrzení může být ovlivněn teplotou. Nižší teploty mohou prodloužit dobu vytvrzení, zatímco vyšší teploty mohou dobu vytvrzení zkrátit.
  4. Předpříprava Povrchu: Měli byste se také ujistit, že povrch, na který lepidlo aplikujete, je čistý a suchý. Tuk, nečistoty nebo vlhkost mohou způsobit, že lepidlo nebude správně tvrdnout.
  5. Podložka: Chcete-li vytvořit repliku klíče, použijte nejlépe silikonovou formu. Sádrová forma může obsahovat vlhkost, která může ovlivnit proces vytvrzení.
  6. Vyklopení Formy: Pokud použijete sádru jako formu, je možné, že lepidlo bylo příliš brzy vyklopeno a nebylo dostatečně vytvrzené. Nechte lepidlo v formě dostatečně dlouho, aby mohlo zcela vytvrdnout.

Pokud dodržíte tyto pokyny, mělo by vás epoxidové lepidlo dobře sloužit. Pokud máte stále problémy, může to být na problému se samotným lepidlem – možná je příliš staré nebo bylo nesprávně skladováno.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

Díky za postřehy.

ad obal: tam je jen otevřete, vymačkejte, promíchejte a nezapomeňte zas uzavřít ty dávkovací stříkačky (formou grafiky) 😉 pak spousta superlativů, vč. informace že se to dá použít i na tmelení spár a pak dva odtavce bezpečnostních varování 😉
Co se toho míchání týče, možná jsem to podcenil, ale vypadalo to homogenně. No zas jsem to nechtěl mít plné bublinek a tomu se při míchání malého množství dá těžko vyhnout

ad vosk: jo byl to parafín z čajové svíčky (ještě ke všemu s nějakým jahodovým parfémem) – uznávám, to mohlo s kartami zamíchat

ad plnivo: nepužil, doufal jsem že to bude dostatečné tak jak to je

Nový příspěvek