kurec

Myslíte si že vteřinové lepidlo slepí 2 kousky porcelánu k sobě?

Nejlepší odpověď
elkon

Použij kvalitu, třeba toto:https://www.le­pidla.cz/cs/a/dvou­slozkova-lepidla-epoxidy.html

Další odpovědi
paul1

Spolehlivě, mám to vyzkoušené, je dobré ale si to nejdřív vyzkoušet na „sucho“. Jde o zjistění, či lepené části k sobě dobře pasují a až potom použít lepidlo

Mc Merkurion

… myslet si mohu co chci, když nevím, o jaké lepidlo jde a jaké mám s ním zkušenosti …

Edison

Lepidel, i těch vteřinových, je na trhu nepřeberné množství pro nejrůznější účely. To na porcelán ano. Je třeba vybrat vhodné lepidlo.

cochee

Už jsem něco lepil a je to spíše, než na funkční porcelán, na okrasný. Neříkám, že se to rozpadá pod rukama, ale moc to nevydrží. Jak správně píše paul1, musí ty střepy k sobě na sucho co nejlépe přiléhat.

aliendrone

Rozhodně se přikláním k radě paula1, nejdříve si to předem důkladně připrav a nazkoušej skládání. Vteřinovka „nezná bratra“ a pokud ti na tom ZASCHNE dříve, než přijdeš na to, jak střepy ve správném pořadí seskládat, jsi v háji – pokud tedy na něj nemáš debondér (doporučuji) – protože už přes zaschlou vrstvu lepidla to nedáš pořádně k sobě! (vlastní zkušenost, xixixi!) ;) :D :D

V případě lepení porcelánu používám jednak vteřinovku (na drobné kousky), druhak dvojsložkový epoxid (jak doporučuje elkon), ten na velké kusy. A to proto, že pevnostně je LEPŠÍ, než kvalitní vteřiňák. BTW – o tom „z trafiky“ apod. „za dvacku“ ani neuvažuj, to je dobré tak na zamatlání prstů, ale jinak skoro o ničem.

BTW – hlídej si u epoxidu sesazení, jednou se mi stalo, že jsem slepil ségře takovou porcelánovou mísu, kterou kočky rozflákaly. Unáhleně jsem to švihnul na topení (pro rychlejší vytvrzení) a díky tomu, že jsem střep k míse nezafixoval (myslel jsem, že se to už udrží samo), tak se v důsledku vlastní tíhy od mísy „nepatrně poodchlípl“ (než spoj dostal patřičnou pevnost). No a znáš to, na porcelánu je i čtvrtmilimetr jako pěst na oko, tudíž průser jak mraky – to bylo řevu! ;) :D :D A také si pohlídej případné praskliny – BACHA, jsou někdy DOST BLBĚ vidět! (např. může být talíř VCELKU, jen s 10cm naprasknutím – tohle může způsobit i rozpad při užívání! [o tom, že to netěsní není žádná], kousek takto naprasklý je v praxi jinak než dekoračně nepoužitelný). Pokud ale praskliny OPRAVDU nejsou, tak i ucho od hrnečku (dobře přilepené) v pohodě ustojí normální užívání. Důkazem pro mne je to, že jednou přilepené ucho od šálku se při pádu sice ulomilo, ale nikoliv v lepeném spoji. :)