Kazatel

Jak se v médiích pozná pravda?

Nejlepší odpověď
Drap

V našich mediích je to snadné. Pokud hlásí čas a datum, tak to je pravda. Pokud je tam počasí tak je to tak z poloviny pravda a ostatní vše můžeš považovat za lež a moc se nespleteš.

Další odpovědi
led

Pokiaľ nepoznáte danú informáciu aj z vami potvrdenou pravdivosťou, prípadne iných, pre vás dôveryhodných zdrojov, môžete uveriť aj správe, že „na planéte Zem jestvuje život“. Kto vie, možno naozaj na planéte Zem jestvuje život

Drap: aj „Pokud hlásí čas a datum, tak to je pravda.“ toto je relatívne, hlavne o čase. je to krátkodobý údaj platný len v momente vysielania. napríklad na druhý deň už ten čas je iný. V tom prípade ho musíme definovať ako čas platný v momente snímania kamerou.

annas

Je třeba zapojit kritické myšlení, sledovat novinářovy příspěvky a za které vydavatelství píše a že zastává jeho názor. Srovnávat. Ne všichni novijnáři jsou čestní, takže nenapíši svůj subjektivní názor na objektivní skutečnost, ale upraví ji podle požadavku mediálního magnáta.

Nebo ve vztahu k vládě. Spousta informací, které se dozvídáme z médií, se týká politiky. Vláda chce přesvědčit veřejnost, aby podporovala její politiku a členy. A protože média od ní získávají informace, novináři a vláda si občas vzájemně vypomohou.

Zda lze věřit médiím – viz odkaz

https://www.jw­.org/cs/knihov­na/casopisy/g201312/da-se-verit-mediim/

Důvěřujte, ale prověřujte
I když není moudré věřit všemu, co čteme v novinách, neznamená to, že se nedá důvěřovat ničemu. Klíčem k vyrovnanosti je opatrnost a zároveň otevřenost jiným názorům.

Dobrou radu dal moudrý král Šalomoun: „Kdokoli nezkušený uvěří každému slovu, ale chytrý uvažuje o svých krocích.“ (Přísloví 14:15)

Bible říká: „Nezkouší ucho slova, jako patro ochutnává jídlo?“ (Job 12:11) Přečtěte si, co vám pomůže zjistit, zda to, co slyšíte nebo čtete, je pravda.

POSKYTOVATEL: Pochází zpráva od důvěryhodné, uznávané osoby nebo organizace? Jakou má program nebo publikace pověst? Považují je lidé za seriózní, nebo za bulvár? Kdo platí zdroj, od kterého zpráva pochází?

PRAMENY: Je zřejmé, že zpráva je podepřena důkladným výzkumem? Je založena jen na jednom zdroji? Jsou prameny spolehlivé, nestranné a objektivní? Byly vybrány tak, aby předložily pouze jeden úhel pohledu?

ÚČEL: Má zpráva především informovat, nebo pobavit? Je jejím účelem něco prodat, nebo nějakou věc podpořit?
atd.

Kryšpín

Pravda je na čem věří většina lidí na př. rok 1948, 1968 a 1989.
Dále je objektivní ta se objevuje velmi málo
poté je subjektivní ta je na veřejnosti nebezpečná poněvadž může být desinformační
no a také je absolutní může být podložená na faktech anebo nařízená

elkon

Těžko, ale dost záleží na zkušenostech a také hlavně na zdrojích informací. Nejhůře jsou na tom ti, kteří věří všemu co se jim „dostane pod nos“ a nemají vlastní úsudek. Vyhledávají pak pochybné weby a jejich výmysly pak ventilují dál. Nebo to cpou např. do této poradny.

Pepa25

Podle zdroje, odůvodnění a okolností. Občas to poznat nejde a je to o důvěryhodnosti a pečlivosti práce příslušného novináře. Také se stane (a vždy se to stávalo), že někdo zveřejní nepřesnou informaci – pak bylo výsadou seriózních médií, že zveřejňovali „erratum“, opravu, dnes je to poznámka o editaci elektronického článku v jeho závěru.

aliendrone

Učinil jsem VÝZNAMNÝ OBJEV! Bez legrace, myslím to vážně!
Pokud internetové médium má na konci doménového jména (před „.cz“) DVOJCIFERNOU ČÍSLICI, tak se prakticky téměř s JISTOTOU jedná o neobjektivní informační zdroj. To neznamená, že „co slovo, to lež“, ale že jde o prosystémovou propagandu různým způsobem manipulující čtenáře. Ať již zavádějícími informacemi, tendenčním či dokonce přímo lživým podáním.

Tedy ne že by se dalo jiným médiím věřit, ale ve výše zmíněném případě je tento přístup OBZVLÁŠTĚ ZNATELNÝ.

Příklady: forum24.cz; globe24.cz; ct24.cz; e15.cz aj., však se mrkněte a udělejte si obrázek sami. Náhoda? ;) :D :D

Ametyst

Kde by se tam vzala, když masmedia vlastněna globálními korporacemi. Žádné takové medium není nezávislé. Kdo má prachy, určuje pravidla. Pokud to vezmeme přes malý český plácek, masmedia sídlí v Praze. Šetří se všude, tak zaměstnají mladé pisálky místo zkušených a kvalitních novinářů, které by museli zaplatit úplně jinak. Obzvlášť ty investigativní.
Zde hezká odpověď ve 14:05 na videu, Radovan Dluhy- Smith: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=6SlxvYV_i9A

paul1

Velmi těžko. Dřív to bylo snažší, stála 0,50 Kčs a měli ji ve všech (nebo skoro ve všech stáncích PNS) 😁

hapiky

Přiznejte si tady skoro všichni, že pravda je to, co se vám hodí, jinak je všechno lež.
Např. Ruská vojska ničí Ukrajinu. Těm, kterým to zrovna nevoní pod nosem, řekne, že to je nějaká speciální operace. Když Rusové střílejí do civilistů a někomu to opět nevoní pod nosem, řekne, že to dělají sami Ukrajinci, protože to na Rusáky chtějí svést. Tomu věří jen buď debilové, nebo ti, kterým to vyhovuje.
Takových příkladů jsou tisíce. Je na každém, když chce poznat pravdu, aby logicky uvažoval.

Disraeli

😂

Ametyst

Aliendrone: když hraju www.247mahjong.com, také se to počítá? 🙂

aliendrone

Ametyst>>> To je ale úpadek tradic! Místo aby zdejší Jezinky se strachovaly, důsledně se schovávaly a maskovaly za sebou své stopy (před zítřkem), tak si hrají mahjong! TO MĚ VÁŽNĚ ZAJÍMÁ, KDE JSME MY CHLAPI UDĚLALI CHYBU? :o

Ale co už, popřeji ti hodně štěstí, aby se ve tvém okolí nevyskytl chlap -tradicionalista. :) Venkoncem ono s ohledem na ceny (včetně palivového dříví) to tak jako tak na nějaké závratné nebezpečí nevypadá. ;) :D :D

aliendrone

Budeš-li se držet Drapovy odpovědi, tak sice moc informací nevytěžíš, ale na druhou stranu chybu neuděláš. ;) :D :D

hapiky

Příspěvek smazán administrátorem.

aliendrone

hapiky>>> PLS nech si od někoho PŘEČÍST můj komentář v diskuzi. Na rozdíl od tebe nevím, zda-li je Drap komunista, tohle by dnes dohladali asi jen soudruzi z Čestapa a jejich přátelé. Čumím jaké máš možnosti, ale na druhou stranu mě to zase až tak moc nepřekvapuje.

Stejně tak ani nemám ponětí o výši důchodů bývalých bolševických lotrů, ale o5 mě nepřekvapuje, že ty to víš. Možná z první ruky? ;) :D :D

A že zrovna mě označuješ za komunistu? Nic nového pod Sluncem. Tuhle jsem zjistil, že o mě jeden zmetex prohlašuje, že jsem „myšlenkově zůstal až po krk trčet v bývalém režimu“. Shodou okolností je to TEN SAMÝ zmetex, který za totáče věřejně kritizoval můj „zpozdilý individualismus"a nesoudružský přístup ke kolektivu, který "hraničí se zpátečnictvím“. :o :(

Víš, ono se v podstatě NIC NEZMĚNILO. Hysteričtí agitátoři minula jsou dnes překabátění, s odstupem času jsou si jistí (v devadesátkách drželi hubu a krok, aby se náhodou po nich někdo naštvanej nesvezl), bo dnes je jejich minulost „už je dávno zapomenuta“.

Stejně je ale bezpečně poznáš dle jejich jednání a rétoriky. Rudý hadr s hvězdou nahradili modrým hadrem s hvězdami, jen nezvrací své pindy směrem na západ, ale na východ (či kamkoliv jinam se dnešnímu režimu hodí/„je potřeba“). A termíny jako „diktatura proletariátu“ nahradila „občanská společnost“, „vedoucí úlohu strany“ prozměnu „demokratické svobodné volby“ a „mezinárodní proletářskou solidaritu“ vyškrtli ve prospěch „lidských práv“. Atd., atd., pořád stejně. Když ale odmyslím tyto kosmetické změny, tak jsou jejich „projevy“ natolik inovativní, že mám pocit, jako kdyby je navzdory 30tiletému odstupu psali přes kopírák. :(

Takže promiň, že ani nevím „jaký je nejspokojenější komunista“. Nemám zkrátka tvé životní zkušenosti jednak, druhak (a to hlavně!) – mutti hrozně nerada viděla, když jsem se stýkal se ŠPATNOU SPOLEČNOSTí! Tudíž přirozeně NOMOHU čerpat z vlastních zkušeností a musím se spokojit s tím, že víš o tom VÍC než já. :)

To ale STEJNĚ NIC NEMĚNÍ na tom, že ten kdo vidí situaci komplexněji než ty (potažmo ví, že zdaleka ne vše je černobílé a ne všechno je pravda, co se mediálně hýká) je zhovadilý bolševik. Ono je NAOPAK dokonce bolševickému názoru RYZE VLASTNÍ, že: „Ten kdo nejde s námi (potažmo vidí věci JINAK), jde PROTI nám!“ :D :D :D

Takže „Čest svobodě“ a „S emerickou unií na věčné časy a nikdy jinak!“ ;) :D :D

led

hapiky, dobrá informácia, takže keď mi začne niekto vykrikovať ako istý nemenovaný užívateľ tejto stránky, mám mu ukázať rozhodnutie o dôchodku ako doklad bezúhonnosti? 🙂
ešteže zbohatlíci napĺňajú kontajnery chlebom, mňamkami a ďalšími dobrotami v záruke. Inak by problém s vysokým počtom dôchodcov by bol rýchlo vyriešený.