Psychotic

Jak se říká psycholog. efektu, kdy si člověk odmítá přiznat, že něco, do čeho vložil mnoho peněz a úsilí, je k ničemu?

A raději bude všechny okolo sebe přesvědčovat, že to vlastně nebyla ztráta peněz a času? Mám dojem, že to má nějaké jméno… možná v češtině, možná v angličtině, latině…

Nejlepší odpověď
led

v slovenčine je to obyčajná (ješitná) tvrdohlavosť,
človek si stojí si na svojom aj keď nemá pravdu…, stretávama sa s týmto postihom veľmi často.

Další odpovědi
zjentek

my, amatérští psychologové, tomu efektu říkáme lež ..ale ve smyslu přínosu společnosti je to spíše marnost :o

marci1

Možná ješitnost ?

www

Řekl bych že je to buď sebeklam, nebo ješitnost.
V prvním případě člověk lže sám sobě a to pak přenáší i na okolí (nejčastější)
V případě druhém není schopen přiznat svůj omyl (je přece neomylný!) a proto zkrátka mlží 🙂

iceT

Já bych to nazvala opičí láskou,i když vím,že je to dost nesmysl;opičí láska se týká lidí,ale pokud to přeneseme na jinou situaci(tebou danou)tak to smysl dává.
Stejně jako u lidí postižených tímto jevem,co nikdy nepochopí,že druzí lidi se jen tak nezmění a vždy a za všech okolností je budou obhajovat,tak stejně u této situace si takto postižený jedinec bude stát za svým,protože trpí představou,že peníze a vynaložené úsilí smysl má.On to prostě nevidí a nechce vidět.

klumprt

Hledal jsem to zde:
http://en.wiki­pedia.org/wiki/Lis­t_of_psycholo­gical_effects
ale nenašel. Nehledal jsem důkladně, kdo umí anglicky, nechť to projede.
Myslím, že nějak by se to jmenovat mělo, protože to existuje 🙂