Avatar uživatele
karas

jak se hasí vápno

hasení vápna

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Deli, jáára před 4000 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Ručně se vápno hasívalo v karbu ( jakási plochá) vana do které se nalila voda a potom přidávalo nehašené kusové vápno za neustálého promíchávání hrablem nebo železnými hrabičkami. Hašením se směs silně zahřívá a houstne. Po vyhašení musí zůstat tekuté aby šlo vypustit do jámy v zemi, kde se nechává uzrát ( nutné pro štuk a malování !!!). Nevím jestli to dnes ještě někdo dělá.

Osobně jsem kusové vápno hasil v míchačce , kde je zajištěno dokonalé promíchávání bez námahy a jenom jsem reguloval hustotu přidáváním vody.
Husté vápenné mléko jsem potom vylil do kolečka a z kolečka fankou do připravených plechových sudů. V sudech jsem potom vápno nechal několik týdnů dozrát, ono zhoustlo a změnilo se z tekutého na mazlavé. Takovéto vápno jsem potom používal do štukové malty a na první bílení stěn.

Vápenné mléko sice na pokožce pálí, ale velmi nebezpečné je, když stříkne do oka. Proto je třeba dávat velký pozor a používat brýle . Pokud se to již stane oko ihned! a dlouho vyplachovat vodou a jet k lékaři pro výplach slabou kyselinou boritou.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ladaadal

Naliješ vodu a přidáváš pomalu vápno tak, aby se zahřálo a začalo bublat. Musí se stále míchat a nesmí se převařit. Při velkém bublání se dolívá studená voda. Když přestaneš míchat, začne se dělat krupon, který to uzavře a během chvilky nebo při pohybu to bouchne a je to dost nebezpečný. Pokud jsi to nikdy neviděl, nedoporučuju se do toho pouštět nebo s maximální opatrností, jsou z toho ošklivé úrazy.
Doplňuji:
Když už samo přestává bublat bez přidávání vody, je to známka, že je uhašené a může se nechat chladnout, ale pořád promíchávat. Už nevím do jaké teploty, ale je lepší míchat o čtvrt hodinky dýl, než to sbírat po celém okolí. Je to pak docela fofr.

Upravil/a: ladaadal

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
iceT

http://www.lidova-architektura.cz/preh­led-seznam/encyklo­pedie/vapno-haseni.htm

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
badisko

Taky zalezi k cemu ti to vapno bude …:D …je pravda ze hasene vapno je hasene vapno ..a treba na bileni je Super ..ale pokud to davas do malty tak se netrap z hasenim …a kup si ve stavebninach vapeny hydrat >>..:D…stejne tak by jsis ..nohl delat domaci vapenou fajnovou ..omitku ale proc se trapit kdyz uz se prodavaji hotove pytlovane stejne jako vapeny hydrat…Ty jako nezednik to vubec nepoznas ..ale haseneho vapna se dava min nez hydratu a malta je pak vlacnejsi…:D.­.takova nazlavejsi …:D…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
RyuzakiKate

Jen doplním z chemického hlediska…
Hašené vápno – Ca(OH)2 vzniká hašením páleného vápna: CaO + H2O → Ca(OH)2 a používá se k výrobě malty, což je směs písku, hašeného vápna a vody, její postupné tvrdnutí je způsobeno: Ca(OH)2 + CO2 → CaCO3 (uhličitan vápenatý neboli kalcit) + H2O

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek