kemo

Jak se díváte na prezentování akademických hodností?

Jak se díváte,na zapisování akademických hodností,titulů do občanských průkazů,do formulářů,na zvonky,dopisi apod.?
Co je komu do toho a co je komu potom,jestli dotyčný má a nebo nemá nějaký titul?
Podle mně se jenom jedná o chlubení. Sem inženýr,tak at to každý vidí.....
Přijde mi to dosti diskriminující. Jako kdyby byly tyto osoby něco víc a ostatní bez titulu by byly jen bezcenný po´vl.
Doplňuji:
hanulka: A proč by měl titul patřit k jménu? Všichni jsme si snad rovni ne? Každý má jméno a příjmení a tím se má prezentovat celý život.
To je stejný jako kdyby nějací postižení měli před jménem „retard“.
Je postižený,tak at to všichni vidí.
„retard Pavel Horký“ a nebo „pedofil Martin Kučera“

Nejlepší odpověď
anonym

Kemo,ty titul zřejmě nemáš,co?

Další odpovědi
anonym

Akademický titul patří ke jménu. Není to chlubení. Takhle to může chápat jen ten, kdo má z titulovaných lidí mindrák. Navíc jsou osoby mající titul, tento povinny používat. Je to úplně stejné u lékaře, právníka, inženýra, učitele, filozofa atd.
Rovni si jsme v rámci určitých mezí. Nejsme si ale naprosto rovni a ve všem rovni. Chce to začít respektovat pravidla, zákony, předpisy. I používání titulů je dáno platnými předpisy.
Nemusí Vám být do cizího titulu absolutně nic. Ale věřím tomu, že kdybyste dokončil vysokoškolská studia, věděl, co je za Vámi dřiny a učení, tak byste si titulu také patřičně vážil.
Póvlem v pravém slova smyslu může být člověk jenom díky tomu, že mu ve skutečnosti něčí titul „leží v žaludku“, že jej dotyčnému závidí a že se póvlem cítí být sám za sebe. To není objektivní stanovisko, ale jenom osobní pocit.
Mimo toto poznání Vás ještě čeká další, a to, že život je opravdu dost diskriminující. Celý život budete řešit své zařazení s ohledem na vzdělání, praxi, postavení, pověst, majetek a v neposlední řadě také na věk. Toho diskriminujícího si užijete až dost.
Vaše poněkud nepřiměřené výroky jsou tak na smazání otázky. Měl byste se naučit krotit ve výrazech.
Doplňuji:
Jediný Česílko zde uvádí to, že je dle vysokoškolského zákona povinnost uvádět v písemné formě titul. Jasně a stručně.
Pro dokreslení přikládám z netu odkaz na neuvádění nižších akademických a vysokoškolských titulů. V článku je spousta otázek a odpovědí s odvoláním na jednotlivé zákony.
Jestliže se považuje za trestné neuvádět nižší vysokoškolské tituly, tak neuvést ty vyšší by mělo být v souladu se zákonem? To snad nemyslíte vážně…

Damiana

Tý jó, nebydlí u tebe Paní Závist? Používání akademického titulu mi přijde naprosto v pohodě.
Podle mě jsou spíš směšní všichni ti novodobí ředitelé, prezidenti, top manageři – na vizitkách zedníků, instalatérů a elektrikářů, kteří si založili svou firmičku a stali se v ní samozvanými „králi“.
A hlavně mi vadí ti, kteří na žádný titul nárok nemají a drze si ho ke jménu cpou.
Když vystuduji, mám na titul právo, tak se mám za něj stydět, aby někdo neřekl, že se vytahuji? To je dost krátkozraké a zavání mi to komplexy někoho neúspěšného. Jestli se někdo cítí jako póvl jen proto, že nemá zrovna akademický titul, chyba bude jenom v něm samém.
Já jsem na své tituly pyšná. Nedostala jsem je zadarmo a jsem na sebe hrdá za to, co jsem dokázala. Osobně netrvám na tom, aby mne i kamarádi oslovovali paní doktorko, ale v prostředí, ve kterém se (nejen pracovně) pohybuji, je to jinak normální a běžné.
Doplňuji:
ad Quentos: Né? Tak to já ale: Mám za To…:-)

hanulka11

Ale mně to nepřipadá, že by se s tím chlubili, prostě mají titul a ten ke jménu patří .....
a navíc každý ten titul může mít – stačí jen vystudovat .....

quentos

je to trapárna, v níž je exoticky sama jenom střední Evropa. Třeba na západě se lidi „chlubí“ titulem jen u vědeckých prací.
Doplňuji:
Damiana: ale kdepak, nemám za to, že tazatel komukoliv cokoliv závidí. Ani já jsem ho neměl zadarmo – ba naopak, to věčné házení klacků pod nohy ze strany kantorů a oponentů by vydalo na knihu – , a přesto jsem ho užil akorát jednou, a to při ucházení o práci, a to jsem si to ještě tehdy pekelně rozmejšlel.

manon

Mohl by mi někdo napsat příslušný paragraf Zákona o VŠ, který zakládá povinnost titul uvádět?

Asi takto. Nějaký ten titul mám a v pracovním oficiálním styku používám (jsme v Čechách – až se sjednotíme se světem, klidně ani tam nebudu – sjednocujeme se usilovně, titul – všelikeré kvality – už bude mít i u nás brzy každý druhý – potěš pánbů…). Nepoužíváme ho u nás doma na schránce, nepoužívám tituly svých blízkých příbuzných, když jim něco posílám poštou, nemám tituly jako součást emailové adresy (i to bývá – někde je to součást firemní zvyklosti) a nemám ho jako součást podpisu – i to už jsem viděla. Pokud vím, tak u občanek a řidičáků to byl donedávna volitelný údaj za zvláštní příplatek, pokud jste ho neměli na předešlém zneplatňovaném dokladu. Co ještě říct. Jsme lidi různí. Je každého právem používat své tituly, nemyslím, že by to bylo povinností (až na vybrané okolnosti). Ale ráda se poučím, když mi někdo dodá příslušný paragraf. Znám snoby, co titulem vždy a všude mávají (často titulem pochybné kvality) a nevidí si na špičku nosu a taky lidi, co ho normálně používají a někde třeba i ne. A celou škálu mezi tím.

led

Je rozdiel ak človek používa akademický titul v služobnom styku, alebo ak trvá na titulovaní aj v súkromnom živote.
Potom jestvuje titul a titul.

uvediem príklad: pred istou dobou sa zaviedlo uvádzanie titulu Mgr.Art u hercov. Chápem ich radosť, že môžu uvádzať tento titul (doteraz im nechýbal aj keď VŠ mali), ale aký je rozdiel medzi hercom s titulom a hercom bez titulu? Obaja vykonávajú tú istú prácu, rozdiel nie je v titule, ale v talente a vo výkone.

malá poznámočka:
"navíc každý ten titul může mít – stačí jen vystudovat ", ale v súčasnosti nie každý má na to dosť finančných zdrojov, či zábezpeku rodiny (mladé mamičky-študentky).

anonym

podle zákona o VŠ je povinnost uvádět titul v písemné formě. Pokud píšu je to povinost.

Lucijej

Akademický titul je opravdu součástí jména. Je to něco, k čemu se člověk musel dopracovat (až na pár výjimek), kdežto retardem je člověk sám o sobě. Neuvedení titulu jse považuje za zatajování informací nebo něco v tom smyslu.

anonym

Zazmatkovala jsem a odklikla odeslání příspěvku před vložením odkazu, takže se opmlouvám. Příloha z odpovědi je zde:

Zatajování nižších akademických titulů je trestné!

Tou jednou skupinou jsou intelektuálové, kteří svůj vysokoškolský akademický titul “PhDr.” získali na základě vysokoškolského zákona č. 19/1966 Sb. anebo vysokoškolského zákona č. 39/1980 Sb. Vysokoškolský akademický titul “PhDr …

henryklahola.na­zory.cz/Podvod­nici.htm

quentos

*na toto téma

quentos

tentokrát výjimečně na toto docela zabodovala Wikipedie: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Wi­kipedie:%C5%BD%C3%­A1dost_o_komen­t%C3%A1%C5%99/(Ne)uv%C3%­A1d%C4%9Bn%C3%AD_a­kademick%C3%BDch_ti­tul%C5%AF