Kelt

Jak se dá přeložit tato věta z němčiny?

Věta německy je Ich konnte mit 5 Jahren nicht deutsch sprechen.
Překlad podle google translator je Nemohl jsem mluvit německy ve věku 5 let.
Umí někdo německy? Je to správně? Předložka mit znamená s, se, proto jsem si to nemohl přeložit, nenapadlo mne to přeložit mit znamená v. Děkuji za vysvětlení.

Odpovědi
EKSOT123

Místo „nemohl“ by asi bylo lépe přeložit „neuměl“. V použití předložky „mit“ v daném případě nevidím problém. Není to sice pro češtinu obvyklé, ale kdo může říct, jestli je logicky správnější použít předložku „v“ nebo „s“? Záleží na zvyklostech a zažitých frázích každého jazyka. Podrobněji o „mit“ zde: https://www.de­utschplus.net/pa­ges/Prapositi­on_mit

quentos

Předložkové vazby v cizích jazycích nejsou vždy shodné s češtinou. V němčině sice často ano (z prostého důvodu – čeština je z ní často přejímala), ale ne vždy. Při překladu se tedy musíme řídit tou předložkou, která se V DANÉ VAZBĚ v češtině používá.
Ještě zrádnější je v tomto angličtina, ta nemá předložkové vazby shodné s češtinou skoro nikdy. Např.: go TO a show/gig – v češtině jít NA koncert; It's up TO you – je to na tobě (kdy „It's on you“ znamená něco jiného – je to na tvůj účet, tedy např. placení v restauraci) a našla by se řada dalších příkladů. To, že se člověk naučil, že v angl. „to“ znamená „do“ nebo „k“, mu není, jak vidno, u předložkových vazeb moc platné.

ivzez

Können → moci, umět
mit 3 Jahren → ve třech letech

Ve svých třech letech jsem neuměl (mluvit) německy.