cappuccino

Jak se chova elektromobil pri zasahu bleskem?

Jsme ve voze chraneni stejne jako v aute na pohonne hmoty? (Faradayova klec)?
Elektromobil si porizovat nebudu, ale zajima me to.

Nejlepší odpověď
da ny

Příznivci elektromobilů udávají:

„Co se stane, když do elektromobilu udeří blesk?
Elektromobil není větším magnetem na blesky než benzínový nebo naftový vůz. Ve všech uzavřených vozech vás Faradayova klec ochrání před bleskem o napětí až jeden milion voltů. Díky uzavřené konstrukci automobilů vzniká napětí pouze na povrchu, které se pak rovnoměrně rozptýlí do země. Úder blesku však může ovlivnit palubní elektroniku jakéhokoli automobilu, ať už elektrického nebo jiného. Jak ale víte, pravděpodobnost zásahu bleskem v jedoucím autě je extrémně nízká.“
https://www.hy­undai.com/cz/e­mobilita/elek­tromobilita/bez­pecnost-elektromobilu.html
Dále
U elektromobilů navíc existuje malé zbytkové riziko vzniku opožděného požáru, a to zejména v případě poškození vysokonapěťové baterie, ve které je uložena elektrická a chemická energie. Pevné a kapalné chemikálie obsažené v baterii jsou hořlavé. Kovové lithium však nehoří.
https://www.vol­kswagen.cz/ev/vse-o-elektromobili­te/bezpecnost-pri-pouzivani-elektromobilu-otazky-a-odpovedi
Skryté nebezpečí elektromobilů, o kterém se nemluví. Nabíjení (nesprávné), vás může i zabít25. 10. 2021
https://elektric­kevozy.cz/clan­ky/nabijeni-elektromobilu-vas-muze-zabit-nebezpeci-vysokeho-napeti

Nedobytná pevnost
Zásadní obavu, že se baterie vznítí při každé nehodě a posádka okamžitě uhoří bez šance na záchranu, svorně odmítají vývojáři, elektrotechnici i hasiči.
(Jiří Baborský Petr Slováček 11. 1. 2020)
https://www.au­to.cz/pozary-elektromobilu-opravdu-jsou-tak-nebezpecne-a-co-na-to-hasici-132775

Další odpovědi
Filip84

No, chráněni … 😅 Chráněni a chráněni, ono to není až tak jednoduché.

Zásah blesku auto zničí. Moderní auto zničí tak, že je na odpis, protože – doslova – odpálí veškerou elektroniku. Nějak poškodí i lak, mohou praskat skla, rozpustit se pneumatiky. Auto je, zkrátka a dobře, po zásahu bleskem na odpis, a je jedno, jestli má motor Dieselův, Ottův, Wankelův, nebo elektromotor.

Posádka je relativně v bezpečí, protože elektrický výboj je tak silný, že sjede k nápravám, a pak přeskočí do země. V 99.99% případů. Pokud by se tak (lhostejno proč) nestalo, elektrický výboj by nesjel, přímou cestou, do země, ale se „rozběhl“ do elektroniky, tak je posádka ve větším ohrožení. Hrozí výboj, co já vím, od páček na ovládání světel a stěračů. Nebo může, zrovna, chauffeur ladit rozhlasový přijímač. Pak hrozí ledasco, od popálenin, srdeční zástavy: ledasco. Praktické nebezpečí je ale téměř nulové.

Proti zásahu blesku je chráněn i kabriolet, ale musí mít zataženou střechu. Ne vždy při bouřce prší a někdy (a někde) je pekelně horko. Přesto musí mít zataženu střechu, jsou v ní kovové části. Problém může nastat, když je originální střecha vyměněna za výrobek od čalouníka, který, samozřejmě, o nějaké bleskosvodové funkci střech nemá ani tušáka. No, tak pak život posádky nemusí být krásný! 😈😅

Elektromobil má té elektroniky víc, takže to poškození bude masivnější. Různě po internetových fórech se můžeš dočíst, že lidem zasáhl auto blesk a nic mu nebylo. Možné je všecko, ono záleží na síle výboje, kudy vstoupí, kudy vystoupí, a jak rychle. Pokud projede carrosserií, do elektroniky se nedostane, může být. Šance je však ještě menší, než že výboj zasáhne posádku.

Tady máš video, jak blesk zasáhne auta a rozsvítí jim světlomety:

https://www.cnn­.com/videos/us/2023/0­1/05/lightning-storm-strike-vehicle-north-carolina-mooresville-contd-orig-zt.cnn

tady je, zase, natočeno, jak blesk zasáhne VIP Familii v autě, a to auto je hned kaput:

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=KYIdr_7H5Yw&ab_­channel=Daily­DoseOfInternet

a tady je to i s rozhovorem s VIP family:

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=2nFff3H2BpQ&ab_chan­nel=InsideEdi­tion

No a tady máš k čteni:

https://energi­zed.edison.com/sto­ries/what-should-you-do-if-lightning-strikes-your-car
https://www.we­ather.gov/safe­ty/lightning-cars
https://www.sto­neacre.co.uk/blog/what-happens-when-a-car-is-struck-by-lightning

Dochy

Nelze jednoznačně odpovědět. Každý případ bude jiný. Jsou auta s různou konstrukcí a tedy s různou odolností. Blesky jsou různě silné a mohou projít různými cestami.

Základ: Ano, měl bys být nějak chráněn proti zásahu bleskem (není to ale ochrana dokonalá – on ani správně namontovaný hromosvod na budově není neprůstřelnou ochranou).

Dochy

Mno koukám na ty odpovědi… V základu by se asi dalo, ale vidím tu tyhle… nelogičnosti… tak vám to jdu trochu rozebrat.

„vás Faradayova klec ochrání před bleskem o napětí až jeden milion voltů“
Dle wiki mívají běžné blesky rozdíl potenciálů v řádu 100MV- 1GV, takže milion voltů se může jít zahrabat. Navíc faradayově kleci je napětí vcelku u … no nezajímavé. Spíš by dávalo smysl řešit proud, který zvládne tou klecí projít bez toho aby ji zničil…

„Díky uzavřené konstrukci automobilů vzniká napětí pouze na povrchu, které se pak rovnoměrně rozptýlí do země“ – Mno… technicky nesmysl. žádné napětí tam nevzniká. Fakt je, že proud se svede především vnějším povrchem a neměl by mít výrazné účinky uvnitř auta.

„Zásah blesku auto zničí“ zajímala by mně statistika. Je to dost možné. Přesto bych čekal, že to řada aut vydrží.

„že sjede k nápravám, a pak přeskočí do země. V 99.99% případů. Pokud by se tak (lhostejno proč) nestalo, elektrický výboj by nesjel, přímou cestou, do země, ale…“ Tohle nemá moc oporu ve fyzikálních zákonech tak jak je znám. Ano, lepší je se nedotýkat karosérie. Ale zavlečení bleskového proudu dovnitř vozidla je prakticky vyloučeno.