Jak řešit vyrovnání vlastnictví ideální poloviny rodinného domu po rozchodu?

Mám dotaz ohledně vzájemného vyrovnání nebo prodeje ideální poloviny rodinného domu. S partnerkou (nebyli jsme manželé) jsme po mnoha letech vztahu svépomocí vystavěli RD. Po určité době se partnerka zamilovala do jednoho společného známého a odstěhovala se. Více než po roce se vrátila (asi se jí nový vztah rozpadnul) s nabídkou, že by dům chtěla a mě vyplatila.
Na katastru nemovitostí máme každý uvedenu ½ nemovitosti. Do výstavby jsme investovali cca 5 miliónů korun. Ona 2, já 1,5 a zbytek byl financován ze dvou úvěrů stavebního spoření. Jelikož byl dům stavěn svépomocí, byly ušetřeny nemalé prostředky a tržní hodnota nemovitosti je cca 6 miliónů. Jelikož jsem stavbu z naprosté většiny zařizoval já a věnoval jí více dva roky života, troufám si tvrdit, že nárůst ceny domu je alespoň z morálního pohledu moje zásluha. Náš vztah rozbila partnerka a zároveň je z dobře situované rodiny, čekal jsem tedy, že přijde s více než slušnou nabídkou, ale nabídla směšnou částku ve výši 1 milionu!!!! Samozřejmě jsem jí odmítnul, ale hned druhý den se ozvala její rodina a začala mi hrozit právníky a soudy pokud se „nějak“ nedohodneme.
Chtěl bych se zeptat, jestli mě může nějakou cestou z domu vystrnadit a připravit o vložené prostředky pokud nebudu s vyplacením za tuto nebo jinou směšnou částku souhlasit? Já jí vyplatit nemůžu a představoval bych si nemovitost prodat za tržní cenu, poplatit dluhy a zbytek rozdělit na půl. Ona by v podstatě dostala zpět dříve vložené prostředky a mě by zůstalo něco málo víc než původní investice. Připomínám že jsem stavbu z 95% zařídil já a věnoval jí téměř všechen volný čas několika let. Obávám se, že ona bude chtít i podíl z částky o kterou se cena díky mému úsilí zvedla.
Jak se určí částka, kterou by každý dostal? Dostane každý přesnou polovinu ceny nebo ona může požadovat víc, když původně více investovala, ale i při vyplacení přesné poloviny by nic netratila?
Z případné odpovědi předem dík!
Doplňuji:
Děkuji za první odpověď, ale nebyli jsme manželé. Nejedná se tedy o SJM.

Nejlepší odpověď
Hlada

Z otázky nevyplývá, zda jste nějak nucený svou polovinu prodat a jakým sporem vám vyhrožují, nebo-li jestli problém je ještě někde jinde. Jinak vy nemáte žádnou povinnost svůj podíl prodávat. Je na protistraně, aby přišla s návrhem, který bude pro vás akceptovatelný.

Další odpovědi
anonym

O vyrovnání SJM ve vztahu k této nemovitosti si sepište dohodu. Pokud to nebude možné, dejte záležitost k soudu, ale zde to bude stát nemalé peníze. Na zjištění ceny nemovitosti potřebuje aktuální znalecký posudek. Až jej budete mít hotový, tak si vezměte tužku a počítejte:
z celé ceny nemovitosti odečtěte částku, o níž vložila do budování domu prokazatelně více partnerka.
Teď přijde na program otázka, jak máte uzavřené úvěry a jak vysokou částku máte ještě doplácet.. Pokud nejsou splacené, tak musíte vzít nesplacenou částku a dohodnout se, zda půjde rozdělit stejným dílem (v případě, že je úvěr na Vás oba) nebo zůstane jako závazek jen jednomu z Vás. Tady jednejte hodně opatrně, protože se může stát, že se sice dohodnete, ale exmanželka přestane úvěr platit a vy po ní budete těžko vymáhat nezaplacenou částku. Tuto záležitost si opravdu důkladně ošetřete. Nejlepší by bylo, kdyby šly úvěry převést na manželku, takže by se dluh na nich odečetl z ceny nemovitosti. Nebo by zůstaly na Vás a potom by Vám manželka musela ze svého podílu vyplatit polovinu dlužné částky z úvěrů.
Proč se rozpadlo manželství, kdo se o dům více staral atd., to nikoho nebude zajímat. Je to o pocitu, že se Vám z morálního hlediska děje křivda, ale z právního toto, bohužel, nikdo řešit nebude.
Takže po vyřešení rozdílu v investici a úvěrů Vám zůstane částka, kterou rozdělíte na 2 poloviny. Toto je to, co si máte odnést jako svůj podíl Vy.
Doplňuji:
Tak v tomto případě to není velký rozdíl. Na katastru jste zapsáni jako spoluvlastníci. Každý k jedné polovině RD. Takže veškeré informace platí.
Mohu Vám poradit jediné – zajít si na radu k advokátovi. Pokud se Vás bývalá partnerka má snahu zbavit co nejlevněji, tak stojí za to si advokáta zaplatit.
Držím Vám palce. Nenechte se oškubat.

rigormortis

Jde o spoluvlastnic­tví…soud by mohl probíhat, když se spoluvlastníci nedohodnout, v takovém případě se provádí posudek (musí být nezaujatý) a na jeho základě se naceňuje nemovitost .
Pokud máte oba stejné díly, je to patová situace…ale vy jste se dohodli na odprodeji vaší poloviny, takže tady nevidím problém…problémem je ona částka kterou vám nabídli, ovšem pokud by šli k soudu (určitě dostanete o mnoho víc než jen 1 milion, pokud ovšem nemá nemovitost hodnotu 2 miliony, což jste vyloučil) je tady problém…kdo koho žaluje a vůbec za co…pokud by šli na soud tak ohledně čeho? Samotného prodeje nebo nacenění nemovitosti?
Musíte si nějakým způsobem sepsat smlouvu, v níž bude konstatováno že spoluvlastníci se dohodly na prodeji vaší poloviny ale už se nedohodli na částce…a tady přichází soudní znalec, který nacení dům (proti tomuto posudku je možné se odvolat, pokud by v tom měly prsty) a dá vám tak nejspíš zapravdu.
Opravdu se nemusíte bát že by jste přišel o nějaké peníze…maximálně za samotný soud, ale tam by vám daly nejspíše zapravdu.
Když to vlastníte napůl, máte nárok na celou půlku hodnoty domu, jestli oni s tím nesouhlasí, to už je jejich boj.
Doplňuji:
Paní očko radí trošku špatně: pokud jste vedeni v katastru jako poloviční majitel, tak vlastníte polovinu.
Pokud máte nějakou starší smlouvu, ve které se praví, že za odvedenou práci vám náleží nějaká větší část, tak to už je zase jiná právničina…to by jste musel opravit zápis v katastru atd…ale pokud žádnou takovou listinu ani vy ani spoluvlastník nemáte, je to naprosto neprůkazné (to že někdo vlastní víc nebo míň).

Zdroj: http://www.pod­nikatel.cz/za­kony/zakon-c-40-1964-sb-obcansky-zakonik/cast-druha-hlava-druha/

pizlicka

nenechte se v zadnem pripade zastrasit.podstatna jsou fakta a ty jsou takova,ze vlstnite polovinu domu.at si madam pozve soudniho znalce,ktery urci cenu nemovitosti,nebo vy,a podle toho se musí ridit.lepsi by bylo,kdyby jste vlastnil doklady o provedenych pracich,ci rekonstrukcích na domu,to by byla vase největší zbran.ja bych ji vypalila rybnik,a rekla bych jí,pokud neprestane vyhrozovat,ze date svoji polovinu domu do prodeje přes realitni kancelar.je jedno,jestli to někdo koupi,bude se rozhodne bat,aby se ji tam nenasadil někdo jiny.radeji ji to nerikejte,nebo vas předběhne a udela to ona,rádeji to udelejte první.

anonym

Tome71, neradím chybně, ani špatně. Rozdělení RD mám za sebou a velmi dobře vím, co se kam počítá. V tomhle směru jsou poněkud úsměvné snahy rigormortise, který má neustále snahu hledat na mých odpovědích špeky.
Omlouvám se Vám za jeho chování. Je krajně hloupé a nezodpovědné, když se zde někdo neustálým napadáním jiných členů snaží jejich práci znehodnotit a svými nečestnými pokusy vyzvednout „kvalitu“ svých odpovědí. Zjevně tím poškozuje tazatele. Je mi stydno za to, že v našich řadách jsou takoví členové.