Dům ve společném vlastnictví

Dobrý den.Vlastním s bývalým manželem na polovinu rodinný dům.Když jsme se rozvedli,bývalý manžel mě z domu vyhnal.I když máme podepsanou a úředně ověřenou dohodu,že budeme oba dům nadále užívat.Bývalý manžel si teď našel přítelkyni, která se do domu nastěhovala
Jak mám postupovat,když bych chtěla svou polovinu vyplatit.Nebo mohu požadovat nájemné.Děkuji předem. Majka

Odpovědi
standa

1. pokud chcete, aby vás exmanžel ´vyplatil´, tak se nejprve musíte DOHODNOUT na ceně a pak zajít k notáři a sepsat příslušnou smlouvu o převodu vlastnického podílu

  • protože se nejspíš nedohodnete, tak se budete muset obrátit na soud s návrhem ny vypořádání majetkových poměrů

2. pokud z různých důvodů se nebudete chtít vzdát spoluvlastnického podílu, tak máte nezpochybnitelná práva se vyjadřovat (schvalovat) ke všem otázkám, které se k tomuto spoluvlastnictví vztahují. A nový nájemník je bezesporu velkým zásahem do vašich práv.

  • protože se určitě nedohodnete, tak vám nezbyde než uplatnit žalobu o protiprávním užívání vaší nemovitosti třetí osobou…

3. určitým řešením vedle varianty ad 1. je ´pronájem´ vaší ideální poloviny domu exmanželovi

  • je to právně složitější, protože nájemní smlouva by musela obsahovat ustanovení o vašich povinnostech (podílet se na správě domu) a zároveň o výši nájemného pro vás…, složitě se bude stanovovat výsledná cena