VS1400

Jak řešit rozchod partnerů bez svatby, ale s domem napůl + dítě

Asi před 10 lety jsme s partnerkou dostali od jejího otčíma dům se zahradou. Dům máme na katastru napsaný jako 50% spouvlastnictví.
Ona zde má trvalý pobyt, já nikolv.
Veškeré stavební úpravy + investice jsem platil já.Faktury od materiálu již nemám, práce jsem prováděl sám.
Partnerka loni po 8 letech po mateřské dovolené a následně na úřadu práce nastoupila do práce.
V práci se zamilovala do kolegy a nyní se snaží mě z domu " nějak" dostat bez jakékoliv náhrady. Vodí si domů nového přítele a noci s ním tráví po hospodách či jinde.
Dotaz tedy zní – může mi bránit vstup do domu, pokud tam nemám trvalý pobyt ?
Pokud budu chtít vyplatit polovinu domu – mám na to nějaké právo ?

Doplňuji:
Jen bych zdůraznil – já v našem domě NEMÁM trvalý pobyt.
A jen tak pro zajímavost – její nový objev je o 20 let starší, jak ona a aktuálně má přes půl milionu dluhů…
Nevím, já tomu nerozumím.

Nejlepší odpověď
BANAN93

to vám nezávidím ..... jestli to má cenu tak bych zkusil o partnerku bojovat (přecejenom máte to dítě) jinak bych čekal ...... jestli máte to 50% spoluvlastnictví tak by snad neměla právo vás odtamtud vyhnat – Jinak bych čekal na prodej domu, nebo odešel a žádal nájem za 50% domu.
Doplňuji:
Určitě bych se poradil s právníkem a čekal s čím příjde ona …
Jak to vidí vaše rodiny – její rodina se zastává jí nebo vás ?

To takhle občas ženám takhle hrábne a chytnou se na chvíli lázeňského Seladona kterej jim zase dá na chvíli pocit že je skvělá a sexy atd. a většinou jí i oškube ......
Snažte se jí třeba pozvat na večeři a v klidu si sní promluvit a zkuste se vžít do atmosféry jako na začátku vašeho vztahu – protože to je to co ona zřejmě hledá

Další odpovědi
Alesh

No, kamaráde, to ti nezávidím. Určitě nelituj peníze za právníka a poraď se s ním. Na to bydlení, pokud tam máš trvalé bydliště, tak máš určitá práva, jen tak vystěhovat tě vystěhovat určitě nemůže. Větší „sranda“ bude nepochybně to dítě. Soudy ho na 99% dají jí a z tebe udělají jen příležitostného návštěvníka, ale hlavně tě odřou, o velký peníze. Nevím jak je dítě starý, ale do 6 let věku ti, pokud nemáš další děti, vyměří 15 % z čisté mzdy. Vřele doporučuji si tuto informaci nechat pro sebe a zkusit se s ní domluvit na částce nižší, což samozřejmě nemusí klapnout. Zrovna tak může žádat dlužné výživné a to až 3 roky zpátky, pokud nemáš důkazy, že jsi na dítě přispíval, tak si připrav další nemalé peníze. Máme krásné zákony! Jak říkám, sežeň si dobrého, zkušeného právníka, jinak ti hrozí, že dopadneš fakt blbě, s dobrým právníkem dopadneš „jen“ blbě (bez toho fakt).
Doplňuji:
To jsou některý ženský, je se nesnaž pochopit, protože nemyslí, je můžeš leda tolerovat! 🙂 Prostě si najde nějakýho idiota, co ji oblbne a seš vyřešenej.
Ženský je nejlepší hladit a hladit! 🙂

charliesheep

Trvalý pobyt není rozhodující,dů­ležitý je výpis z katastru nemovitostí,kde jste uvedeni jako spoluvlastníci a výhoda je nějaká smlouva s dárcem nemovitosti-tedy s tím otčímem,pokud ji máš.Zamezit vstupu do nemovitosti nemůžeš ani ty jí,nebo jejímu hostu,ale jako spoluvlastníku ani ona tobě a tvým případným návštěvám.Při prodeji domu se jako spoluvlastníci dělíte rovným dílem,na vyplacení poloviny odhadní ceny domu,nebo dle dohody máš právo.Rada právníka je ale určitě na místě.A VŠE MUSÍŠ MÍT PÍSEMNĚ S OVĚŘENÝMI PODPISY,nejlépe formou smluv.
Doplňuji:
…a jestli je fakt zamilovaná,neřeší co je ten její nový objev zač,Přej jí to,postarej se hlavně o vaše dítko a i na tebe nějaká hodná žena někde čeká.Drž se.

ministri

Dům by měl být ve společném jmění manželů a pokud se nedokážete dohodnout, musíte se obrátit na soud. Určitě se obraťte na advokáta. Váš advokát se ještě před žalobou pokusí věc vyřešit pomocí mediace). Ideální podíl 50% z nemovitosti je vašich, dále máte nárok na úhradu nákladů, pokud prokážete, že byly financované z majetku mimo SJM(což není Váš příjem, ten součástí SJM je). Soud však nejspíš přilepší tomu, kdo dostane do opatrovnictví dítě, takže pokud ho bude mít Vaše partnerka, pravděpodobně jí soud dům nechá a přikáže jí vyplatit Vás, ale už to nemusí být 50% z ceny nemovitosti.
Doplňuji:
Jo, pokud budeš něco řešit s partnerkou, třeba návrh na vypořádání, výzvy, příspěvky na dítě a podobně, je lepší jí to posílat poštou s dodejkou a kopii všeho si nechat a vše označit spisovou značkou, kterou je třeba psát i na podací lístky. Rozhodně se ústní domluva prokazuje děsně špatně.

iceT

No já teda nevím,ale to,že dům je na katasrtu nemovitostí napsán s 50% spoluvlastnictvím by snad taky mělo mít svou váhu.

Hykam

Viděl bych to na investici do dobrýho právníka.
Pokud jde o trvalý pobyt, neměl by pro Vás být problém si ho tam udělat, pokud vlastníte 50% domu.
Pokud o partnerku stále stojíte, zabojoval bych o ní. Zkuste se domluvit s nějakou kamarádkou, jestli by Vám nezahrála před přítelkyní milenku, mohla by na ní začít žárlit a pokusit se Vás získat zpět.

Damiana

Jo tak to je složitá situace. Manželé nejste a trvalý pobyt tam nemáš. Radím ti – jako mnozí zde – najít si dobrého právníka.
A být tebou, obrátila bych se i na sociálku. Jestli jako první projevíš zájem o výchovu dítěte a upozorníš na mravní ohrožení jeho výchovy, mohl bys být proti promiskuitní matce s pofidérní známostí přece jen trochu ve výhodě. Zkus zapojit i její rodiče. Čím víc lidí získáš na svou stranu, tím lépe pro tebe.

ministri

Ha, teď jsem si Vaší otázku přečetl znova a zjistil, že nejste manželé. Takže to není SJM, ale spoluvlastnictví. K soudu se tedy podává žaloba na vypořádání spoluvlastnictví.

ministri

Takže: Nejste manželé, nemovitost je v podílovém spoluvlastnictví a máte dítě. Advokát nejspíš podá žalobu na vypořádání spoluvlastnictví a soud může přikázat nemovitost prodat a rozdělit peníze podle podílů. Vy můžete prokázat náklady na rekonstrukci a údržbu, na které máte nárok, ideálně by Vám měla partnerka uhradit polovinu nákladů, ale tyto náklady se těžko prokazují. Do nemovitosti, kde bydlí Vaše partnerka a kde Vy nemáte trvalé bydliště samozřejmě volný přístup nemáte. Může to být bráno jako porušování domovní svobody. Do nemovitosti máte přístup pouze za účelem běžné údržby a musíte partnerku vždy o plánované návštěvě informovat a ona Vám musí povolit vstup. Dítě bude svěřené do péče matky, pokud se o dítě řádně stará.