danda1234

Mám dotaz ohledně vyplaceni jednoho z vlastníků bytu ?

Jsme 4 spoluvlastníci bytu, jeden chce odstoupit (vyplatit). Jak se to řeší, pokud nemáme na vyplacení peníze a jeden ze spoluvlastníků v tom bytě bydlí a proto to nechceme ani prodat. Spoluvlastník to chce dotáhnout k soudu. Nemáte někdo představu jak to skončí ? zda-li se dá ze soudem domluvit aby určil např. vyplacení po splátkách nebo se to bude muset prodat když najednou peníze nemáme ? i když 3 společníci jsou proti prodeji. Děkuji

Nejlepší odpověď
Drap

O všem dokáže rozhodnout až soud. Pokud by bylo zřejmé, jaký bude výsledek, tak by potom bylo zbytečné k soudu vůbec chodit. Nejrozumnější a nejlevnější by byla vzájemná dohoda bez soudu.

Další odpovědi
zzzzz

Nejprve musí podíl nabídnout ostatním vlastníkům, pokud ho odmítnou odkoupit, může ho prodat někomu jinému. Může, ale prodat jen svůj podíl, nikdo nemůže nutit vás ostatní prodávat ty svoje.
1/4 bytu se prodává velmi těžko a jen za zlomek hodnoty.
Pokuste se domluvit, a nabídnout mu nižší částku. Nejrozumnější by bylo, aby ten co v bytě bydlí si podíl odkoupil sám a stal by se tím vlastníkem 1/2 bytu.

Martin2236

Občanský zákoník stanoví v zásadě tři možnosti rozdělení a vypořádání spoluvlastnictví. Za prvé reálným rozdělením věci(znám případy i staveb které byly reálně rozděleny, je to však vázáno na stavební úpravy aby to byly samostatné věci ve smyslu zákona), přikázáním věci za náhradu jednomu či více spoluvlastníkům(to­to však soud neučiní pokud není nikdo schopen tuto náhradu zaplatit) poslední a pro Vás i reálnou možností je ,že soud spoluvlastnictví zruší a nařídí dražbu, výtěžek z dražby bude poté rozdělen dle spoluvlastnických podílů. Občanský zákoník stanoví ,že nelze nikoho nutit setrvávat ve spoluvlastnictví. Ke zrušení spoluvlastnictví nedojde pokud jsou zde důvody hodné zvláštního zřetele(musí to být skutečně vážně důvody například jeden ze spoluvlastníků je 90 letý pán který v nemovitosti prožil celý život a jeho špatná zdravotní a sociální situace apod.)
Doplňuji:
Samozřejmě lze spoluvlastnictví zrušit a vypořádat dohodou. Aby tato dohoda byla platná(pokud jde o nemovitost) musí být uzavřena písemně.