huxa

Jak rádi v knihách máte paralelní dějové linie a nelineárně vyprávěný příběh?

Na otázku lze odpovědět i bez čtení textu pod tímto textem, tudíž můžete ušetřit, v případě chtíče, čas.

  • Paralelní dějové linie, kdy v knize se vypráví o dvou postavách a ty se nakonec či klidně uprostřed knihy nějak začnou prolínat. Osobně jsem četl knihu, kdy se v obou případech jednalo o stejně starých chlapcích, stejné povahy, podobná jména a i po druhém čtení nedokážu oddělit dějovou linii prvního chlapce a dějovou linii druhého chlapce, byli těžce zapamatovatelné, ovšem toto se vyskytuje v poměrně více knihách, nedejbože, když dějových linií je více, než-li tři a člověk knihu na dva, tři dny odloží a musí se vracet 10 stran zpět, neb zapomněl děj ve všech liniích.
  • Nelineárně vyprávěný příběh a hlavně klišé, tolik ohrané ve filmové branži. Něco se stane, co divákovi má objasnit hlavní děj a poté hlavní postava začne vzpomínat do minulosti, aby se divákovi vysvětlil začátek hlavního děje, ovšem jakmile je toto již ve 200. filmu, je to nudné klišé. To samé noční můry hlavních hrdinů a „staří přátelé“, kteří se vrátí k hlavní postavě, většinou aby mu vrátili nějaký podraz a začnou spolu vzpomínat na staré hnusné časy.

Jak vám vadí tyto dvě hlavní klady, někdy zápory knih?

Odpovědi
Kelt

Záleží, jak je děj složitý, kolik je tam postav. Občas je nějaká kapitola věnovaná jednomu hrdinovi, a další kapitola, nebo část kapitoly věnována někomu jinému. Hlavní hrdinové se pak setkají. Když má kniha do 500 stránek, tak ten děj nebude tak složitý, tak bych to u knihy zvládnul. Pro jistotu čtu knihu nejdříve rychle a když se dozvím závěr, kdo přežil a zůstal, tak si těchto postav více všímám pří dalším čtení.
Navíc některé akční filmy jsou také paralelní, protože střihem se dostáváme z jedné dějové linie do druhé. U filmu to je někdy těžké poznat, že je jiný děj.

ivzez

Mně je to jedno.
U dobře napsaných knih mne různé linie neruší
a špatně napsané ne(do)čtu …

anonym

I lake it
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=phNrY0jXbq8
Doplňuji:
I Ilike it
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=phNrY0jXbq8

lota

Hodně rádi… za mě – bez čtení souvisejícího komentáře.